Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Chytroprdem jsem ho nazval proto, že neposkytl (odkaz na) řešení a jen dělal chytrýho. Kdyby dělal chytrýho a zároveň poskytl to řešení, tak neceknu.Řešení se povalují snad na všech mailing listech, IRC a dost možná i na fóru.
Testing je AUR?Ne. Ale v testingu by nemělo být kromě glibc nic, co má věci v /lib. Tudíž to musel být nějaký balíček z AURu, co to pokazil. Případně je tu ještě možnost, že je tam nějaký pochybný bordel, který není součástí žádného balíčku. Jo, teď mě napadá ještě jedna možnost (a řekl bych, že dost pravděpodobná), za kterou může pacman, protože v něm není možné vynutit pořadí aktualizovaných balíčků – k aktualizaci glibc došlo dříve, než k aktualizaci ostatních balíčků a ty tedy neodstranily své soubory z /lib před tím, než glibc začalo čachrovat se symlinky. Pak by pomohlo něco jako
pacman -Syu --ignore glibc && pacman -S glibc
plus je tomuto kroku mírně nakloněnTohle mě zajímá. Nějaké důvody, proč by to mělo být lepší? Zatím jsem nikde neviděl opravdu dobrý důvod, proč to tak mít. Pořád to jsou jen vyjádření typu: Fedora to tak má (proč?), Solaris to tak má (proč?), všechny binárky jsou v /bin i v /usr/bin (máme přece PATH), už vyžadujeme, aby /usr bylo namountováno v initramfs (jak to s tím souvisí?). Když už, tak mi přijde rozumnější udělat merge opačným směrem – ušetří to psaní (což je samo o sobě chabý důvod).
Taky jsem původně navrhoval merge opačným směrem. Ale nechal jsem se přesvědčit, že je lepší mountovat jeden /usr než jednotlivě /bin, /sbin, /lib a k tomu ještě /usr (protože například /usr/include, /usr/share, /usr/doc, …). Nový /usr tak sdružuje všechna neměnná data pohromadě v jednom filesystému.To dává smysl, hlavně vzhledem k počtu adresářů s nestálým obsahem co jsou v /.
Co ale prakticky neexistuje, jsou nějaké relevantní důvody proti tomuto kroku v době, kdy systém bez /usr není tak jako tak považován za plně funkční.To ne, ale přijde mi to takový krok stranou, který nic nezmění.
To ne, ale přijde mi to takový krok stranou, který nic nezmění.Přesně z toho důvodu píšu, že jsem mu nakloněn mírně :). Nemyslím si, že by to něco měnilo, nemyslím si, že by to bylo špatně, a myslím si, že to má nějaké drobné výhody.
čo platilo včera dnes nieje pravda
1. Toto platí u libovolné distribuce, akorát Arch to má "rychlejší".
2. Je to jenom prostě přirozená reakce na aktuální dění v oblasti (svobodného, otevřeného) softwaru.
1. Distrá čo používam používajú v danej verzií backporty, takže nič sa nemení.čo platilo včera dnes nieje pravda1. Toto platí u libovolné distribuce, akorát Arch to má "rychlejší".
2. Je to jenom prostě přirozená reakce na aktuální dění v oblasti (svobodného, otevřeného) softwaru.
Jenom dodám, že tu "cenu" za aktuální software rád "zaplatím".
Tiskni
Sdílej: