Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Správce oken OpenBox má jednu moc fajn fičůrku, jmenuje se pipe-menu, zprvu jsem jí nevěnoval pozornost, později se nad ní rozplýval blahem Botanicus na ubuntu@chat.linjab.net , tak jsem začal zjišťovat co že to umí, a ono to umí
Je to vlastně úplně jednoduché, je to dynamicky generované menu, tedy položka menu je generovaná jako výstup z nějakého skriptu, je jedno jestli Python, Ruby nebo cokoli ... důležitý je správně naformátovaný výstup, potom se dá vykouzlit teba 5 nejvíce RAM-žeroucích procesů s možností killu po kliknutí, nebo měnič pozadí který zobrazuje výpis souborů z určené složky, nebo udělátko které vypíše .iso soubory ze složky, a po kliknutí jej připojí, právě toto jsem řešil já.
Skript jsem psal v Pythonu, konečně jsem se rozhoupal a začal něco tvořit, pořád jenom čučím na cizí skripty, nebo louskám PyGTK tutoriál, ale k psaní jsem se nějak neměl. Skriptík je to pravda jedoduchý, ale i přesto jsem s ní měl problémy, naštěstí hodní lidé na fóru pomohli, stejně tak na Ubuntu konfeře se mi pomoci dostalo.
Takže, obecně platí, do menu.xml se musí fláknout toto:
<menu id="ID" label="TITLE" execute="COMMAND" />Přičemž COMMAND je právě onen příkaz, který spustí náš skript a zajistí výstup do menu. label je popisek menu.
<openbox_pipe_menu> <item label="LABEL"> ACTIONS </item> </openbox_pipe_menu>LABEL je popisek položky, ACTIONS je akce, která se provede po kliku na položku, je to kapitolka sama pro sebe.
<action name="NAME">PARAMETERS</action>A prakticky, například když chceme po kliku spustit příkaz :
<action name="Execute"><execute>xterm</execute></action>O dalších ACTIONS se dočtete tady
#!/usr/bin/python ## STIBIHO MOUNTOVATKO PRO OPENBOX - PIPE MENU ## VERZE 1.0 import os,re class Mountovatko: def __init__(self): def vypis(): regexp = re.compile("([a-zA-Z0-9_]+).(iso)") pole_out = [] for prvek in os.listdir("/home/stibi/ISOimage/"): if regexp.search(prvek) is not None: pole_out.append(prvek) return pole_out polozka = vypis() def menu(): print "<openbox_pipe_menu>" for x in range(len(polozka)): print '<item label='+'"'+polozka[x]+'"'+'>' print '<action name='+'"'+'Execute'+'"'+'>' print '<execute>' print 'gksu'+' "'+'mount -t iso9660 -o loop /home/stibi/ISOimage/'+ polozka[x]+' /mnt/dvd/'+'"' print '</execute>' print '</action>' print '</item>' print "</openbox_pipe_menu>" menu() if __name__ == "__main__": mount = Mountovatko()
Tiskni
Sdílej:
for x in range(len(polozka)):
polozka
-->polozky
, tak se to da napsat prehledneji:for polozka in polozky:
...
vim ~/.emacs
Myslel jsem si, že když připojím .iso soubor, tak před připojením jiného musím ten připojený odpojit, ale ne, odpojí se sám, to jsem se docela divil, žádný program na automatické připojování mechanik či souborů u mě nebeží, takže určitě záleží na nastavení....Nemountuješ spíše ty isa přes sebe?
if mount | grep " on $adresar " then umount "$adresar" && mount "$novej_soubor" else mount "$novej_soubor" fia máš to :)
def vypis(): regexp = re.compile("\.iso$") # na konci retezce je posloupnost znaku .iso return filter(regexp.search, os.listdir("/home/stibi/ISOimage/"))nebo uplne bez regexpu:
def vypis(): path="/home/stibi/ISOimage/" return filter(lambda f:os.path.splitext(f)[1].lower()=='.iso', os.listdir(path))pripadne pokud bys jeste chtel kontrolovat jestli zakerny uzivatel nevytvoril adresar ktery se jmenuje "cokoli.iso" tak:
def vypis(): path="/home/stibi/ISOimage/" return filter(lambda f: os.path.isfile(path+f) && os.path.splitext(f)[1].lower()=='.iso', os.listdir(path))
.... def main(self): def vypis(): def menu(): ...je zverstvo :) (bez urazky).
class Mountovatko: def __init__(self): path="/home/stibi/ISOimage/" polozky=filter(lambda f: os.path.isfile(path+f) && os.path.splitext(f)[1].lower()=='.iso', os.listdir(path)) print "<openbox_pipe_menu>" for polozka in polozky: print '<item label='+'"'+polozka+'"'+'>' print '<action name='+'"'+'Execute'+'"'+'>' print '<execute>' print 'gksu'+' "'+'mount -t iso9660 -o loop /home/stibi/ISOimage/'+ polozka +' /mnt/dvd/'+'"' print '</execute>' print '</action>' print '</item>' print "</openbox_pipe_menu>" #tenhle radek mas v originale ve for cyklu - asi chyba odsazeni, nebo sem to nepochopil :)
ma byt samozrejme.... def main(self): def vypis(): def menu(): ...
.... def __init__(self): def vypis(): def menu(): ...
jej :)
No, tak to se mám ještě co učit :) JInak díky, mám v tom jasno trošičku víc :) S regulárními výrazy se člověk nenudí... hmm, že bych si to dal do patičky ... :) To je hláška jak z laTrine (kdo zná ... )