Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Strávil jsem pár dní rýpáním se v audio funkcích výše uvedeného čipu. Stejně bych si výsledky někam napsal, tak proč ne sem do blogu.
Řada věcí bude pravděpodobně shodná s VIA 8233 a 8235. Bohužel na tyto čipy není volně dostupná dokumentace, takže si řadu věcí musíme domýšlet. Autoři driveru dostali datasheety od firmy VIA, ale driver je bohužel jako ostatně téměř celý projekt alsa velice skoupý na komentáře v kódu.
Spoustu informací o tomto čipu je na webu alsy.
Pro další budu počítat s tím, že VIA je první zvukovka (tedy card 0). Nabízí následující zařízení:
První zařízení obsahuje 4 podzařízení (hw:0,0,0 až hw:0,0,3). Jde o 16-bitové stereo kanály DXS, což je jakýsi hardwarový mixer. Výstupy prvních tří se přičítají (mixují) do front kanálů zvukovky, jejich podíl se nastavuje ovládacími prvky VIA DXS0-2. Čtvrté DXS podzařízení se nezdá, že by bylo připojené někam do analogového výstupu, ale lze je pustit do SPDIF výstupu (o tom později).
Na frekvenci 44.1kHz mají kanály DXS nepříjemný hvízdavý zvuk a je slyšet, že interně velice nekvalitním algoritmem převzorkovávají na 48kHz. Tudíž pro SPDIF nejsou DXS kanály na 44.1kHz bitově věrné (bit-perfect). Při přehrávání vzorků DD nebo DTS na 44.1kHz se připojený převodník s dekodérem nechytá. 48kHz je samozřejmě OK.
Druhé zařízení má jen jedno šestikanálové podzařízení (tedy stačí označit hw:0,1). Zvládá 44.1 i 48kHz bez převzorkování, dovoluje bitově věrný SPDIF výstup. Zajímavé je, že pokud jedete na 44.1kHz a pustíte něco do jednoho z DXS zařízení, přepne se zvukovka do 48kHz a hw:0,1 se odmlčí. Po uvolnění DXS se zvuk obnoví. V režimu 48kHz to samozřejmě nedělá.
Základní deska A7V600 má pro výstup jenom jeden jack (2 kanály), ale měla by jít přepínačem "Channel Mode" přepnout do 5.1 režimu (dle výrobce i ovladače, nezkoušel jsem). Funguje to tak, kodek AD1888 (vícekanálový převodník zajišťující konverzi digitálních signálů na analog a zpět pro nahrávání) má na desce spojené vstupy line-in se surround výstupy a vstup mic-in s c/lfe výstupy. V režimu 2ch jsou ostatní výstupy ve stavu vysoké impedance (odpojené), v dalších režimech se postupně aktivují a ze vstupních jacků se tak stávají příslušné výstupy. Naštěstí datasheet pro AD1888 se na netu povaluje.
Protože mám PC připojené na domácí kino, má pro mě velký význam výstup SPDIF. Přepínačem "IEC958 Playback AC97-SPSA" si lze volit mezi:
1. výstup mixu přední kanály hw:0,1 + první tři DXS
2. c/lfe kanály hw:0,1
3. surround kanály hw:0,1
4. čtvrtý DXS, tedy hw:0,0,3
V userspace konfiguraci alsy je jako zařízení "spdif" nebo "iec958" nakonfigurován čtvrtý DXS (/usr/share/alsa/cards/VIA8237.conf). Mimochodem si všimněte, jak elegantně konfigurace alsy řeší pomocí pluginu hooks přepnutí "IEC958 Playback AC97-SPSA" na čtvrtou volbu a jeho zamčení při otevření příslušného zařízení (stejně tak při použití virtuálního zařízení surround51 přepne "Channel Mode" na 6ch, vypne všechny downmixy a vše zamkne).
Toto defaultní nastavení je OK pro signál 48kHz, při přehrávání CD nic moc, 44.1kHz DD/DTS (ne že bych jich měl tolik :) bez šance. Pro bitově věrný lze použít SPDIF hw:0,1. Aby se jeho signál nedostával i na analogový výstup (ten, připojený např. na skypová sluchátka, si schováváme pro zařízení default, obvykle první DXS hw:0,0,0), je potřeba místo front kanálů (první dva ze šestikanálu) použít další dvojice (např. surround) a "IEC958 Playback AC97-SPSA" přepnout na třetí pozici. Místo stávajícího:
VIA8237.pcm.iec958.0 { .... slave.pcm { type hw card $CARD subdevice 3 } hooks.0 { type ctl_elems hook_args [ { name "IEC958 Playback AC97-SPSA" lock true preserve true value 3 } .........
by byla drobná úprava:
VIA8237.pcm.iec958.0 { ... slave.pcm { type plug slave.pcm { type hw card $CARD device 1 subdevice 0 channels 6 } ttable.0.2 1 ttable.1.3 1 } hooks.0 { type ctl_elems hook_args [ { name "IEC958 Playback AC97-SPSA" lock true preserve true value 2 } ..........
Tedy 3. a 4. kanál druhého zařízení se namapuje na první a druhý iec958 a přepínač se přepne na třetí pozici (value 2). Takový spdif skousne všechny formáty. Samozřejmě by bylo lepší změnu udělat v .asoundrc.
Je ale nutné počítat s tím, že takto nadefinované SPDIF nelze v režimu 44.1kHz provozovat současně s analogovým výstupem (hw:0,0), protože jak jsem psal výše, DXS kanály mají "vyšší prioritu", přepnou zvukovku do 48kHz a pozastaví tak hw:0,1 běžící na 44.1kHz. Je to spíše pro "audiofily", kteří chtějí bitově věrné SPDIF 44.1kHz na via82xx.
A závěr? Snad jenom, že alsu mám rád, protože se s ní dají dělat psí kusy. A vo tom to je.
Tiskni
Sdílej:
Click HereTo Visit Our Blog