Byla vydána nová verze 4.2.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 198 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 200 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
Konference Bratislava OpenCamp 2020 proběhne v sobotu 4. dubna 2020 v Bratislavě na Fakultě informatiky a informačních technologií STU. Organizátoři vyhlásili CFP. Návrhy přednášek a workshopů lze zaslat do 31. ledna 2020.
Bylo oznámeno vydání KDE Frameworks 5.65.0, tj. nové verze aktuálně 74 knihoven rozšířujících multiplatformní framework Qt a dnes využívaných nejenom KDE Plasmou a KDE Aplikacemi. Nově začleněnou knihovnou je KQuickCharts pro generování grafů.
Byla vydána verze 2.4 svobodného nelineárního video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze přechod na Python 3.
Vyšel toolkit Qt verze 5.14. Změny se týkají především Qt Quick, jeho odstínění od konkrétních nízkoúrovňových grafických API a zlepšení výkonu zvláště ve 3D. Začíná tím proces postupných příprav na Qt 6. Příští vydání (5.15) bude s dlouhodobou podporou. Aktuálně také vyšlo vývojové prostředí Qt Creator 4.11 – vedle oprav chyb a řady zjednodušení konfigurace přidává mj. experimentální podporu WebAssembly.
Byla vydána nová verze 1.41 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.41 bylo vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
J2EE, nověji Java EE a nejnověji Jakarta EE, tj. Java pro vývoj a provoz podnikových aplikací a informačních systémů (Java Platform, Enterprise Edition), slaví 20 let. První verze J2EE 1.2 byla vydána 12. prosince 1999.
V kancelářích společnosti NGINX, tj. společnosti stojící za stejnojmenným webovým serverem a reverzní proxy, v Moskvě proběhla policejní razie. Na NGINX si nárokuje práva společnost Rambler. Igor Sysoev, zakladatel společnosti NGINX, ve společnosti Rambler pracoval v letech 2000 až 2011. V březnu letošního roku byla společnost NGINX prodána společnosti F5 Networks za 670 milionů dolarů.
Vyšel Vim 8.2. Jedná se převážně o opravnou verzi tohoto textového editoru, ale mezi několika novými funkcemi je také možnost používat vyskakovací okna v uživatelském rozhraní, což využijí zvláště vývojáři doplňků pro dialogová okna či okna s nápovědou, napovídáním atp. Ukázkou je hra killersheep.
Byla vydána nová verze 19.12.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení, kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Kdo dokáže jednoduše vysvětlit, co je KDE? A kdo to dokáže navíc i správně? Kdyby tady byla anketa "KDE je ...", asi by dopadla všelijak. A ani nejde říct, že špatně, protože historicky se význam označení KDE stal dost nejednoznačným a tak si každý může představit v různých situacích něco jiného. Proto bylo rozhodnuto o změně významu toho, co KDE vlastně je, změna značky, "re-branding", a postupně se začíná tento nový význam používat.
Páč a jelikož by mě opravdu zajímalo mít alespoň nějaká data o tom, jaký kdo používá kompozitní manažér (tj. desktopové efekty), a nebylo to uznáno hodno hlavní ankety, tak jsem se rozhodl udělat alespoň jednu tady. Pokud někoho nalákal nadpis a čeká videa nebo obrázky, tak bohužel teď tady nic nebude, je to jen o vybrání jedné volby a odeslání. Možná příště :).
Poznámka: Tento zápisek nedává moc smysl bez předchozího přečtení jiného zápisku (který sám nedává moc smysl, ať už si člověk předtím přečte co chce).
Po delším sledování astrofyziky začínám mít pochybnosti, že někdy bude použitelná. V následujících pár řádcích popíšu svoje dojmy z používání astrofyziky od verzí, které ještě obsahovaly planetu Pluto až po dnešek.
Ne, ze by se mi tohle moc chtelo psat, mam lepsi veci na praci, ale asi bych to mohl jednou zkusit. Neminim nijak komentovat dalsi veci ohledne KDE4.0, jako ze je to moc XYZ nebo malo ABC, protoze to stejne nema smysl, ale rad bych rekl cosi k "melo se to vydat pozdeji", pripadne variantam "x.0 verze musi byt prece stabilni" nebo dokonce "melo se to vydat, az to bude hotove".
Na LinuxExpu jsem mel prezentaci o kompozitnich manazerech. Za pouziti kompozitniho branche KWinu.
Prave jste se dobrovolne nedobrovolne prihlasili do vyzkumu verejneho mineni. Vitejte.
KDE ownz Microsoft. Hmm ... Microsoft ownz KDE? Mozna ... KDE ownz Microsoft&Mac?
No to je fuk. Proste v praxi to muze vypadat asi takhle:
Je zajimave, jake ruzne fantasmagorie se daji vymyslet, kdyz si nekdo plete pojmy s dojmy. Obzvlast kdyz PR oddeleni Novellu si da praci napsat oznameni plne citaci, dlouhych slov a jinych divnych veci, ale napsat to jednoduse mu trva tyden. Jo, jo, konecne je k dispozici FAQ, ktere opravdu odpovida na casto kladene otazky (cesky preklad tady). A jelikoz uz kdekdo zkousel interpretovat, co to vlastne znamena, tak proc bych nemohl i ja? Sice nejsem pravnik, nijak zvlast tomu nerozumim a nevim nic vic nez co je v tech oznamenich, ale to nakonec spoustu dalsich taky nezastavilo. Zbytek je citace z tehle diskuse. Kdyby neco z toho se zdalo byt mimo kontext, tak proto, ze je to jen ciste copy&paste te reakce. Rad bych tu jeste zduraznil, ze nerikam vubec nic o tom, jak se mi libi nebo nelibi ta smlouva, tohle je o smlouve a GPL.
Update: Vzhledem k tomu, ze podle komentaru nekteri evidentne nepochopili, co jsem se snazil rict (hlavne test), je dole jeste zjednodusena verze c.2.
Update c.2: Jeste jedna vec asi neni uplne jasna. Tohle neni jen o bootovani. Z disku se cte i pri spousteni aplikaci a nebo proste i pri normalnim pouzivani (proc asi treba "svn status" nebo "find / -name cokoliv" trvaji tak dlouho?).
Ach jaj, root.cz asi uz sel definitivne do kyticek. Po katastrofach jako komiks ted i prebira clanky, ktere i ve sve puvodni verzi byly v komentarich pekne zkritizovane. Linux nepotrebuje defragmentaci, protoze ma lepsi filesystem nez takova prehistoricka vec jako FAT, bla bla bla. Tolikrat opakovany nesmysl. No, kdyz jde prekladat takovehle clanky, urcite jde prekladat i reakce, se svolenim autora nebude problem, ja si to klidne povolim.
Takovych lidi si tu porad stezuje, ze KDE aplikace startuji hodne pomalu, kdyz se pouzivaji mimo KDE. Reseni je proste: Pouzivat je v KDE ;). A nebo si trosku pomoct. My za to totiz vlastne ani moc nemuzeme ...