Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »A opět používám GNOME. Proč? KDE se mi už okoukalo a postupem času se mi začalo sypat pod rukama, tak jsem ho prostě dal pryč a hotovo. A proč GNOME? Protože jsem v něm snad půl roku nebyl a to na něj naučil celou rodinu, tak to tam musím trochu znát.
To je můj subjektivní pocit na notebooku s celeronem 850 a 256 MB RAM. Celkově mi ty programy, které používám, připadají svižnější.
V KDE jsem měl prázdný swap než jsem spustil OOo2. Teď mám standardně ve swapu okolo 100 MB před spuštěním OOo2. Zajímavé je, co jsou největší žrouti:
Většinou jsou super až na pár podstatných vyjímek - "Open" a "Save As" dialogy. Ten "open" není až tak zlý, ale "save as" je velmi neergonomický pro lidi, kteří využívají adresáře. Strom a políčko pro ruční zadání cesty by měly být viditelné hned. S HIG souvisí i možnosti nastavení - např jsem nikde nenašel možnosti ovládat přiřazení programů podle typu souboru (abych byl spravedlivý, tak v KDE od té doby, co tam je "System Settings" místo "Control Panel", taky nemohl najít) nebo jak zmenšit ikony na lištách programů.
Nakonec bych ocenil nějaký klikací nástroj, kterým bych upravil výchozí konfiguraci celého prostředí (např. místa ve VFS, chování při vložení média, zda zobrazovat cesty v dialozích jako tlačítka nebo jako textový input apod.) ale obejdu se i bez toho.
Sem si dovolím ještě napsat kritiku na session-saver, který neumí pracovat s ne-gnome programy - zapamatovat si plochu a velikost okna by teda měl umět.
Celkově mi GNOME v podání Ubuntu přišlo jako vhodné prostředí pro běžné uživatele právě díky jeho střídmosti a celkové ergonomii - až na těch pár připomínek výše.
To je kapitola sama pro sebe. Kazehakase, který mi vyhovuje asi nejvíc, nechce nastartovat:
$ kazehakase ** (kazehakase:12010): CRITICAL **: key_seems_sequential: assertion `key && *key' failed (kazehakase:12010): Gtk-CRITICAL **: gtk_main_quit: assertion `main_loops != NULL' failed (kazehakase:12010): GLib-GObject-WARNING **: invalid uninstantiatable type `(null)' in cast to `KzWindow' (kazehakase:12010): GLib-GObject-WARNING **: invalid uninstantiatable type `(null)' in cast to `GtkWidget' (kazehakase:12010): Gtk-CRITICAL **: gtk_widget_destroy: assertion `GTK_IS_WIDGET (widget)' failedpřičemž ta poslední hláška se vypisuje až do zabití procesu. Firefox ani Mozillu moc nemusím, tak používám Epiphany.
Nevýhoda je, že všechno jede na gecku - má tím pádem "windowsovaté" chování kolečka - posunuje tu oblast, kde se naposledy kliklo místo oblasti pod kurzorem. Také všechny prohlížeče (kromě kazehakase) mají bez hackování about:config
(a případných rozšíření) taby jenom na ozdobu. K čemu mi jsou, když <a target="_blank">odkaz</a>
se otevře do nového okna a ne do nového tabu? Dál mozilla vůbec nezapadá do prostředí, FF na mě furt řve cosi o doinstalování flashe, Epiphany zase po otevření prázdného tabu neumístí kurzor do políčka s adresou. Konqueror s tímto žádné problémy neměl, ale občas byl zase dost pomalý (načítání některých diskusí tady = minuta s procesorem na 100 %). Asi su moc náročnej.
Kritizoval jsem celkem dost, ale to neznamená, že není co chválit. Gnome jako takové je poměrně svižné a většinou i docela přívětivé.
Systém: Ubuntu 5.10, GNOME 2.12.1
Tiskni
Sdílej:
Konqueror s tímto žádné problémy neměl, ale občas byl zase dost pomalý (načítání některých diskusí tady = minuta s procesorem na 100 %). Asi su moc náročnej.To se mi stalo jen u jedný.. a v Konqueroru 3.5 je to snad OK.