OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Také nechápu existenci regulovaných nájmů. Je snad věcí vlastníka nemovitosti, za kolik si ji cení, ne?A ony nejake regulovane najmy skutecne existuji [*]? Pokud vim, tak to, cemu se rika 'regulovane najmy' jsou uplne regulerni najmy, akorat s najemnima smlouvama z doby minuleho rezimu, takze podminky tam sjednane neodpovidaji soucasnym obvyklym podminkam. Je sice vec vlastnika nemovitosti, za kolik si ji ceni. Ale pokud treba (hypoteticky priklad) uzavre s najemcem najemni smlouvu s pevnou castkou najemneho (treba rocne navysenou o inflaci) a na dobu neurcitou a bez moznosti jednostranne vypovedi, pak se takovou smlouvou musi ridit, i kdyby nasledne doslo k skokovemu desetinasobnemu rustu cen obvykleho najemneho (ale ne ostatnich veci, takze by se to do inflace projevilo jen castecne). Sdelovaci prostredky se AFAIK dopousteji uzasne manipulace, kdyz dodrzovani stavajicich smluv oznacuji jako 'regulovane najmy' a naproti tomu statni zasah (zakon), ktery umozni vlastnikum bez ohledu na text uzavrene smluvy jednostranne navysit najem, oznacuji jako 'deregulaci najemneho'. [*] Odmyslim li globalni regulaci najemnich (a jinych) smluv podle obcanskeho zakoniku, spolecnou pro 'regulovane' i 'neregulovane' najmy.
Sdelovaci prostredky se AFAIK dopousteji uzasne manipulace, kdyz dodrzovani stavajicich smluv oznacuji jako 'regulovane najmy' a naproti tomu statni zasah (zakon), ktery umozni vlastnikum bez ohledu na text uzavrene smluvy jednostranne navysit najem, oznacuji jako 'deregulaci najemneho'.Ona je otázka za jakých podmínek byla ta nájemní smlouva uzavřena, že...
Okolo lesa pole lán, hoj, jede, jede z lesa pán, na vraném bujném jede koni, vesele podkovičky zvoní, jede sám a sám.
K te TV karte asi takto:
Problem se zvukem jste si vyresil sam takze OK. Ona dobra duse co se bude divit za nekolik dopsanych znaku do konfiguraku a nasledne Vami uctovanou castku se urcite nenajde. Proc ?
Protoze pouziva windows a tam to vse funguje.
Protoze v pripade problemu si za par stovek koupi novou kartu jelikoz nazna ze je spatna.
Protoze je linuxar a s problemem se popere tak jako Vy.
Vysledkem je ze za Vasi schopnost vyresit problem si muzete rict tak 100,- max 200,- a to jeste s tim ze ten dotycny u Vas byl mozna s nejakym problemem naposled.
Tez znam par lidi co pustej nejaky chlup. V IT oblasti vsak jich rapidne ubyva. Mame vyhledavace, diskuse .... tam i tito lide najdou reseni.
Ja sam neznam mnoho lidi co taketo veci nechcou umet. Jeden znamy prastil s thunderbirdem pac tam nemohl cosi rozchodit a jiz nekolik let pouziva webove rozhrani.
S opravama ruznych veci mimo IT je to porad tak nejak dobry.
Redakce - neslo by davat do RSS jmeno autora blogu?
tyhle blaboly jednoho jenom otravuji
Tiskni
Sdílej: