Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Už mě rozčiloval bordel ve /var/log/messages
, tak jsem se trochu mrknul na filtrování v syslog-ng, když ho v Portage prezentují jako "syslog replacement with advanced filtering features". Následující postup je ukázka toho, jak logovat cron
, sudo
a iptables
do extra logů.
Konfigurák syslog-ng.conf
bývá buď v /etc
nebo v /etc/syslog-ng
. Zbytek konfigurace počítá s nastaveným zdrojem logů "src". Třeba takhle:
source src { unix-stream("/dev/log"); internal(); pipe("/proc/kmsg"); # roura };Zvolte si názvy souborů pro různé hlášky.
destination messages { file("/var/log/messages"); }; destination cron { file("/var/log/cron"); }; destination iptables { file("/var/log/iptables"); }; destination sudo { file("/var/log/sudo"); };Potom je třeba vymyslet filtry. Tady bych se chtěl zmínit o filtru
DEFAULT
, který je dostupný vždy a zachytí všechny ještě nezpracované hlášky.
filter f_cron { facility(cron); }; filter f_sudo { # match() bere (rozšířené) regexy match("^sudo:"); }; filter f_iptables { facility(kern) and match("^iptables: "); }; filter f_messages { # vše od informací až po varování a level(info .. warn) and # ne to, co chytí filtr f_iptables a not filter(f_iptables) and # ... not filter(f_cron) and not filter(f_sudo); };Poznámka: Aby fungoval filtr iptables, je třeba logovacím pravidlům přidat přepínač
--log-prefix "iptables: "
. V případě, že používate firehol, nastavte v konfiguráku firehol.conf
proměnnou FIREHOL_LOG_PREFIX="iptables: "
. Firehol s touto proměnnou pracuje až od verze 1.255, takže pokud máte starší verzi, můžete buď aktualizovat (což samozřejmě nelze než doporučit) nebo použít patch pro 1.226.
No a pak už mu jen stačí říct co s těmi všemi pravidly dělat
log { source(src); # zdroj filter(f_messages); # filtr destination(messages); # cíl }; log { source(src); filter(f_cron); destination(cron); }; log { source(src); filter(f_sudo); destination(sudo); }; log { source(src); filter(f_iptables); destination(iptables); flags(final); };
Hurá! Konečně je v tom pořádek.
Tiskni
Sdílej: