Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Tak som si po dlhej dobe povedal, že zmena je život. A že to bola zmena k lepšiemu ...
Rozhodol som sa premigrovať (rozumej sepáliť bez nejakých záloh a tak ) zo svojho dlho obľúbeného openSuSE 10.2 na Debian testing AKA Lenny.
Inštalácia bola super, jednoduchá, rýchla. Ani som sa nenazdal a bol som v GNOME. No, ale hneď som nainštaloval KDE. Kokos, ja som bol úplne mimo z apt-get install kde
. How simple, clever.Nasledovala inštalácia pár KDE vychytávok... Ale čo je, čo je. S drivermi k mojej Nvidii 7300Go to asi nebude také jednoduché... A ani nebolo. V stable/etch ich dokáže nainštalovať skoro každý, ale tu ... nie a nie. A tak nasledovalo dlhéé googlenie. Nakoniec som sa po prečítaní viacerých diskusií dočítal (ono skôr som si spočítal 1+1), že súčasné jadro v testingu 2.6.21-2 treba prekompilovať bez PARAVIRTIUALIZÁCIE. Ak by mi vedel niekto poriadne vyjasniť, že prečo to tak je, budem rád...
Ok baby, let's roll :). Gettol som si kernel source, prekompiloval a helehele, nvidia je spokojná a funguje. To bol asi moj najväčší zádrhel v Debiane. Inak ostatné je všetko OK. Beryl funguje v pohode, i keď len s AIGLX :/ Ešte jedna vecička mi vadila s SSH, čakanie na login bolo neznesiteľné, keď som si spomenul, ako obieham denne aj stovku switchov, routrov, serverov brr... Ale vyriešilo sa :), mimochodom paradoxne vďaka ubuntugeek.com :D
BTW. Nechápem, prečo je ubutnu také populárne, keď je to Debian, ale pekne do oranžovo-hneda učesaný :) - to len tak, vážne no flame ...
Toľko k mojim prvým dojmom z testing Debiana - wonderful. Ešte sa chystám napísať
P.S. Nevie niekto, ako z Iceweasel spraviť zase raz dobrý firefox? A hlavne, ako si "dokúpiť" nejaké krajšíe fonty?
Thanx for reading
Kaio
Tiskni
Sdílej:
Mam nainstalovane, ale aj tak vyzeraju fonty v iceweasel dost ... no divne ...To zkrátka k Debianu tak nějak asi patří (viz např. Fonty ve Firefoxu jiné než v ostatních aplikacích) - a asi nejen to. Podobné drobnosti mě právě naopak od Debianu stále odrazují. Stabilita a konzervativní přístup (tj. výhoda pro robustní pracovní stanici bez administrátorských zásahů) je jedna strana mince, ta druhá jsou tyto drobné... řekl bych přímo nedostatky vyladění vůči koncovému uživateli, při jejichž řešení se docela jako administrátor zabavíte. Takže se moc nedivím řadě "hobby-adminů", že raději sáhnout třeba po Ubuntu anebo openSUSE - ty mají sice svoje mouchy, ale zase je v těchto distribucích patrná snaha po optimalizaci pro koncového uživatele, ať už se týče funkčnosti anebo celkového designu.
dpkg-reconfigure fontconfig
jak primitivniii ale jak ucinne ;)
Zatimco Debian běžnej uživatel Linuxem nepoznamenanej dost možná ani nenainstaluje, natož aby do něj nacpal KDE/GNOMEMusim trosku namietat i kde Debian pouzivam len na serveroch a na desktope ArchLinux, ale skusal som Debian instalovat i ako Desktop a po nainstalovani a zaciarknuti X bol plne fukcny system Gnome vratane klikacej aplikacie na spravu balickov, takze nevidim dovod preco by instalaciu v podstate pomocou "kuzelnika" nezvladom zaciatocnik. Jedine co si pamatam je v Ubuntu ozivenie Beryla na jedno kliknutie ale to je tak jedine co ma napada a pre pracu dost nepodstatne.
Chcem viac rozumieť linuxu. Z openSuSE sa pomaly ale isto stáva Widla s linuxovým kernelom :/Že tyhle žblepty ještě někoho baví.