Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
na druhou stranu, nikdo neumřel, dá se to napravit... třeba to bude i k něčemu dobré...teda nestačím se divit, ale právě si překonal jistého idiota, jehož míru empatie jsem doteď považoval za nejnižší možnou vůbec. Zkus si představit, jak je asi oběma matkám. Podle mě dělat si sarkastické poznámky na účet této jejich tragédie je od tebe zavrženíhodná odpornost a tímto osobně vyslovuji svůj názor na tebe: seš debil. ...A vůbec nemáš páru, co vše se u dítěte vyvíjí od porodu během prvního roku života. Pak bys tuhle, zprominutím, pí*ovinu nemohl napsat.
1) být v kůži matek asi už polykám antidepresiva po kýblech - a asi těch, kteří budou mít teď traumata z toho, jestli jsou jejich děti opravdu jejich, mírně přibude...
2) idiot jsem a empatii opravdu nemám
3) mé dosti sarkastické poznámky byly (jak psáno výše) mířeny spíše na určitou nerovnost mezi mužem a ženou v míře jistoty, že potomek nese jejich geny. Kupodivu i v našem právním státě platí presumpce viny - potenciální otec musí dokazovat, že je "nevinnen". Na druhou stranu asi neexistuje postih pro matku, která (vědomě) podvede muže tvrzením, že je otcem - a ten pak žije s nevěrnou manželkou, platí na děti, které nejsou jeho a přitom děti - to jest "výjimečný trest" - jaksi na doživotí Souhlasím, že se tento problém dal jistě načnout z úplně jiné stránky a výše napsaný text je opravdu spodina...
4) co se vyvíjí během prvního roku života opravdu nevím. Bráno selským rozumem - dítě potřebuje milující rodiče. Ale až do dnešní doby, kdy se u nás neválčí, hlady netrpíme a choroby celkem slušně zvládáme, byla pravděpodobnost, že o matku přijde a bude si muset zvyknout na jinou, docela velká. Věřím, že příroda je v tomto smyslu snad nenechala tak úplně na holičkách.
Fotbalová Sparta bude mít nového trenéra.Hehe. Ale pro ty dívky to asi moc vtipné nebude, že. Vlastně je to docela odporné.
Kulinského - ten totiž ví nejlíp jak se vniká do šestnácky.
Mami koupis mi zmrzlinu ? Zlato, to ze spim s tvym otcem jeste neznamena, ze mi mas rikat mami. A jakt it mam rikat ? Normalne, Milane.Jeste nsem nenasel nejakou zenu, ktere by to pripadlo vtipne.
Zjistit otcovství se dá, pokud otec nesouhlasí s tvrzením, že je dítě jeho. Stačí k tomu Žaloba na určení otcovství. Soud nařídí testy DNA. Dělá se to běžně.
Mluvíme o tom samém, akorát vy máte velmi zkreslený pohled.
To zcela jistě, nejsem genetik.
Porovnáním s databází DNA nikdo nedokáže určit vraha. Porovnáním s databází DNA zjistíte, že daný vzorek s určitou pravděpodobností patří danému jedinci. Toť vše.
A jsme u konce. Tohle tu píšu celou dobu (jako domněnku), možná blbě.
Jinými slovy záleží, s jakou pravděpodobností (přesností) se spokojíme, a podle toho budeme testovat určité množství variabilních znaků až do rozsahu celé DNA.
Jo, tohle jsem tušil a jen mě zaráželo, že když se kdekoliv v tisku psalo o testech, bylo uvedeno, že je to 100%. Což je i odpověd na vaši další reakci ohledně přesvědčování - je nutné všechny přesvědčit o bezchybnosti testu a pak jen "nálepkovat". I když deleko lepší službu zatím poskytuje zveřejnění něčí "pedofilie".
a 100 % dokážete domnělého otce z otcovství vyloučit; otcovství můžete potvrdit jen s jistou pravděpodobností, např. 99,9999 %
Tohle je přesně popis porovnávání na základě výsledku hašovací fce.
To je test otcovství. A jak je to v případě určování dvou (obecně libovolných) vzorků na shodu?
ale vysledek (zejmena ten 'negativni') se sdeluje pouze matce.to by me zajimalo z jakeho duvodu a jakym pravem.
porovnavaji se casti DNA, kde se vi, ze v ni muzou byt ulozene ruzne geneticke poruchy a protoze se asi pri tomto musi porovnat dostatecne velka cast DNA, aby vznikla jistota, ze to je/neni jeho ditePři diagnostice vrozeného onemocnění (způsobeného např. bodovou mutací) heteroduplexní analýzou se zkoumá část DNA dlouhá přibližně 150 bp.
Tiskni
Sdílej: