Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Hrál jsem si dnes večer s editorem VIM. Mám rád tento editor. Konečně psal jsem o tom už několikrát. Zdá se mi po určité době používání zcela dokonalý. Má naprosto nezvykle mnoho možností, které mě stále více a více fascinují. Napsal jsem v něm většinu svých blogů. Zkoušel jsem se vrátit k Emacsu, ale už to nešlo. Navíc z VIM 7 přišla i možnost kontroly pravopisu přímo při psaní a ne až po skončení a to jej v mých očích zcela povýšilo. Nechci psát oslavné ódy na něco co většina členů této komunity asi zná. Jenže pořád mi to nedá.
Už dlouho jsem nenapsal žádný blog na Abíčko. Blogy píši jinam protože téma, která volím nejsou sem vhodná. Ani většinou vítaná. Nemám potřebu se zúčastňovat diskusí o radaru, ale ani oslavných chorálů na Ubuntu. Stále mě ještě zajímají distribuce jako je Slackware, Debian či něco od BSD. Na Abíčko jsem nezanevřel, chodím jsem a čtu si blogy a články. Trochu se mi zdá, že se někteří lidé, kteří kdysi nemohli přijít na jméno Plešingerovi odvázali. Jejich úroveň blogu ovšem nijak nestoupla. Možná ti co by opravdu měli co říci píši jinam. A je to škoda. Lehce to tu zhrublo. Výrazové prostředky některých vysokoškolsky vzdělaných jsou na „skutečné úrovni.” Ale jsou pod svými blogy podepsán oni a jistě vědí co činí.
Tam kde dnes píši, jsou moje blogy přijímány trochu jinak. Zřejmě se tam lidé necítí tak chytří a tak dobří, aby polemizovali o všem. I o tom čemu zhola nerozumějí. Zde se tak děje často. Je to dáno asi skladbou jedinců, kteří se domnívají, že jistá omezená znalost IT je opravňuje rozumět všemu. Tito lidé, jak sleduji jejich blogy a komentáře k některým blogům, nerozumí především většinou ani sami sobě. Což je jejich velký problém. Někteří časem porozumí, jiní zůstanou nedospělí o celý život a budou s tím mít značné problémy. Jako v každé jiné komunitě.
Z odstupem času se Linuxová komunita proměnila. Leadři zestárli, distribuce se více a více množí a jsou sofistikovanější. Všímám si že věci, které byly celkem bez problému se někdy z novým distrem komplikují. Chápu, že touha dát si dohromady své distro je velká. Podle toho to někdy vypadá. Sem tam něco vyzkouším. Teď jsem si koupil novou Mandrivu 2007. Nijak mě nenadchla. Je to skutečně distro pro začátečníky a nepochybně se dá používat. Nainstaloval jsem ji, několik dní používal a vrátil se ke Slackwaru. Ten mi plně vyhovuje. Brzy asi nás mnoho nebude, co používají tohle propracované čisté linuxové distro.
Distribuce se rozmnožují, licence se upravují, ale nezdá se že by celá ta činnost kolem nových distribucí ubírala komunitě síly. Čím víc lidí zkouší nové cesty, tím víc nových cest bude objeveno. K prospěchu jiných. Ale to jsou věci, které v podstatě jdou mimo mě. Jen tak je lehce sleduji. Spíš stejně používám raději NetBSD nebo FreeBSD. Zda se mi v poslední době, že tu jistou ztrátu co se uživatelského komfortu měli oproti Linuxovým distribucím už dohánějí. A leckdy předhánějí.
Navíc pořád mám velmi subjektivní dojem, že stabilita BSD je podstatně vyšší než u Linuxu. Nejsem vývojář ani programátor a říkám to jen tak subjektivně. Navíc mám pocit, že se mi mnohem snadněji některé věci nastavují lehčeji než v Linuxu. Možná je to úrovní konference, kterou sleduji. Je tam méně osobních útoků a více odborné spolupráce.
I tady na Abíčku vyšlo několik článků o FreeBSD, ze kterých jsem čerpal. Díky za ně. Jinak jsem vydal knížku, výběr některých svých blogů odjinud i odsud. Přemluvila mě k tomu jedna má čtenářka, která se nakonec stala vydavatelkou. Původně jsem chtěl vynechat blogy zabývající se tematikou open source, ale přesvědčila mě, že by to byla škoda. Prý je napsal laik pro laiky. Takže jsme je tam nechali. Nebudu si zde dělat reklamu, kde ke knížce přijdete. Jestli někdo bude mít zájem, napíše mi mail a já mu posléze řeknu, kde si knížku může koupit. Bude jich víc. Těch knížek. Textu mám hodně. Nejsou jen o Linuxu a nejsou jen o psychoterapii, jsou o životě. A mám kupodivu nejen hodně textů, ale i čtenářů. Což mě těší.
A Linux poslední roky prostě do mého života patří. Užil jsem s ním hodně zábavy, ač neprogramátor a laik kolem IT. V knížce jsem ony blogy nechal také pro lidi, kteří už třeba nejsou nejmladší a mají strach z PC, aby věděli, že je možné, bez nějakých zvláštních problému proniknout do základů práce s PC. A nejen z Wokny, ale i pohodlně používat něco jiného. Konečně několik lidí jsem přesvědčil, že to není vůbec špatná alternativa. Bez flamu a pomlouvání. Ukázal jsem jim co to umí, ukázal jsem jim, že vlastně když si pořídí něco jako Mandrivu, nebo Suse, mohou klidně pracovat a nemít větší potíže. Ślo to i bez flamu. Tak to je vše jsem měl asi na srdci.
Tiskni
Sdílej:
Zřejmě se tam lidé necítí tak chytří a tak dobří, aby polemizovali o všem. I o tom čemu zhola nerozumějí.
Teď jsem si koupil novou Mandrivu 2007. Nijak mě nenadchla. Je to skutečně distro pro začátečníky a nepochybně se dá používat.Nechyběl nám tu.
Navrhujem nechať to ako otázku vkusu. Mám rád aj Adamsa, vtipný je aj Feynman atď., ale IT crowd sa mi proste páčilo, musel som vidieť všetky diely naraz, inak by som nedokázal ísť spať :) a to nemám pocit, že by sa pri tom vo mne prebudila zvrátená záľuba v seriáloch typu Veronikin šatník atp., kde asi jedinou vtipnou hláškou bolo: "Zavoláme Tonyho Tonyho?" "Nevrav, už sa vrátil z Európy Európy?"