Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Dnes jsem absolvoval již druhou přednášku jednoho z velice zajímavých předmětů na FI MUNI aneb "Unix – programování a správa systému". Je to jeden z předmětů, kde se člověk konečně dozví nějaké praktické detaily (o programovování pod UNIXem...) a ne jen obecné teoretické blafy nebo IMHO věci, které by měly být náplní středoškolské informatiky. Dnes jsme věnovali část přednášky knihovnám a po zjištění, že pomocí LD_PRELOAD lze programům podstrčit "poupravené" funkce, jsem se vrhl na přepisování printf a scanf .
LD_PRELOAD je proměnná shellu, do které lze umístit název knihovny, která má být dynamicky přilinkovaná jako první ke spuštěnému programu. Co to v praxi znamená? Že pokud knihovna obsahuje nějaké funkce, které jsou v jiné dynamicky načítané knihovně, pak budou tyto "odstíněny" naší novou verzí... Řekl jsem si, že většina programů se mnou nekomunikuje dostatečně přívětivě a tak jsem si zkusil napsat printf a scanf tak, aby byl ke mně počítač milejší . Postup je jednoduchý. Nejdříve napíšeme zdroják s nově definovanými funkcemi. Třeba libhell.c:
#include <stdio.h> #include <stdarg.h> int printf(const char *format, ...) { va_list args; va_start(args, format); vfprintf(stdout, "[Hello my boss!]", NULL); vfprintf(stdout, format, args); va_end(args); return vfprintf(stdout, "(-: [You're the best user!]\n", NULL); } int scanf(const char *fmt, ...) { int rc; va_list args; va_start(args, fmt); vfprintf(stdout, "(?)
[Tell me something nice, my darling.]: ", NULL); rc = vfscanf(stdin, fmt, args); vfprintf(stdout, " :-O [Thank you, boss!]\n", NULL); va_end(args); return rc; }
To bychom měli to podstatné. Teď to ještě zkompilovat a nainstalovat. To uděláme s pomocí libtool: libtool --mode=compile gcc -g -O -c libhell.c; libtool --mode=link gcc -g -O -o libhell.la libhell.lo -rpath /usr/local/lib
. Tak, knihovna je zkompilovaná a slinkovaná, takže ji už jen nakopírujeme do /usr/local/lib: cp libhell.la .libs/libhell.so* /usr/local/lib/
.
Naše nová a uživatelsky přívětivější implementace funkcí printf a scanf je na světě (dokonce i v našem počítači), ale ještě jsme ji nepodstrčili žádnému programu. Nicméně není to nic těžkého. Bashi řekneme
export LD_PRELOAD="/usr/local/lib/libhell.so"
a schválně si zkuste spustit "hello world" nebo jiný program, který používá přepsané funkce... Já jsem se nejvíc nasmál, když jsem provedl změny v libhell.c, spustil libtool a ten mi místo příkazů, které spouští, vypisoval jen "Burn in hell!" – to byla původní implementace .
Tiskni
Sdílej:
A: „Say me something.“ B: „As you wish: Me something.“
Tak to jsme se museli na přednášce potkatJJ, byl jsem překvapen, že nás tam bylo dneska (vzhledem ke včerejšímu státnímu svátku a zítřejšímu výkendu) tolik
:%s/\(#include \)\(.*\)/\1<\2>/A UNIXpass byl dobrý předmět. Bohužel jsem si z časových důvodů loni nemohl zapsat dvojku, ale už se těším na příští semestr.