Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Mám 512MB RAM, obsazeno tak 200-30MB, přesto se mi občas swap začne obsazovat. Jak jsem našel v diskusi poznámku, že je to tak v pořádku, i když mne to štve, tak po mých naplánovaných výdajích dojde i na další paměť.
Jestli se budu hrabat v JBuilderu, TEXu, konečně zkusím Inkscape a další fajnovosti, tak to snad nebude marnej kauf.
Objevil jsem, že když spustím na příkazové řádce monitest bez běžících iXek, že mi slítne vstup z klávesnice - házelo to na mne nějaký ASCII znaky, dokonce i Shift a snad Control nebyly mrtvý klávesy. Tak jsem ocenil výhodu domácí sítě, nerad resetuji natvrdo. Teď jsem objevil, že je to docela slušnej program na předvedení monitoru
Zkoušel jsem aktualizovat glibc, tuším verzí glibc-2.3.4-8mdk.i586.rpm, stalo se mi, že obsazení paměti to úplně sežralo (volných cca 300MB RAM a 500 MB swapu), zkusil jsem to dvakrát a se stejným efektem. Nyní to bylo ok. Ještě jsem zkusil nainstalit glibc-2.3.5-5mdk.i586.rpm, zjistil jsem, že nemám /bin/ash - vím, že je to shell. Kouknu se časem na rozdíly v nich.
Když stáhnu něco, so v systému ještě nemám, tak se mi to často i stpustí jako služba - teď jsem něco povypínal, arpwatch, snmpd a další.
Už jsem taky přišel na výhody balíčků (rpm), ale stejně tak stahuju i archivy, čekám, že v nich najdu něco víc, na studium a tak.
P.S. kvůli JBuilderovi jsem zvednul počet ploch ze 6 na 8.
Tiskni
Sdílej:
rpmdrake
nebo jak se to jmenuje. Teda spadl, začal žrát paměť, až mu došla... Teda vlastně, abych byl přesnější, ona mu nedošla, on zabíral asi tak přesně RAM + swap, takže neustále swapoval a swapoval... no rozhodně to nerozchodil Pěkný, dík
/proc/sys/vm/swappiness
. Hodnoty jsou tuším 0 - 99, výchozí 60.