abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:44 | Bezpečnostní upozornění

    Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 05:22 | IT novinky

    Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:00 | Komunita

    Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 13:11 | IT novinky

    Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 12:44 | Upozornění

    Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:44 | Pozvánky

    Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.

    Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »
    Uprdkávač | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (28%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 336 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    KDE -> GNOME

    3.12.2005 11:32 | Přečteno: 2399× | Linux & BSD

    A opět používám GNOME. Proč? KDE se mi už okoukalo a postupem času se mi začalo sypat pod rukama, tak jsem ho prostě dal pryč a hotovo. :-) A proč GNOME? Protože jsem v něm snad půl roku nebyl a to na něj naučil celou rodinu, tak to tam musím trochu znát. :-)

    Postřehy:

    Je o něco rychlejší

    To je můj subjektivní pocit na notebooku s celeronem 850 a 256 MB RAM. Celkově mi ty programy, které používám, připadají svižnější.

    Žere víc paměti

    V KDE jsem měl prázdný swap než jsem spustil OOo2. Teď mám standardně ve swapu okolo 100 MB před spuštěním OOo2. Zajímavé je, co jsou největší žrouti:

    Celkem mě dostalo, kolik si berou ty blbůstky na panelu a epiphany. IMO by měla každý z appletů vystačit tak s 1-2 MB. A epiphany si jednou vzala 200 MB se dvěma otevřenými taby (gmail a abclinuxu). Gajim je v pythonu, u něj jsem s těmi 50 MB celkem počítal. :-)

    HIG, použitelnost

    Většinou jsou super až na pár podstatných vyjímek - "Open" a "Save As" dialogy. Ten "open" není až tak zlý, ale "save as" je velmi neergonomický pro lidi, kteří využívají adresáře. Strom a políčko pro ruční zadání cesty by měly být viditelné hned. S HIG souvisí i možnosti nastavení - např jsem nikde nenašel možnosti ovládat přiřazení programů podle typu souboru (abych byl spravedlivý, tak v KDE od té doby, co tam je "System Settings" místo "Control Panel", taky nemohl najít) nebo jak zmenšit ikony na lištách programů.

    Nakonec bych ocenil nějaký klikací nástroj, kterým bych upravil výchozí konfiguraci celého prostředí (např. místa ve VFS, chování při vložení média, zda zobrazovat cesty v dialozích jako tlačítka nebo jako textový input apod.) ale obejdu se i bez toho.

    Sem si dovolím ještě napsat kritiku na session-saver, který neumí pracovat s ne-gnome programy - zapamatovat si plochu a velikost okna by teda měl umět.

    Celkově mi GNOME v podání Ubuntu přišlo jako vhodné prostředí pro běžné uživatele právě díky jeho střídmosti a celkové ergonomii - až na těch pár připomínek výše.

    Webové prohlížeče

    To je kapitola sama pro sebe. Kazehakase, který mi vyhovuje asi nejvíc, nechce nastartovat:

    $ kazehakase
    
    ** (kazehakase:12010): CRITICAL **: key_seems_sequential: assertion `key && *key' failed
    
    (kazehakase:12010): Gtk-CRITICAL **: gtk_main_quit: assertion `main_loops != NULL' failed
    
    (kazehakase:12010): GLib-GObject-WARNING **: invalid uninstantiatable type `(null)' in cast to `KzWindow'
    
    (kazehakase:12010): GLib-GObject-WARNING **: invalid uninstantiatable type `(null)' in cast to `GtkWidget'
    
    (kazehakase:12010): Gtk-CRITICAL **: gtk_widget_destroy: assertion `GTK_IS_WIDGET (widget)' failed
    přičemž ta poslední hláška se vypisuje až do zabití procesu. Firefox ani Mozillu moc nemusím, tak používám Epiphany.

    Nevýhoda je, že všechno jede na gecku - má tím pádem "windowsovaté" chování kolečka - posunuje tu oblast, kde se naposledy kliklo místo oblasti pod kurzorem. Také všechny prohlížeče (kromě kazehakase) mají bez hackování about:config (a případných rozšíření) taby jenom na ozdobu. K čemu mi jsou, když <a target="_blank">odkaz</a> se otevře do nového okna a ne do nového tabu? Dál mozilla vůbec nezapadá do prostředí, FF na mě furt řve cosi o doinstalování flashe, Epiphany zase po otevření prázdného tabu neumístí kurzor do políčka s adresou. Konqueror s tímto žádné problémy neměl, ale občas byl zase dost pomalý (načítání některých diskusí tady = minuta s procesorem na 100 %). Asi su moc náročnej. :-)

    Závěr

    Kritizoval jsem celkem dost, ale to neznamená, že není co chválit. :-) Gnome jako takové je poměrně svižné a většinou i docela přívětivé.

    Systém: Ubuntu 5.10, GNOME 2.12.1

           

    Hodnocení: 50 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    3.12.2005 11:51 victor8 | skóre: 24 | blog: blog | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    To priradenie je v okne vlastnosti toho-ktoreho suboru, tab Open With

    Mne na GNOME vadi skor jeho mala nastavitelnost... Napr. este stale som neprisiel na sposob, ako z desktopu vymazat ikony Tento Pocitac a Domovsky priecinok...

