Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců, do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Náhodou jsem natrefil pod blogem jedné z mála žen, které se odhodlaly zadat si s Linuxem a ještě se k tomu svěřit ve veřejném fóru, na tradičně idiotskou poznámku, že stačí, aby se na nějakou "hloupost" zeptala "baba" a všichni se můžou přetrhnout ochotou...
Ponechám stranou fakt, že nešlo o hloupost, i fakt, že v prostředí ABClinuxu se ochotně a tolerantně zodpovídají zpravidla i "hlouposti", ať se na ně zeptá kdokoliv. Spíš bych chtěl upozornit některé pány na to, proč to mají ženy v takovým mužsky dominantních fórech o hodně těžší.
Tak za prvé, už to, že je jich tu co by na prstech jedné ruky spočítal a tedy působí jako bílé vrány, je stresující faktor. Všichni známe ty oblíbené hospodské kecy o tom, že "ženská nepatří za volant, k počítači, bla bla bla škyt..." a pravděpodobnost, že někdo v téměř výhradně mužsky obsazeném fóru odpoví "vrať se k plotně", je pořád hodně vysoká. O něco takového se pokusil i ten nejmenovaný troll - bohudík na abíčku výjimka.
Za druhé, ženy mají tendenci se spíše podceňovat: mockrát jsem zažil, že vyzkoušejí všechno možné i nemožné dříve a raději, než by se zeptaly. Dobře si tu prohlédněte diskusní fóra a zjistíte, že naopak muž nemá problém napsat otázku stylem: "tak jsem to spustil a nefunguje mi to!" - jako by povinností universa bylo okamžitě fungovat a když ne, tak jde o osobní urážku na cti, kterou si pak řeší vyblitím na veřejnost. Když se zeptá žena, můžete vzít skoro jed na to, že už vyzkoušela, co bylo v jejích silách a že ji opravdu zajímá řešení.
S tím souvisí, za třetí, i to, že ženy zkrátka komunikují jiným stylem. Zatímco muž se zpravidla rychle otřepe, když mu jako odpověď napíšu, že je pako, protože se nepodíval tam a tam nebo si nepřečetl nějaký dostupný návod, žena to bohužel vezme daleko osobněji a chápe jako osobní útok. A ženy vnímají daleko citlivěji i subtilnější ironické podtóny, kterých si spousta mužů vůbec nevšimne.
Asi by se toho našlo víc, ale připadá mi, že si tohle spousta "chlapců" při komunikaci se ženami neuvědomuje. Takže odpověď na onu trollí poznámku zní:
Ano, měli bychom se v odpovědích ženám snažit daleko víc o věcnost, vstřícnost a dávat si pozor na tón, jestliže chceme, aby naše odpověď vyzněla tak, jak ji zamýšlíme. A chtít bychom to měli, protože je jich pořád mezi "linuxáky" jako šafránu a protože to zpravidla bývají ženy (ona tak často zmiňovaná "rodina"), kvůli kterým se jako dubleta instaluje a ošetřuje microsoftí produkce.
PS. Doufám, že se časem i mezi ženami rozkřikne, že si na abíčku můžou o svých kalamitách s Linuxem v pohodě blogovat a směle se ptát v diskusích. Třeba to obohatí "vývoj" o aspekty, kterých si "pánové tvorstva" ještě nestačili všimnout.
Tiskni
Sdílej:
Tak tak, někteří si myslíme, že se má něžnější část lidstva hýčkat .
Za druhé, ženy mají tendenci se spíše podceňovat: mockrát jsem zažil, že vyzkoušejí všechno možné i nemožné dříve a raději, než by se zeptaly.Jsem žena. odhlalil si mě
2) zeny krici v jednom kuse o rovnopravnosti. ale kdyz neco nejde anebo, je nekde problem, tak aby to chlap resil. a v tu chvili se neda o rovnopravnosti vubec mluvit.To jsi vyčetl ze zápisku? To je tak naivně (či spíše zatvrzele) přiblblý názor, že má skoro pocit, že jsi zápis vůbec nečetl a reaguješ jen ze setrvačnosti - stejně jako bys reagoval vždy a všude, kde by se někdo zastal žen.
Ne, fakt mi to nejde… :-)
A dodám, že mužská část populace si stále myslí, že je všichni musí v okolí stále chápat a obdivovatA ne snad