V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Narazil jsem na docela nedoceněnou oblast open source - možnost rozšíření funkčnosti stávajícího hardwarového vybavení s otevřenými ovladači a zdokumentovanými čipy. Výrobci obvykle nabízejí základní režimy, zatímco s otevřenými ovladači si člověk může pohrát a přidat nové funkce nebo upravit stávající.
Mám zvukovku Audiotrak Prodigy192 s rozšiřující deskou MI/ODI/O, která umožňuje externí hodiny přes SPDIF. Pro jeden hračičkoidní projekt jsem potřeboval co nejkvalitněji vzorkovat analogový výstup CD přehrávače, opakovaně stejný track z různých médií. Jednoduché řešení je propojit SPDIF výstup přehrávače se vstupem externích hodin zvukovky a vzorkovat analogový výstup, což zajistí sejmutí vzorků pokaždé ve stejných časových bodech nahrávky.
Protože SPDIF výstup CD přehrávače obsahuje data s vzorkovací frekvencí 44.1kHz, pojede zvukovka logicky také na 44.1kHz, což je pro relevantní výsledky poněkud málo. Podrobnější pročtení datasheetu použitých čipů však ukáže, že pouhou překonfigurací z ovladače by bylo možné dosáhnout násobků základní frekvence. Po přidání několika řádků do ovladače (přepnutí ICE1724 do režimu 128x, nastavení správné kombinace vstupních filtrů a násobků hodin na kodeku STAC9460) mi zvukovka vzorkuje korektně na 88.2kHz. Kdyby AD převodník ve STAC9460 nekončil na 96kHz, vzorkovala by spokojeně na 176.4kHz. A to vše při časování signálem 44.1kHz.
Otevřené ovladače tak umožní udělat z pouhé zvukovky s pevně danými funkcemi daleko mocnější analytický nástroj, snadno upravitelný pro konkrétní potřebu.
No a dalším přínosem využívání plného potenciálu otevřených ovladačů je to, že se často narazí na více či méně závažné bugy ovladače ... takže tentokrát již opravdu funkční nahrávání analogových vstupů u Prodigy192 pro různé vzorkovací frekvence pošlu do pár dní správcům alsy. As it should be :)
Tiskni
Sdílej:
X: symbol lookup error: /usr/lib64/xorg/modules/input//wizardpen_drv.so: undefined symbol: xf86IsCorePointerFunkce xf86IsCorePointer kdysi byla v souboru xf86Xinput.h, ale teď už není. Nikde v /usr/include není nadefinovaná, ale kompilace přesto úspěšně proběhne. Nechápu, jak je to možné