    Ale inac je to skvele prostredie...
    3.12.2005 12:34 matej
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    Filozofia Gnome je taká, že oddeluje užívatela a správcu systému. Väčšina nastavení je skrytých, aby užívatel, teda ten, kto sa v systéme nevyzná (sekretárka,...), ale má ho iba na prácu nebol konfrontovaný s viacerými možnosťami výberu, aby nebol z toho zmätený, teda aby z jeho pohladu existovala iba jedna, jasná cesta k cielu, pretože jeho problémom nie je nastaviť systém, ale používať ho. Naproti tomu správca systému vie, že existuje niečo ako napríklad gconf-editor, pomocou ktorého si nastavý takmer všetko.

    Nastavenie ikon na desktope je teda:
    1) otvor si gconf-editor
    2) prejdi v ňom do /apps/nautilus/desktop
    3) v ňom si nastav ikony ako chceš
    3.12.2005 12:47 victor8 | skóre: 24 | blog: blog | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    Dakujem za radu, uz to ide.
    3.12.2005 13:03 deleted | skóre: 3 | blog: pnojmatika
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    Zdá se mi, že ten gconf-editor je něco jako regedit z Windows. Nerozumím tomu, proč je Gnome tak populární - žere paměť, spousta věcí nejde naklikat a podle mě ani nevypadá moc hezky.. Možná že je na tom stejně jako IE mezi prohlížeči. Je to totiž implicitní prostředí mnoha distribucí (Fedora, Ubuntu,..).
    deleted
    3.12.2005 13:43 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    FLAME!! :-D
    3.12.2005 14:28 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    Však jo, lepčí tady v blogu než v diskusi. ;-)
    3.12.2005 16:05 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    Když už flame...

    Souhlasím s tím, že v Gnome toho nejde moc naklikat. Nepodařilo se mi ho třeba přesvědčit, že defaultní přehrávač zvuku je xmms (aby my chodily multimediální klávesy).

    Taky nechápu, proč na tom tabu, kde je menu s aplikacema, nejsou zobrazené běžící aplikace - tím se tam akorát vytváří nevyužité místo.

    Mám rád schovávací lišty, ale když je když jsem je chtěl použít v Gnome, tak nešlo nastavit, aby se lišta objevila hned, jak na ní najedu myší. Půlvteřinové zpoždění mi přijde dost
    Quando omni flunkus moritati
    3.12.2005 12:09 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    KDE (3.3) se mi taky jaksi znelíbilo, tak jsem přešel k XFCE. XFCE ve srovnání s KDE či GNOME umí málo věcí, možná by se dalo říci, že neumí skoro nic, ale to už je otázka, jestli má něco umět. Aspoň se většina věcí dá nastavit snadno a rychle. Do XFCE skvěle zapadnou některé věci založené na knihovnách GNOME, jako třeba Evince, Abiword, Gnumeric atd. Samotné prostředí GNOME mě však vždycky odradilo.
    3.12.2005 12:57 fakenickname | skóre: 42 | blog: fakeblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    Těch 200MB pro Epiphany mi přijde dost zvláštní. Když spustím Epiphany se dvěma taby (seznam.cz a abclinuxu.cz) tak mi sežere 15MB.
    David Watzke avatar 3.12.2005 13:55 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    Konqueror s tímto žádné problémy neměl, ale občas byl zase dost pomalý (načítání některých diskusí tady = minuta s procesorem na 100 %). Asi su moc náročnej. :-)
    To se mi stalo jen u jedný.. a v Konqueroru 3.5 je to snad OK. :-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    3.12.2005 14:27 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    Vlastnoručně si kompiluju akorát jádro a konq 3.4.3 s tím problémy furt má.
    3.12.2005 17:24 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    Viz bug #112231, bohužel se to zatím nehnulo :-(. Ale můžete alespoň hlasovat, třeba to vývojáři KDE vyřeší! Náhodou, co to dělá v KDE 3.5?
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    David Watzke avatar 3.12.2005 20:09 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    Konq' 3.5 se sekne. :-(
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    3.12.2005 19:06 pholie | skóre: 4 | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    Sem si dovolím ještě napsat kritiku na session-saver, který neumí pracovat s ne-gnome programy - zapamatovat si plochu a velikost okna by teda měl umět.

    Presne aj to jedna z veci kvoli ktorej som sa na gnome vysral. Ten session saver je blby, nevie to poriadne zatvorit a znovu otvorit non-gnome app, napr. kmail a akregator dost casto blbli. Boli sice spustene ale obcas ich to zabudlo pridat do trayu a na miesto toho to otvorilo malicke okienko s ikonkou.
    Majlo avatar 3.12.2005 21:20 Majlo | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KDE -> GNOME
    To vloženie média sa dá nakonfigurovať v System --> Preferences --> Removable Drives & Media.. Teda dúfam že si myslel toto. Čo sa týka toho že Epiphany nedá kurzor do adress baru s tým som mal aj ja problém..Ale naučil som sa hneď skratku ALT + L a už to beriem ako automatiku..
    mario@notebook:~$ dpkg -l |grep kde |wc -l 0

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.