Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Tiskni
Sdílej:
Navrhovaný zákon má podle ministryně tři cíle. (...) Třetím cílem je ochrana životního prostředí prostřednictvím snižování emisí skleníkových plynů.A o kousek níže:
Agentura Reuters dnes uvedla, že biopaliva ze zemědělských plodin mohou vytvářet až čtyřnásobek emisí skleníkových plynů než standardní ropná paliva jako benzin a nafta.
Ničí to motory, deformuje to ceny, ničí to ekonomiky, lidé hladovějí, ale je to skvělý ekobyznys, tak to prostě bude pokračovat dál, ať se děje co se děje.Nezmínil jsi to nejdůležitější: zhoršuje to životní prostředí.
Je mi na blití ...to mě taky, ale ... co s tím hodláš dělat? blog není špatnej počin, někoho to může k něčemu motivovat, ale ta konkrétní akce mi tu nějak schází?
Since biodiesel is an effective solvent and cleans residues deposited by mineral diesel, engine filters may need to be replaced more often, as the biofuel dissolves old deposits in the fuel tank and pipes. It also effectively cleans the engine combustion chamber of carbon deposits, helping to maintain efficiency. .. Biodiesel is also an oxygenated fuel, meaning that it contains a reduced amount of carbon and higher hydrogen and oxygen content than fossil diesel. This improves the combustion of fossil diesel and reduces the particulate emissions from un-burnt carbon
Zazil jsem, jak lesnici obnovovali velky polom (cca 1995?) v lesech za Brandysem. Za chatami popadalo asi 50% stromu (borovice), ale kdyz vysazeli stromy, nebyl tam jediny vzrostly strom (pokaceli i zbytek - listnace).
Stromky vysazely snad po 25x25cm. Pred par lety to to uz byl lesik cca 2m vysokych stromu, monokultura, kde zelenej byl jen vrsek, stred a spodej suchy, protoze byly huste na sebe.
Na kopci nad tim, kam sme chodili na kremenace a o kus dal na kozaky (kdyz se zadarilo), je ted hadej co - pouze smrk.
Pokud to není primárně les na dřevo, jasně.
Vysazování smrkových monokultur je běžnou praxí v lesích už po několik století, kdy člověk hospodaří v lesích. Smrk se ale vysazuje i tam, kde by přirozeně nikdy nerostl. Má to větší užitek pro člověka (smrk má nejrychlejší přírůstky a celkem kvalitní dřevo), ale pro přírodu je to špatně.
No a lesy jsou v drtivé většině hospodářské (tj. k produkci dřeva). Pak jsou ještě různé lesy zvláštního určení, orchranné lesy, národní parky atd., ale to jsou spíše okrajové záležitosti. Ponechat vše přírodě by byl možná ideální stav, ale trvalo by to déle a člověk by z toho tolik neměl (nerostly by v tom lese tak hospodářsky výhodné dřeviny). To je zapeklitá věc.Stačí se jen kouknout kolik z cen benzínu dělají daně.Jasně. Ovšem ty daně mají své výhody, typu méně žravá auta a nárazník proti výkyvům cen ropy.
Kdybys, Faune, radši namísto svých wake-up callů, předvolební kampaně, točení kolovrátkem a klikou flašinetu radši vysvětlil, jak to tedy s těmi biopalivy je. Že něco říkali na Nově, to má asi stejnou informační hodnotu, jako kdyby to psali v Blesku a tudíž i tento blog má hodnotu jedné role nekvalitního hajzlpapíru.
Já ti rozumím, že by si ti asi nejvíc líbil standartní pravicový politik Pinochet, kterého bys rád nosil na tričku. Trh je ale trh a poptávka po Pinochetech není. Můžeš si koupit tričko s Che Guavarou, těch se prodává dost
tento blog má hodnotu jedné role nekvalitního hajzlpapíru.Ty si to tiskneš?
A co s tym? Oxid uhlicity sice nie je jedovaty, ale takisto spada do kategorie "sklenikove plyny".
Totiz pri znecistovani sa nejedna iba o umele latky vypustane do ovzdusia, ktore tu kedysi neboli. Ide aj o latky, ktore sa sice v prirode bezne vyskytuju, ale je naruseny ich rovnovazny stav. Uhlik zo zeme (ci uz uhlie alebo ropa) alebo uhlik v zivych organizmoch (biopaliva) sa spalovanim uvolnuje do atmosfery. Ci uz tam unika v podobe CO2, CO, ci akehokolvek ineho plynu (ci uz jedovateho alebo nie), narusuje sa tym rovnovaha, a aj to sa povazuje za znecistenie.
Soukrome bych si tipl, ze to, co se ted deje ohledne biopaliv, je ve skutecnosti souboj ropnych spolecnosti proti velkym zemedelskym celkum. A ted si muzete vybrat, komu fandite vice.
To je zajímavý názor. Řekl bych, že na tom určitě něco bude. No já rozhodně fandím Texas oil a jiným ropným společnostem. Ropné společnosti si to dovedou zařídit prostřednictvím U.S. army zatím mnohem lépe. Proto fandím i nadcházející červnové ofenzívě u Kandaháru, která má za úkol ochránit makovice na polích v této oblasti (tady je ale určitá souvislost i se zemědělstvím), ale především taky nový ropovod a plynovod TAPI. Při této ropácko-makové ofenzívě sehrají drobnou roli i čeští vojáci, kteří budou dělat v pozadí křoví a pak je za to náčelník z Bílého domku pochválí. Energetické geopolitice zdar!
Zemědělci tak efektivní prostředky nemají. To by museli předělat traktory na tanky a práškovácí letadla na bezpilotní bombardéry. Až ale dojde ropa (což se nebude týkat naší generace, ale generací dalších), tak stejně nakonec na ty traktory dojde a bude se muset najít nějaká náhrada za tu ropu.
Jde o to, že při jejich výrobě se spotřebuje více fosilních paliv než se vyrobí enegie v biopalivech EroEi < 1Jak kde. Tak treba brazilska vyroba lihu ma podle nekolika analyz ERoEI okolo 8 [1]. Proto tam take pouzivaji lih jako slozku paliva do aut uz pres ctyricet let, primarne z ekonomickych a strategickych duvodu (mensi zavislost na zahranicni rope). Oproti tomu vyroba lihu z kukurice v USA ma ERoEI okolo 1.3 [2] [1] http://np-net.pbworks.com/f/Smeets+et+al+(2006)+Sustainability+of+Brazilian+bioethanol,+Copernicus+Institute+&+Unicamp.pdf [2] http://www.ers.usda.gov/Publications/AER721/