Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už je to tak. Těžko se to přiznává, ale jsem závislý na Síti a Tučňácích. Uvědomil jsem si to, když jsem po třech hodinách sezení ve škole v počítačové hale odcházel domů. Pár kroků před fakultou jsem se zastavil a uvědomil si, že jsem za poslední tři hodiny zírání do monitoru neudělal nic, co by mělo nějaký smysl. Říká se tomu "tupé zírání" nebo ještě lépe "čumění do blba". Horší bylo, že to co jsem potřeboval zařídit (stáhnout aktualizaci webu, na jehož tvorbě se podílím, zjistit, kdy mám angličtinu...) jsem neudělal. Tak jsem se samozřejmě vrátil a proseděl v hale další necelou hodinu.
Podobně to vypadá vždycky, když sednu k linuxovému stroji. Pokaždé je co zkoušet, nastavovat, testovat... A hodiny utíkají, aniž by se to nějak projevilo na odvedené práci. Asi je to problém všech "virtuálních prostředí". Člověk nemusí nic dělat, stačí jen sedět, koukat před sebe, občas něco zmáčknout a pořád se něco děje. O škodlivosti internetu se popsaly už stohy papíru a asi na tom opravdu něco bude. Ani hrátky se systémem mi nevezmou tolik času.
Zajímalo by mě, jak se pohybují na Síti ostatní. Preferujete "brouzdání bez cíle sem-tam" nebo prohlížíte jen cíleně předem vybrané stránky? Stává se vám, že zjistíte po několika hodinách strávěných klikáním v prohlížeče, že to byl ztracený čas? A co Tučňák? Kolik času věnujete "hraní si se systémem"?
Moje odpovědi jsou: tak napůl; ano; hodně
Tiskni
Sdílej:
V poslední době cíleně už jen projdu pár stránek, iHned, iDnes, Ábíčko, GD = pro obecný přehled, mám si s čím hrát, jsem linuxové ucho, tak na sobě zkouším pracovat. Objevil jsem krásu černého humoru knih I.B. Singera, chystám se zase na Zeměplochu, ve volnu "řádíme" na inlajnech.
Čili snažím se žít. Život je dlouhý (doufejme ), soud přijde snad až na konec, co jsme promarnili, nikdy nevíš, co se Ti bude hodit, co jsi se kdy dověděl = proto ani tohle neproduktivní" konání se Ti nemusí zdát vždy tak jalové.
Já bych řekl, že člověk musí být se sebou spokojený i nespokojený, jak v čem a jak komu to přizná.
esync && emerge -avuNDt world
a celej den u toho sedím.