Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pro přehrávání filmů (nejčastěji DVD) jsem si zvykl používat přehrávač totem-xine, protože mi vyhovuje jednoduché ovládání, snadný výběr zvukové stopy a titulků za běhu a HLAVNĚ funkční plynulý panscan (zoom) pro všechny typy souborů. Samozřejmě oceňuji flexibilitu mplayeru, ale neumím u něj za běhu měnit zvukové stopy, titulky a na některé formáty mi u něj nereagují zoomovací klávesy. Možná jsem jenom nečetl dostatečně dokumentaci, ale filmy doma nepřehrávám sám a nemůžu chtít po ženě, aby studovala stohy stránek.
Totem má jednu velmi hloupou funkci - při pohybu myši ve fullscreen režimu se okamžitě aktivuje OSD menu. Je veliké a přestože má samo mizet, na druhé obrazovce (Svideo do TV) s tím má u mě problémy, zůstává tam viset a ruší.
Už si na to pár lidí stěžovalo na příslušných konferencích, leč je to tam stále. Tak jsem se mrkl do zdrojáků a ejhle, velmi jednoduše lze OSD vypnout. Stačí v souboru totem.c zakomentovat část kódu:
static gboolean on_video_motion_notify_event (GtkWidget *widget, GdkEventMotion *event, Totem *totem) { /* vypneme popupy */ /* GtkWidget *item; if (totem_is_fullscreen (totem) == FALSE) return FALSE; if (totem->popup_in_progress != FALSE) return FALSE; totem->popup_in_progress = TRUE; popup_timeout_remove (totem); item = glade_xml_get_widget (totem->xml, "tcw_hbox"); gtk_widget_show_all (item); gdk_flush (); move_popups (totem); gtk_widget_show_all (totem->exit_popup); gtk_widget_show_all (totem->control_popup); */ /* mys nechame aktivni, * vime pak, kde se objevi kontextove menu na prave tlacitko */ totem_action_set_cursor (totem, TRUE); popup_timeout_add (totem); totem->popup_in_progress = FALSE; return FALSE; }Po překompilování se OSD vůbec neobjevuje, pouze se (dočasně) objeví kurzor myši, kontextové menu funguje beze změny. Takto upravený totem už se dá používat :)
Tiskni
Sdílej:
Je to v GTK 2, takze neni problem s prehlednosti a gui.