Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
V poslední době se začalo na českých vysokých školách přecházet z vlastních řešení na wifi síť eduroam, zaštítěnou CESNETem. Síť se hlásí dvěma různými SSID: eduroam a eduroam-simple. První zmíněná používá WPA-Enterprise a proto není snadné ji rozjet.
Na VŠE je nutné si definovat separátní heslo na adrese https://heslo.vse.cz/eduroam. Uživatelské jméno je vždy vaše klasické xname@vse.cz.
Po přihlášení se otevře nové okno browseru, ve kterém je zobrazen status a které svým pravidelným reloadem obnovuje platnost připojení. S trochou práce lze samozřejmě napsat bashovský skript, který celé mortirium provede při bootu za vás. Proč to tedy neudělat?V linuxu se nejčastěji na WPA používá wpa_supplicant. Popis konfigurace wpa_supplicantu je dostupný na wiki eduroam, popisuje připojení v síti Cesnet pomocí Centrina. Já mám však hostap a jsem z VŠE, takže moje konfigurace je mírně odlišná. Konfigurace wpa_supplicantu, který má na starosti asociování s Access pointem a autentifikaci se nachází v /etc/wpa_supplicant.conf a může vypadat následovně
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant eapol_version=1 ap_scan=1 network={ ssid="eduroam" priority=5 scan_ssid=1 key_mgmt=WPA-EAP eap=PEAP # urcite ne TTLS proto=WPA pairwise=TKIP # pry nemusi byt identity="xvalo07@vse.cz" password="SemPatriHeslo" ca_cert="/etc/ssl/certs/vse.cz.pem" phase1="peaplabel=0" # pry nepovinne phase2="auth=MSCHAPV2" }S konfigurací je potřeba trochu experimentovat, hlavní, co jsem zjistil je, že každá instituce používá jiný certifikát, proto zde certifikát VŠE, jinde to může být třeba CESNETu. Bližším parametrům bohužel nerozumím (vděčný budu za každou radu). Autentizace probíhá zhruba tak, že se asociujeme s AP, načež se sestaví tunel k domovskému autentizačnímu serveru, který ověří naše jméno a heslo a připojní povolí či odmítne. Pokud vše proběhne v pořádku, je možné pomocí klasického DHCP klienta získat IP adresu a cesta je volná.
CONFIG_IEEE80211=y CONFIG_IEEE80211_CRYPT_WEP=y CONFIG_IEEE80211_CRYPT_CCMP=y CONFIG_IEEE80211_CRYPT_TKIP=yAle možná naleznete i další. Následující seznam mi poslali z naší správy sítě, kde též používají Centrino. Moje jádro následující nastavení neobsahuje, patrně se týkají konkrétního wifi ovladače.
CONFIG_IEEE8021X_EAPOL=y CONFIG_EAP_MD5=y CONFIG_EAP_MSCHAPV2=y CONFIG_EAP_TLS=y CONFIG_EAP_PEAP=y CONFIG_EAP_TTLS=y CONFIG_EAP_GTC=y CONFIG_EAP_OTP=y CONFIG_EAP_SIM=y CONFIG_EAP_AKA=y CONFIG_EAP_PSK=y CONFIG_EAP_SAKE=y CONFIG_EAP_GPSK=y CONFIG_EAP_PAX=y CONFIG_EAP_LEAP=y
# wpa_supplicant -Dwext -iwlan0 -c /etc/wpa_supplicant.confV debianu lze konfiguraci a spuštění wpa_supplicantu automatizovat pomocí nastavení v /etc/network/interfaces
auto wlan0 iface wlan0 inet dhcp wpa-driver wext wpa-ssid eduroam wpa-conf /etc/wpa_supplicant.conf
Velmi často také neproběhne v pořádku autentifikace. Celý proces lze sledovat například pomocí wpa_gui. Autentifikace se zasekne ve fázi AUTENTIFICATION STARTED a nikdy se nedokončí, nutno znova asociovat. Zatím ztratíte pracně získanou adresu z DHCP a musíte znovu pouštět DHCP klienta.
Tiskni
Sdílej: