Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Sice se odinstaluje metabalik, ale software, ktery tam nechcete, v systemu zustane, diky zavislostemapt-get autoremove?
Aptitude ma pekne filtrovani obsolete baliku atd.
debootstrapu
, tedy až na to, že nemusíte ručně dělat nastavení toho, co se nastavilo už během instalace (locales, časová zóna, repozitáře, síťě ...).
$ dpkg -l | wc -l 2579Asi tak.
$ equery l '*' | wc -l 1234vcetne celych kdecek :-P
$ dpkg -l | wc -l 501debian 6 + xorg + xfce + zopar potrebnych aplikacii
[spm@marvin:~ %] equery l '*' | wc -l
1352
Muhaha :)
$ equery l '*' | wc -l 1134
Cele GNOME na vyvoj, virtualizace atd.
$ pacman -Q | wc -l 1554Z toho KDE:
$ pacman -Q | grep ^kde | wc -l 209
$ pacman -Q | wc -l
1765
Tam mam relativně novou a čistou instalaci. Kdežto na desktopu je balast nastřádanej za 5 nebo kolik let. Ani nevim jak dlouho tam ten systém už je, ale je tam vod tý doby co sem ten kepl složil. První řádek v pacman.log
ukazuje [2008-07-25 15:25] installed filesystem (2008.06-2)
takže těch 5 let zhruba sedí. Taky už ten log má skoro 4 MB
co vlastně v tom testingu testujou?Balíčky, co jsou v core. Občas se v testingu taky chvíli zdrží větší rebuildy (třeba pro novou major verzi libpng) po přesunu ze staging a některé rozsáhlejší updaty (typicky nová verze KDE/Gnome).
vypadá to občas jakoby to hrnuli z gitu rovnou do extra/communityObčas? S výjimkou výše uvedených případů je to tak vždy.
Takový věci se občas stávaj...
Když se vo to uživatel správně stará tak je to stabilní dost.Však proto také ten mrkáček na konci. Věřím, že i ten neustálý upgrade distribuce je obecně bezpečnější, než nárazový jednou za x měsíců (ještě se mi nestalo, že bych musel Arch přeinstalovávat). :)
Přesně tak. Což ovšem velice těžko chápou uživatelé MS Windows, kde s aktualizacemi bývá spojeno dost nepříjemností. Jako obzvláště vypečené považuji to, že aktualizace číhají kdesi na pozadí a začnou se provádět kupř. v okamžiku kdy chce člověk stroj rychle vypnout aby mohl udělat nějakou další operaci. Nebo hezký je také vynucený restart celého stroje. Z jejich pohledu to tedy vypadá tak, že "na tom linuxu pořád něco aktualizuješ.. děláš ty vůbec něco jiného?". A přitom jim zcela uniká, že se objem poskytovaných služeb za tu dobu ztrojnásobil.Když se vo to uživatel správně stará tak je to stabilní dost.Však proto také ten mrkáček na konci. Věřím, že i ten neustálý upgrade distribuce je obecně bezpečnější, než nárazový jednou za x měsíců (ještě se mi nestalo, že bych musel Arch přeinstalovávat). :)
Z jejich pohledu to tedy vypadá tak, že "na tom linuxu pořád něco aktualizuješ.. děláš ty vůbec něco jiného?".Tak si skoro říkám, co je jim do toho. Vždyť to ani nemusím dělat před nimi. A když, tak pomocí yumu v příkazové řádce, kdy drtivá většina z nich vůbec nemá páru, o co jde.
$> pacman -Q | wc -l
1376
Ale kdybych nebyl línej a pročistil nepotřebné, asi bych ten počet ještě o něco srazil...
> pacman -Q | wc -l
612
dpkg -l | grep ^ii | wc -l
Nakonec je to ale stejně jedno protože ty čísla se skoro neliší.
# dpkg -l | grep "^ii" | wc -l
3089
A?
kdegraphics-okular
závisí na kdebase-runtime qimageblitz poppler-qt chmlib djvulibre ebook-tools libspectre
a kdebase-runtime
zase závisí na kactivities smbclient libssh libcanberra oxygen-icons xorg-xauth
a to je minimálně 200 MB knihoven a aplikací který nechceš a nepotřebuješ...
Tak to tedy prrr!! Preferuji dokumenty v djvu a bez libssh si při vzdálené správě neškrtneš. Ono by nebylo na škodu se podívat co zabírá většinu z těch víc jak 200MB - a to je důvod, proč jsem KDE už dávno vykopal ze systému.kdegraphics-okular
závisí nakdebase-runtime qimageblitz poppler-qt chmlib djvulibre ebook-tools libspectre
akdebase-runtime
zase závisí nakactivities smbclient libssh libcanberra oxygen-icons xorg-xauth
a to je minimálně 200 MB knihoven a aplikací který nechceš a nepotřebuješ...
Zathura (pdf,djvu,ps..), urxvt (terminal), chromium + vimium (web), mutt (mail), weechat (IRC,IM), newsbeuter (RSS,podcasts), mplayer (videos), pyradio (online radia), cmus (mp3s), stalonetray (systray), clipit (clipboard), dmenu (software menu), gpickview (pictures), ranger (file manager), task (TODO manager), git (dotfiles manager), systemd (system manager).
MOC zvládá všecko možný, včetně ...Musím se přidat, je to úplně super přehrávač (obzvláště v případě, že si člověk nechce pustit jen jednu dvě skladby na poslech a pak to vypnout). Zvládne přehrát kdeco a žere "nula nula nic" ze systémových zdrojů (narozdíl třeba od Amaroku).
vrms .. 20 non-free packages, 1.0% of 2015 installed packages. 12 contrib packages, 0.6% of 2015 installed packages.
# rpm -qa | wc -l ; rpm -qa | grep -- -debuginfo- | wc -l ; rpm -qa | grep -- -devel- | wc -l ; df -h | grep rootfs
2434
290
284
rootfs 35G 18G 16G 54% /
Holt debuginfa jsou velký a požadavky na prostor na kdump při plné RAM taky...
Jinak nechápu, co máš proti debianím metabalíkům - pokud se ti nelíbí, zruš si automatické Recommends (a pak se nediv, když ti apt odistaluje půl systému), a pak si projdi všechny závislosti dotyčných metabalíků a dej je pryč. V aptitude to jde dost rychle.
Právě metabalíky ti umožní systém pročistit rychle a účinně.
Tiskni
Sdílej: