Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
jaký společný zájem můžou mít "linuxoví Moraváci a Slezané" na rozdíl od Čechů, to mi asi nikdy nedojdejednoduchý - vyhnout se D1
Jako jsou spadovym uzemim Cechy, tak je takovym spadovym uzemim i Morava se Slezskem. Zkus se podivat na mapu republiky a do dejepisu a pochopis, proc maji tyto zeme jiste specificke postaveni v ramci Ceska.Vlastně by měla mít Morava i vlastní doménu (.mo?), vlastní locale (cs_MO?), aby se dostálo všem "specifickému postavení", zejména co týká Internetu a OpenSource vůbec :P A do budoucna lze samozřejmě čekat čím dál tím větší a větší "špecifika" Moravy, Slezska, frýdlantského výběžku a vůbec všech možných i nemožných zákoutí. Máte recht, historia magistra vitae ;)
Jsem pro nazev SM LUG ;DNo, jelikož ustálené spojení je Morava a Slezsko, v tomto pořadí, tato dvě písmena patří prohodit... pikantní to bude tak jako tak :D
Na úrovni teoretických úvah je to bohužel vše, co k tomu můžu dodat. Pokud bude něco konkrétního, budu-li moci rád pomůžu.
K tomu mě napadlo - na webu vyvěsit nejbližší akce a k nim body je potřeba zařídit/dodat/udělat/napsat/... . Z konkrétních věcí bych si mohl (a nejen já ) lépe vybrat.
A hele - LUGástěnka (tm) - že by nová služba Ábíčka ?
OK - vzhledem k tomu, že něco takového tady na severu chybí i mně, jsem PRO. Ostravské linuxové semináře už delší dobu váznou (bohužel), takže by bylo fajn, kdyby se nějaký podobný projekt dostal ze stádia tlachání do stádia realizace ...
Jinými slovy, pokud to bude v rámci mých možností/schopností a přestože mám času míň než bych chtěl -> rád "přiložím ruku k dílu".
Tiskni
Sdílej: