Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Už na gymnáziu jsem si zakládal na esteticky provedených tiskovinách a po absolvování přednášek o typografii jsem tomu propadl zcela. Proto se mi zvedá žaludek, když vidím různé "pokusy" o textové dokumenty, které označuji termínem "typografické zvratky". Ačkoliv prim hrají bezesporu bratrovy studijní materiály z ISŠ Purkyňova, brněnské vydání Metra, které se mi dnes dostalo náhodou do rukou, mi také zvedlo žaludek.
Ano, neměl jsem ten plátek brát vůbec do rukou. Ano, je to vhodné akorát na vycpání mokrých bot. Přesto si nemohu odpustit podělit se s vámi o své zděšení. Ptám se tedy, jak ten úpadek kvality tisku po nástupu psacího stroje a počítačů zastavit? Co třeba klást v hodinách informatiky na školách větší důraz na typografii a menší na to, ve kterém menu Wordu se nachází položka "Vložit Clipart"? A jak by mohli přispět programátoři? Co třeba změnou standartního nastavení? Kdyby pro zarovnání do bloku bylo defaultně zapnuto dělení slov, třeba by někteří lidé zjistili, že se dělení slov opravdu nedělá ručně. A nenásledovaly by pod sebou dva řádky, kde v druhém jsou mezery třikrát větší než v prvním. Automatické nahrazení dvou mezer za jednu už při psaní by zase odfiltrovalo "centrování" mezerníkem. Ošetření mezer kolem interpunkčních znamének by snad šlo také automatizovat. Existuje sice spousta výjimek, ale přesto si myslím, že např. vynucení mezery za čárkou a zakázání mezery před ní, by pokrylo valnou většinu případů.
Pokud se vám zdá, že píšu trochu zcestně a nervózně, pak věřte, že už končím. Opravdu už nevydržím poslouchat to "tuctuc", které tu (ve škole) už notnou chvíli vypouští do éteru nějaký debílek, který nepochopil, že ne všichni v počítačové hale mají stejně zprzněný hudební vkus jako on.
Tiskni
Sdílej:
kdyz uz lidi tak nadsene basti "kurz" misto "kurs"Tohle mi sice také moc nesedí, ale není to jen věc češtiny. V angličtině (nejen americké) se také prosazuje "disk" oproti "disc", "optimize" místo "optimise" apod.
(:vomit:)
, případně (:blééé:)
:-ú
:e .vim/after/ftplugin/html.vim imap <buffer> ,, „ imap <buffer> `` “ imap <buffer> -- –
Taky jednu rýpavou… uvozovky psané pomocí " také nejsou zrovna typograficky správně.Vase tri tecky taky ne :P
No ale to jen s usmevem na doplneni. Dekuji za upozorneni, ze jsem si to mel nejdriv overit ve zdrojovem kodu ;)Stačí to označit - pokud to jde jako jeden znak, tak je to entita, pokud 3, jsou to tečky.
Výpustku sice ano, ale chybí před ní mezera. :) Výpustka označující pokračování věty se sází s mezerou před níja vedel, ze mi tam neco nesedi, akorat uz jsem byl linej hledat, co - dekuji ;)