Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Filip
Ja prave myslel, ze to nebude slozite si s tim poradit, kdyz presne vim ktery prikaz jak funguje. Myslel jsem, ze to funguje podobne jako HTML jazyk, tedy nejak pres ty tagy.. Ja mam nekdy pocit, ze napr. ten Koffice lepe precte .doc nez .odt. Napriklad vubec si to neumi poradit se vzorcema apod.
A proc se treba nezeptaj vyvojaru OOo jak to delaji, je to taky opensource aplikace, tak se muzou trochu inspirovat nebo spolupracovat na vyvoji toho filtru (nebo jak se tomu rika) ne?
Mluvim tady jako laik - nikdy jsem nic neprogramoval, takze pokud jsem nekoho nastval tak se omlouvam.
Robert:
Jasne, ja nikdy blog nepouzival tak me to ani nenapadlo. Takze se omlouvam a jiz jsem to napravil.
Na doc se sice pracuje roky, ale je to close-source (nebo jak to napsat), coz si predstavuju jako metodu pokusu a omylu jestli to precte spravne. Kdyzto odt je open, coz mi prislo jako mnohem jednoduzsi na implementaci. Proto se divim.
Jasne, import vzorcu jsem ochoten pochopit ci prekousnout. Na Koffice se mi libi ta rychlost a ze to prave neni tak tezkpadne. Ono to ale ma problemy treba i s odrazkama, formatovanim atp. coz me mrzi.
vim ~/.emacs
Ak
, druhému to nebeží, (očakáva If
)btw, m$ špecka je kritizovaná za iné veci ako rozsah (neúplnosť, nekonzistencia, a podobné drobnosti)
Koffice-ODF je s OOo-ODF skutecne tezce nekompatibilni, vysledek je naprosto jiny. V tuhle chvili nejde o to zda pujde ODF otevrit i jinde (to prijde casem), dulezitejsi je ze OpenOffice je dostupny pro vsechny siroce pouzivane platformy a to zdarma.Jako ze KOffice pouziva i sve vlastni tagy a namespaces? Prijde mi trapne, kdyz se vsude kritizuje MS a uzavrenost jeho formatu (s tim souhlas), ale kdyz se s tim ma neco udelat, tak misto aby se open source/free komunita a dalsi tvurci jinych kancelarskych baliku semkli, domluvili se na ODF a implementovali ho identicky, tak si kazdy zacne hrat na svojem pisecku, protoze on to prece vymysli nejlip. Jak typicke. V tuhle chvili prave jde v prvni rade o to, abychom ukazali silu otevrenych formatu -- tedy ukazali jak to jde dobre a bez ztraty dat otevrit jinde. Kdyz budem mit plnou hubu reci o ODF (a o tom, jaky je to "standard") a jediny open source balik, ktery to bude umet spravne otevrit, bude OOo, tak muzem jit delat vsichni sasky do cirkusu...
Tiskni
Sdílej: