Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
chtělo by to velmi důkladný jarní úklidMáš nějaký tip, jak na to? Používáš nějakou utilitu na vyhledávání nepoužívaných balíků, nebo tak?
apt-cache rdepends --installed, ale to moc nefungovalo "aptitude why abiword" bylo lepší ale pomalé "apt-rdepends -r balíček" je taky divné this: for p in `dpkg -l | grep ^ii | cut -d " " -f 3 | grep -E "^lib"`; do echo "if [ \`apt-get -s purge $p | grep -E \"^(Purg|Inst|Conf)\" | wc -l\` -eq 1 ]; then echo $p; fi"; done | parallel
apt-mark showmanual
? Sice tam můžeš mít balíky na kterých něco závisí, ale to je jednak asi relativně vzácné (napřed nainstaluješ A, až potom B, které shodou okolností vyžaduje A), jednak už není problém to zkontrolovat před případným odinstalováním (třeba tím aptitude why
)…
apt-mark showmanual | wc -l 456Neřekl bych. Evidentně tam jsou i balíčky na kterých závisejí manuálně nainstalované balíčky. Tj jasně, šlo by to manuálně projít, označit balíčky, které opravdu uživatelsky chci, potom by to spočítalo závislosti a vše ostatní odstranilo (s filtrací na essential). Ale to už by skoro byla jednodušší nová instalace
deborphan
, který ve výchozím stavu vypsal knihovny, na kterých nic nezávisí a měl přepínač, který umožňoval vypsat i všechny nezávisející balíčky (k manuálnímu posouzení). Nějakou dobu už ale (alespoň na mojí instalaci) nefunguje. A jasně, musel se i na knihovnách spouštět opakovaně.
Dneska občas něco najde aptitude
, něco apt autoremove
, ale je to bída.
nainstalovanejch aktualne 4033 balickuAsi něco dělám špatně, protože pracovní desktop používám pro vývoj v pythonu a nově i v golangu, tedy "věci pro kompilaci" jsou automatickou součástí těch 1847 (z toho 1005 libs) + další věci jako Blender, Audacity, LibreOffice ani nepočítám apod., rozhodně se neomezuju. Ale co rozhodně neinstaluju jsou věci, které si s sebou berou "půlku" KDE nebo GNOME, protože mi nepřijde normální, kdy obyč appka typu krusader potřebuje 200 knihoven z KDE. (Používám double commander, kde krom závislostí na xkách to potřebuje JEDNU GTK knihovnu.)
se nechci probirat tim co z nich pak budu nebo nebudu potrebovatJak probírat? Proč? Přece instaluju to, co potřebuju ke své činnosti, vůbec nevidím důvod se probírat dalšími "doporučenými" balíčky.
neujizdim na nizkem poctu balicku za "kazdou" cenuJá taky ne.
doublepanel manager pouzivam mcNa terminálu jo, ale má některé vlastnosti, které nemůžu vystát. Například při přejmenování na místě se fokus nehodí na přejmenovaný soubor, tak jak to mají všechny dvoupaneláky co znám (Salamander, TC, DC, asi i ten Krusader), ale focus zůstane na svém místě dle pořadí. Nedovedu si to vysvětlit, buď lidi málo přejmenovávají a nebo potom už nepracují s tím co přejmenovali (což je ještě divnější). No nic.
jako chápu že třeba natom serveru každej nástroj/balíček navíc muže bejt nějaká díra/slabina navíc nebo se muže hodit útočníkoj. nóó ale na vosobním počítadle zas třeba tak moc nějaký balíčky navíc nevaděj ne???????? :O :O :O :O
LC_ALL=C apt list --installed | grep -v 'Listing...' | cut -d/ -f2 | cut -d" " -f 1 | sort | uniq -c | sort -hr
3 stable,stable,unstable,unstable,now
dušane taky bys moch udělat statistiku podobnejch zahraničních NEanglickejch linuxovejch portálů jako sou root nebo abclinuxu jestli tenhleten propad se děje jenom u nás nebo seto děje jakoby tak nějak všude :O :O
to bylo jakoby na debiana :D ;D
Tiskni
Sdílej: