Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Náhodou jsem natrefil pod blogem jedné z mála žen, které se odhodlaly zadat si s Linuxem a ještě se k tomu svěřit ve veřejném fóru, na tradičně idiotskou poznámku, že stačí, aby se na nějakou "hloupost" zeptala "baba" a všichni se můžou přetrhnout ochotou...
Ponechám stranou fakt, že nešlo o hloupost, i fakt, že v prostředí ABClinuxu se ochotně a tolerantně zodpovídají zpravidla i "hlouposti", ať se na ně zeptá kdokoliv. Spíš bych chtěl upozornit některé pány na to, proč to mají ženy v takovým mužsky dominantních fórech o hodně těžší.
Tak za prvé, už to, že je jich tu co by na prstech jedné ruky spočítal a tedy působí jako bílé vrány, je stresující faktor. Všichni známe ty oblíbené hospodské kecy o tom, že "ženská nepatří za volant, k počítači, bla bla bla škyt..." a pravděpodobnost, že někdo v téměř výhradně mužsky obsazeném fóru odpoví "vrať se k plotně", je pořád hodně vysoká. O něco takového se pokusil i ten nejmenovaný troll - bohudík na abíčku výjimka.
Za druhé, ženy mají tendenci se spíše podceňovat: mockrát jsem zažil, že vyzkoušejí všechno možné i nemožné dříve a raději, než by se zeptaly. Dobře si tu prohlédněte diskusní fóra a zjistíte, že naopak muž nemá problém napsat otázku stylem: "tak jsem to spustil a nefunguje mi to!" - jako by povinností universa bylo okamžitě fungovat a když ne, tak jde o osobní urážku na cti, kterou si pak řeší vyblitím na veřejnost. Když se zeptá žena, můžete vzít skoro jed na to, že už vyzkoušela, co bylo v jejích silách a že ji opravdu zajímá řešení.
S tím souvisí, za třetí, i to, že ženy zkrátka komunikují jiným stylem. Zatímco muž se zpravidla rychle otřepe, když mu jako odpověď napíšu, že je pako, protože se nepodíval tam a tam nebo si nepřečetl nějaký dostupný návod, žena to bohužel vezme daleko osobněji a chápe jako osobní útok. A ženy vnímají daleko citlivěji i subtilnější ironické podtóny, kterých si spousta mužů vůbec nevšimne.
Asi by se toho našlo víc, ale připadá mi, že si tohle spousta "chlapců" při komunikaci se ženami neuvědomuje. Takže odpověď na onu trollí poznámku zní:
Ano, měli bychom se v odpovědích ženám snažit daleko víc o věcnost, vstřícnost a dávat si pozor na tón, jestliže chceme, aby naše odpověď vyzněla tak, jak ji zamýšlíme. A chtít bychom to měli, protože je jich pořád mezi "linuxáky" jako šafránu a protože to zpravidla bývají ženy (ona tak často zmiňovaná "rodina"), kvůli kterým se jako dubleta instaluje a ošetřuje microsoftí produkce.
PS. Doufám, že se časem i mezi ženami rozkřikne, že si na abíčku můžou o svých kalamitách s Linuxem v pohodě blogovat a směle se ptát v diskusích. Třeba to obohatí "vývoj" o aspekty, kterých si "pánové tvorstva" ještě nestačili všimnout.
Tiskni
Sdílej:
Tak tak, někteří si myslíme, že se má něžnější část lidstva hýčkat .
Za druhé, ženy mají tendenci se spíše podceňovat: mockrát jsem zažil, že vyzkoušejí všechno možné i nemožné dříve a raději, než by se zeptaly.Jsem žena. odhlalil si mě
2) zeny krici v jednom kuse o rovnopravnosti. ale kdyz neco nejde anebo, je nekde problem, tak aby to chlap resil. a v tu chvili se neda o rovnopravnosti vubec mluvit.To jsi vyčetl ze zápisku? To je tak naivně (či spíše zatvrzele) přiblblý názor, že má skoro pocit, že jsi zápis vůbec nečetl a reaguješ jen ze setrvačnosti - stejně jako bys reagoval vždy a všude, kde by se někdo zastal žen.
Ne, fakt mi to nejde… :-)
A dodám, že mužská část populace si stále myslí, že je všichni musí v okolí stále chápat a obdivovatA ne snad