Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Náhodou jsem natrefil pod blogem jedné z mála žen, které se odhodlaly zadat si s Linuxem a ještě se k tomu svěřit ve veřejném fóru, na tradičně idiotskou poznámku, že stačí, aby se na nějakou "hloupost" zeptala "baba" a všichni se můžou přetrhnout ochotou...
Ponechám stranou fakt, že nešlo o hloupost, i fakt, že v prostředí ABClinuxu se ochotně a tolerantně zodpovídají zpravidla i "hlouposti", ať se na ně zeptá kdokoliv. Spíš bych chtěl upozornit některé pány na to, proč to mají ženy v takovým mužsky dominantních fórech o hodně těžší.
Tak za prvé, už to, že je jich tu co by na prstech jedné ruky spočítal a tedy působí jako bílé vrány, je stresující faktor. Všichni známe ty oblíbené hospodské kecy o tom, že "ženská nepatří za volant, k počítači, bla bla bla škyt..." a pravděpodobnost, že někdo v téměř výhradně mužsky obsazeném fóru odpoví "vrať se k plotně", je pořád hodně vysoká. O něco takového se pokusil i ten nejmenovaný troll - bohudík na abíčku výjimka.
Za druhé, ženy mají tendenci se spíše podceňovat: mockrát jsem zažil, že vyzkoušejí všechno možné i nemožné dříve a raději, než by se zeptaly. Dobře si tu prohlédněte diskusní fóra a zjistíte, že naopak muž nemá problém napsat otázku stylem: "tak jsem to spustil a nefunguje mi to!" - jako by povinností universa bylo okamžitě fungovat a když ne, tak jde o osobní urážku na cti, kterou si pak řeší vyblitím na veřejnost. Když se zeptá žena, můžete vzít skoro jed na to, že už vyzkoušela, co bylo v jejích silách a že ji opravdu zajímá řešení.
S tím souvisí, za třetí, i to, že ženy zkrátka komunikují jiným stylem. Zatímco muž se zpravidla rychle otřepe, když mu jako odpověď napíšu, že je pako, protože se nepodíval tam a tam nebo si nepřečetl nějaký dostupný návod, žena to bohužel vezme daleko osobněji a chápe jako osobní útok. A ženy vnímají daleko citlivěji i subtilnější ironické podtóny, kterých si spousta mužů vůbec nevšimne.
Asi by se toho našlo víc, ale připadá mi, že si tohle spousta "chlapců" při komunikaci se ženami neuvědomuje. Takže odpověď na onu trollí poznámku zní:
Ano, měli bychom se v odpovědích ženám snažit daleko víc o věcnost, vstřícnost a dávat si pozor na tón, jestliže chceme, aby naše odpověď vyzněla tak, jak ji zamýšlíme. A chtít bychom to měli, protože je jich pořád mezi "linuxáky" jako šafránu a protože to zpravidla bývají ženy (ona tak často zmiňovaná "rodina"), kvůli kterým se jako dubleta instaluje a ošetřuje microsoftí produkce.
PS. Doufám, že se časem i mezi ženami rozkřikne, že si na abíčku můžou o svých kalamitách s Linuxem v pohodě blogovat a směle se ptát v diskusích. Třeba to obohatí "vývoj" o aspekty, kterých si "pánové tvorstva" ještě nestačili všimnout.
Tiskni
Sdílej:
Tak tak, někteří si myslíme, že se má něžnější část lidstva hýčkat .
Za druhé, ženy mají tendenci se spíše podceňovat: mockrát jsem zažil, že vyzkoušejí všechno možné i nemožné dříve a raději, než by se zeptaly.Jsem žena. odhlalil si mě
2) zeny krici v jednom kuse o rovnopravnosti. ale kdyz neco nejde anebo, je nekde problem, tak aby to chlap resil. a v tu chvili se neda o rovnopravnosti vubec mluvit.To jsi vyčetl ze zápisku? To je tak naivně (či spíše zatvrzele) přiblblý názor, že má skoro pocit, že jsi zápis vůbec nečetl a reaguješ jen ze setrvačnosti - stejně jako bys reagoval vždy a všude, kde by se někdo zastal žen.
Ne, fakt mi to nejde… :-)
A dodám, že mužská část populace si stále myslí, že je všichni musí v okolí stále chápat a obdivovatA ne snad