Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Za měsíc a chlup to budou 4 roky, co jsem si po prázdninové brigádě koupil v bazaru repasovaný IBM ThinkPad 570 za nějakých 23 kKč. Na první pohled příšerně těžká kráva, která má 3,5kg, ale součástí je i dockstation, ve které je i CD ROM, FDD, místo pro další baterii, solidní reproduktorky a pár portu. Dockstation používám v podstatě jen k instalaci OS z CD a normálně mám velmi příjemný drobek, který váží 1.8kg.
Na svou dobu to byla i na bazarový kousek docela slušná sestava s Pentium II 366MHz, 192MB RAM, 6,4GB diskem a 13.3“ palcovým displejem. Díky tomu, že je malá, celkem lehká a na svou dobu i dostatečně výkonná, nosil jsem ji všude sebou. Do školy v podstatě každý den, kde jsem ji i dennodenně používal. Když se školní dny hnaly do finále a termín odevzdání práce se nezadržitelně blížil, tak jsem mohl klidně vypadnout ven a pokračovat na zahradě a ani po stanicích jsem na ní nezanevřel a byla dál věrným společníkem na cestách. Ani nevím, kdy se to přesně stalo, ale zvykl jsem si na ní tak, že za posledních 14 let, co mám nějaké to PC, to byl první počítač, který dostal i jméno. Začal jsem ji říkat Kačenka po jedné skvělé spolužačce se základní školy.
Kačka už je bohužel starší dáma. Na výrobním štítku má 2/99 a pomalu to začíná být znát. Plasty vypadají překvapivě dobře i na svůj věk a časté nošení jen tak v batohu, ale HDD občas vydává divně zvuky, i když zatím drží. Horší je to s klouby. Ty už to mají za sebou a už 2x jsem je musel vytmelit aby displej udržely. V Posledních dnech mi ale začal zlobit obraz a to už asi doma neopravím. Z ničeho nic černá obrazovka, podsvícení taky vypnuté a znovu najede až po restartu. Někdy vydrží i hodiny, ale někdy to provede ještě před bootem Ubuntu, takže Tux je z toho venku a já nevím co dál.
Opravu nevidím moc optimistický, protože vevnitř je v podstatě akorát základní deska s modemem v Mini-PCI, ze které vedou kabely k HDD, LCD a klávesnici. Tak akorát můžu zkusit zahýbat s kabelem k LCD a to je asi tak vše. :o/
Pomalu se začínám připravovat na nejhorší, ale nevím co dál. Kolem 6ti tisíc jsou docela hojně nabízené ThinkPady 600 v podobné konfiguraci. Dřív to byl sice zázrak techniky za čtvrt milionu, ale dnes to již asi nebude to pravé. Kolem deseti se hýbou bazarové kousky kolem 1GHz, ale většinou žádný zázrak. Kdyby to byl nějaký ThinkPad Xkové řady, tak bych ho asi koupil, ale bohužel to většinou dost váží. Uvažuji i o novém HP nx7400, ale 2,5Kg. :o/ Sice to není vyloženě moc, ale taky to není to, na co jsem zvyklý. je to o 0,7kg víc, než mám teď a navíc ještě adaptér. Ke kačce je mám tři a mám je různě rozmístěné, kde zrovna potřebuji, takže nenosím. Nejraději bych Kačku ještě udržel při životě, ale nevidím to moc moc růžově. Nemáte někdo náhodou zkušenost s podobnou poruchou?
Tiskni
Sdílej: