V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Už je to tak. Těžko se to přiznává, ale jsem závislý na Síti a Tučňácích. Uvědomil jsem si to, když jsem po třech hodinách sezení ve škole v počítačové hale odcházel domů. Pár kroků před fakultou jsem se zastavil a uvědomil si, že jsem za poslední tři hodiny zírání do monitoru neudělal nic, co by mělo nějaký smysl. Říká se tomu "tupé zírání" nebo ještě lépe "čumění do blba". Horší bylo, že to co jsem potřeboval zařídit (stáhnout aktualizaci webu, na jehož tvorbě se podílím, zjistit, kdy mám angličtinu...) jsem neudělal. Tak jsem se samozřejmě vrátil a proseděl v hale další necelou hodinu.
Podobně to vypadá vždycky, když sednu k linuxovému stroji. Pokaždé je co zkoušet, nastavovat, testovat... A hodiny utíkají, aniž by se to nějak projevilo na odvedené práci. Asi je to problém všech "virtuálních prostředí". Člověk nemusí nic dělat, stačí jen sedět, koukat před sebe, občas něco zmáčknout a pořád se něco děje. O škodlivosti internetu se popsaly už stohy papíru a asi na tom opravdu něco bude. Ani hrátky se systémem mi nevezmou tolik času.
Zajímalo by mě, jak se pohybují na Síti ostatní. Preferujete "brouzdání bez cíle sem-tam" nebo prohlížíte jen cíleně předem vybrané stránky? Stává se vám, že zjistíte po několika hodinách strávěných klikáním v prohlížeče, že to byl ztracený čas? A co Tučňák? Kolik času věnujete "hraní si se systémem"?
Moje odpovědi jsou: tak napůl; ano; hodně
Tiskni
Sdílej:
V poslední době cíleně už jen projdu pár stránek, iHned, iDnes, Ábíčko, GD = pro obecný přehled, mám si s čím hrát, jsem linuxové ucho, tak na sobě zkouším pracovat. Objevil jsem krásu černého humoru knih I.B. Singera, chystám se zase na Zeměplochu, ve volnu "řádíme" na inlajnech.
Čili snažím se žít. Život je dlouhý (doufejme ), soud přijde snad až na konec, co jsme promarnili, nikdy nevíš, co se Ti bude hodit, co jsi se kdy dověděl = proto ani tohle neproduktivní" konání se Ti nemusí zdát vždy tak jalové.
Já bych řekl, že člověk musí být se sebou spokojený i nespokojený, jak v čem a jak komu to přizná.
esync && emerge -avuNDt world
a celej den u toho sedím.