Po více než 7 měsících vývoje od vydání verze 6.8 byla vydána nová verze 6.9 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Gene bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy Gene Harrise (Ray Brown Trio - Summertime).
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Google Chrome 143 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 143.0.7499.40 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 13 bezpečnostních chyb.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,2 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,42 %. Procesor AMD používá 66,72 % hráčů na Linuxu.
Canonical oznámil (YouTube), že nově nabízí svou podporu Ubuntu Pro také pro instance Ubuntu na WSL (Windows Subsystem for Linux).
Samsung představil svůj nejnovější chytrý telefon Galaxy Z TriFold (YouTube). Skládačka se nerozkládá jednou, ale hned dvakrát, a nabízí displej s úhlopříčkou 10 palců. V České republice nebude tento model dostupný.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.11.1. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána nová verze 15.0 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04 1.1 a 20.04 OTA-11. Vedle oprav chyb a drobných vylepšení je řešen také středně závažný bezpečnostní problém.
I letos vyšla řada ajťáckých adventních kalendářů: Advent of Code 2025, Perl Advent Calendar 2025, CSS Advent Calendar 2025, Advent of A11Y 2025, Advent of AI Security 2025, Advent of Agents (in Google) 2025, Advent of Svelte 2025, …
Si tak jedu trolejbusem ze (snad) úspěšného zápočtu a co nevidím :)
Když jsme poprvé vešli do Pardubické MHD tak jsme strčili lístky do těch starejch cvakaček a koukali jak to nic nedělá než nám jedna hodná paní poradila, že se to má zmáčknout :) Tenkrát docela trapná situace, ale dneska už tu máme digitální odbavování lístků. Je to vcelku ok až na přemrštěné ceny (pro studenty ani ne) a fakt, že co lístek to jeden bus. To znamená, že kdo nemá časovku tak platí za každej přestup 12-14 kč. Naštěstí pro některé, ty tiskárny věčně netisknou, tak se dá s jedním lístkem objet celý město :) Občas se taky stává, že milá "hračka na tyči" nemá signál nebo řve na celej trolejbus. Má to dotykovej display a děti si moc rádi mačkají tlačítko "info" a ono jim to říká "přiložte kartu" a důchodci ještě radši na ně řvou, že to není na hraní :)
Zpátky k původní myšlence. Nastoupil jsem do busíku a průměrnej věk okamžitě klesnul pod stovku :) Rozhlížim se a co nevidím, zaseknutý terminál a v rohu krčícího se tuxe. Nejdřív jsem měl podezření, že v tom maj nějakej druh mobilních windowsů, ale vypadá to, že výrobci mají rozum a strkají do toho něco nad čim mají kontrolu. A nakonec dvě nekvalitní fotečky :)


Tiskni
Sdílej:
pac jsou odividne od stejne firmy
To mi připomíná, že si musím pro kartu… Dík.
))