V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
z.B. kde existuje tvůj ideální stát, o kterém tak básníšTo jsem ti uz vysvetlil. O zadnem statu nebasnim. Ja ziji v cechach a nehodlam se stehovat, takze chci menit pomery zde. Mam tuto zemi rad a socialismus mne z ni nevyzene!
levobočkaUz jsem psal, ze jsem si to overil. O levobocka se nejedna. Ale to ty vis, protoze pokud bych to zde nenapsal, nemel bys na co nasazovat. Na tom, ze si overim, komu budu platit zivot spoustu dalsich let a na koho se budu citove vazat, nevidim nic spatneho. Je to spousta penez a cizi clovek na ne nema narok!
zbydou jenom ohavná uslintaná psiskaProc ne? Mam je rozhodne vice rad nez tebe, ale o tom jsme se uz bavili.
V jednom má Jílek pravdu.Netusim, zda ma pan Jilek pravdu a zda zde vystupuje jako Miriam. Ale ja rozhodne nejsem pan Jilek. Jestli jsi mne tim chtel urazit, nepovedlo se. Pana Jilka vnimam celkem pozitivne kvuli jeho nahledu na svet, nekterym nazorum a zdravemu selskemu rozumu.
Ten bytecode údajně patří to množiny totálně funkcionálních jazyků, takže není turingovsky úplný, takže ne.Odkud pochází tahle informace?
A nebo je to takový cimrmanovský úkrok stranou, kdy ne všechno, co je součástí Etherea je implementované v TFL a „zpoplatněné“ zápisem do blockchainu.Každá provedená instrukce toho kódu je zpoplatněná (platí se minerům za to že kód provádějí). Aby tam mohla vzniknout nekonečná smyčka, musel by mít kontrakt na účtě nekonečno, jinak prostě za chvíli přijde o všechny ethery a je zastaven.
Totálne funkcionálne jazyky garantujú konečnosť. Turingov stroj nemá toto obmedzenie a nie je možné určiť či je algoritmus konečný alebo nie.
turingovsky kompletní není žádný jazyk
Turingov stroj je teoretická konštrukcia s neobmedzenými prostriedkami. Ak hovoríme, že nejaký jazyk je turingovsky kompletný znamená to, že musí mať určité matematické vlastnosti. Reálne žiaden skutočný turingov stroj s nekonečnou páskou a nekonečným časom behu nemáme.
Turingov stroj je teoretická konštrukcia s neobmedzenými prostriedkami. Ak hovoríme, že nejaký jazyk je turingovsky kompletný znamená to, že musí mať určité matematické vlastnosti. Reálne žiaden skutočný turingov stroj s nekonečnou páskou a nekonečným časom behu nemáme.To chápu. Byla to reakce na předřečníka, který tvrdil, že Ethereum není turingovsky kompletní, ale nakonec psal, že si spletl Ethereum a Tau-chain.
Předpokládám, že vůči FPGA/ASICu je Ethereal (po vytlačení CPU ASICama na bitcoinu) imunní, že?Jo. Naschvál to navrhli tak, aby to chtělo asi 2G paměti.
Já jenom zda by to nešlo třeba hashovat během generování.To mě taky napadlo, ale podle všeho prvně musíš 6000x hashnout ten GB soubor někde v paměti.
To mě ale jinak přijde jako dost velký plýtvání výpočetním výkonem (pokud se musí furt číst 2GB data - to nemám volný ani na main PC) :-/.To je naschvál, na tom stojí celý Proof of work algoritmus. Síť hlasuje o transakcích proporcionálně k výkonu, který máš. Čím větší výkon, tím větší právo. No a aby se to nedalo falšovat (jeden počítač ze sebe nedělal 10), musí to žrát co nejvíc výkonu (a paměti v tomhle případě). Jinak časem se má přejít na Proof of stake, kde lidi hlasují proporcionálně k tomu, kolik Etherů vlastní (je to kapku složitější, ještě tam hrajou nějakou roli toky peněz a tak). To je taky docela haluz, ale má to tu výhodu, že aby někdo mohl udělat 51% útok, tak by musel koupit 51% všech Etherů :) Docela doporučuji si proklikat ten odkaz na Ethash co jsem posílal, je to fakt zajímavé.
Tiskni
Sdílej: