Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
V poslední době se začalo na českých vysokých školách přecházet z vlastních řešení na wifi síť eduroam, zaštítěnou CESNETem. Síť se hlásí dvěma různými SSID: eduroam a eduroam-simple. První zmíněná používá WPA-Enterprise a proto není snadné ji rozjet.
Na VŠE je nutné si definovat separátní heslo na adrese https://heslo.vse.cz/eduroam. Uživatelské jméno je vždy vaše klasické xname@vse.cz.
Po přihlášení se otevře nové okno browseru, ve kterém je zobrazen status a které svým pravidelným reloadem obnovuje platnost připojení. S trochou práce lze samozřejmě napsat bashovský skript, který celé mortirium provede při bootu za vás. Proč to tedy neudělat?V linuxu se nejčastěji na WPA používá wpa_supplicant. Popis konfigurace wpa_supplicantu je dostupný na wiki eduroam, popisuje připojení v síti Cesnet pomocí Centrina. Já mám však hostap a jsem z VŠE, takže moje konfigurace je mírně odlišná. Konfigurace wpa_supplicantu, který má na starosti asociování s Access pointem a autentifikaci se nachází v /etc/wpa_supplicant.conf a může vypadat následovně
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant eapol_version=1 ap_scan=1 network={ ssid="eduroam" priority=5 scan_ssid=1 key_mgmt=WPA-EAP eap=PEAP # urcite ne TTLS proto=WPA pairwise=TKIP # pry nemusi byt identity="xvalo07@vse.cz" password="SemPatriHeslo" ca_cert="/etc/ssl/certs/vse.cz.pem" phase1="peaplabel=0" # pry nepovinne phase2="auth=MSCHAPV2" }S konfigurací je potřeba trochu experimentovat, hlavní, co jsem zjistil je, že každá instituce používá jiný certifikát, proto zde certifikát VŠE, jinde to může být třeba CESNETu. Bližším parametrům bohužel nerozumím (vděčný budu za každou radu). Autentizace probíhá zhruba tak, že se asociujeme s AP, načež se sestaví tunel k domovskému autentizačnímu serveru, který ověří naše jméno a heslo a připojní povolí či odmítne. Pokud vše proběhne v pořádku, je možné pomocí klasického DHCP klienta získat IP adresu a cesta je volná.
CONFIG_IEEE80211=y CONFIG_IEEE80211_CRYPT_WEP=y CONFIG_IEEE80211_CRYPT_CCMP=y CONFIG_IEEE80211_CRYPT_TKIP=yAle možná naleznete i další. Následující seznam mi poslali z naší správy sítě, kde též používají Centrino. Moje jádro následující nastavení neobsahuje, patrně se týkají konkrétního wifi ovladače.
CONFIG_IEEE8021X_EAPOL=y CONFIG_EAP_MD5=y CONFIG_EAP_MSCHAPV2=y CONFIG_EAP_TLS=y CONFIG_EAP_PEAP=y CONFIG_EAP_TTLS=y CONFIG_EAP_GTC=y CONFIG_EAP_OTP=y CONFIG_EAP_SIM=y CONFIG_EAP_AKA=y CONFIG_EAP_PSK=y CONFIG_EAP_SAKE=y CONFIG_EAP_GPSK=y CONFIG_EAP_PAX=y CONFIG_EAP_LEAP=y
# wpa_supplicant -Dwext -iwlan0 -c /etc/wpa_supplicant.confV debianu lze konfiguraci a spuštění wpa_supplicantu automatizovat pomocí nastavení v /etc/network/interfaces
auto wlan0 iface wlan0 inet dhcp wpa-driver wext wpa-ssid eduroam wpa-conf /etc/wpa_supplicant.conf
Velmi často také neproběhne v pořádku autentifikace. Celý proces lze sledovat například pomocí wpa_gui. Autentifikace se zasekne ve fázi AUTENTIFICATION STARTED a nikdy se nedokončí, nutno znova asociovat. Zatím ztratíte pracně získanou adresu z DHCP a musíte znovu pouštět DHCP klienta.
Tiskni
Sdílej: