Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tak jsem během minulého týdne přešel na SuSE 10.1 a musel jsem vyřešit, jak připojit k internetu svůj PC a notebook, když mám u poskytovatele zaregistrovanou konkrétní MAC adresu.
Návod pro Mandrivu a SuSE:
# service network stop
# ip link set ethX address xx:xx:xx:xx:xx:xx
# service network start
Je možné, že se vám nepodaří MAC adresu změnit v případě, že je připojen síťový kabel.
Pokud nastavujete síťovou kartu přes YAST, dostanete se na rozcestník, kde je na vybranou "Metoda nastavení". Zadejte volbu "Tradiční metoda s ifup", pokud použijete NetworkManager nejspíš se vám MAC adresu nepovede změnit.
V adresáři /etc/sysconfig/network
najděte soubor ifcfg-eth-id-xx:puvodni:MAC:adresa:xx
a zkopírujte jej na ifcfg-eth-id-xx:nova:MAC:adresa:xx
.
Poté zadejte v konzoli jako root:
# rcnetwork stop
# ip link set ethX address xx:xx:xx:xx:xx:xx
# rcnetwork start
Oba uvedené postupy budou funkční jen do restartu systému. Chcete-li je používat stále zadejte je do příslušných startovacích skriptů.
Jetli tam mám chybku, tak mě opravte, SuSE mám týden - dík
Text by měl být zároveň odpovědí na nezodpovězený dotaz ve fóru.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Dobrý den,
pokoušel jsem se aplikovat Váš postup v Suse 11.1, ale nějak se mi to nevede, mohu Vás požádat o radu?
Děkuji předem!!
jsk