Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V následujících týdnech bych rád vyzkoušel některé LDAP servery, se kterými se může normální smrtelník setkat a své poznatky bych sesumíroval minimálně na svých stránkách a v tomto blogu.
V úvahu přicházejí servery OpenLDAP, Apache Directory a OpenDS. Možná bych se mohl pokusit i o Sun Directory server, ale to by v případě pokusů s OpenDS mohlo být nošením dříví do lesa. Fedora Directory Server bude bohužel nejspíš diskvalifikován, nehodlám kvůli němu instalovat Fedoru, případně jej kompilovat ze zdrojáků. Oracle Internet Directory, IBM Tivoli, Novell Directory, BEA a MS Active Directory jsou rovněž pasé.
Jen doufám, že budu mít na své hrátky s LDAPem trošku času, změnil jsem zaměstnavatele a jsem nucen se teď učit Progress místo svých oblíbených SQL databází. Ale i na PostgreSQL, Oracle a DB2 jednou dojde
Tiskni
Sdílej:
No .... on treba Sun Directory server taky vychazi z Netscape Directory serveru a byl tu mnohem driv nez Fedora DS. Do Fedora Directory serveru se mi proste zatim nechce poustet, doby LFS a kompilace vseho mozneho primo ze zdrojaku jsou nejspis za mnou. Btw na LFS jsem zkousel rozjet i DB2 - uspesne a Oracle 10g - neuspesne (Express jeste nebyla vydana).
To me zkouseni bude opravdu jen hra, zadne benchmarky provadet nehodlam (zatim). Proste si chci pripravit sadu HOWTO, ktere mi reknou: Instalujes XYZ, budes postupovat nasledovne .... Instalujes XXZ, budes postupovat takto ... Instalujes XYY - vzdej to, nema to cenu, je to smejd.
Co se OpenLDAPu tyce, nepatri mezi absolutni spicku, ale ve svete nekomercnich LDAP serveru je to asi nejcasteji pouzivana implementace. Dokonce i Apple ho pouziva jako zaklad sveho adresaroveho serveru, tedy pokud na jejich strankach nelzou Clovek se z nej dozvi spoustu informaci a jako bonus dostane seznam vsech RFC, ktere s LDAPem nejak souviseji.
Ceka me prace, tento tyden zacinam Apache Directory serverem. Je v Jave, <provokace>je i pro MS Windows takze mi na mem notebooku pobezi bez problemu, nebudu muset prebootovavat do Linuxu </provokace>....