Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Když jsem na název článku (Linux očima jeho odpůrců) klikal, představoval jsem si vzhledem k médiu něco jako solidní analýzu předsudků či dojmů, které o Linuxu existují. S tím, že by mohlo být nastíněno, proč takový dojem či předsudek vzniká a jak ho případně vyřešit (např. změnou přístupu).
Článek ovšem připomíná úrovní používání pojmů a logiky spíše zápis do blogu, a nedosti na tom, leckteré FUDy ještě přiživuje. Celkově by se dal shrnout do věty: "Linux je špatný, protože to není Windows, a dokud to nebude Windows, tak nebude lepší."
Pod článkem je samozřejmě diskuse, kterou zde nehodlám opakovat, ale pokud by někdo měl zájem zkusit napsat podobný článek v kvalifikovanějším duchu, ozvěte se mi pls, rád s tím pomohu (jakožto ne-odborník na Linux, přesto však dlouholetý uživatel, také i s formální stránkou článku). Třeba ho místní redakce vezme :)
Tiskni
Sdílej:
V poslednim odstavci autor sam rika, ze jsou to pouze sepsane typicke vyhrady, co zsnad i odpovida.To si prave myslim, ze neodpovida, stejne jako uvod, tak tento zaver je pouhy alibismus, zatimco vlastni stat neni "soupis vyhrad", ale primo tyto vyhrady, navic s jakoby objektivnim pritakanim: "Jaké jsou příčiny toho, že GNU/Linux svůj boj o operační systém ve firmách a vůbec v centrálně spravovaném prostředí častěji prohrává? Jaké jsou důvody těch, kteří jej odmítli – správců IT?" (tedy ne napr. "Jake priciny uvadeji spravci IT jako duvody...") " V případě Linuxu existují desítky distribucí. Každá z nich je v různých verzích, čímž dochází k velkému rozmělnění celého systému." (ne: "Linux se na prvni pohled zvenci muze jevit jako nesouroda smesice desitek distribuci...") "Laický uživatel po několika letech práce na PC s Windows zvládá nejen své čtyři programy, ale umí i řešit běžně se vyskytující chyby. Pokud se mu objeví „tabulka s neznámým nápisem” existuje alespoň hypotetická šance, že ji vyřeší správně. U Linuxu je tato šance mnohem menší." "Není obtížné zajistit ovladače pro Windows prakticky k jakémukoliv hardware. Je problém mít fungující programové vybavení k hardwarovým komponentám a perifériím pro Linux." atd. atd. Na jinem miste tu byly vzpomenuty dalsi dva clanky tehoz autora nesouci se v podobnem duchu: zdanlive objektivni formou predkladana subjektivni tvrzeni. Forma pro takovy clanek, zejmena v magazinu zabyvajicim se Linuxem jako hlavnim tematem, je naprosto nevhodna. Takhle nejak bych se snazil sepsat FUD propagandisticky clanek (vcetne upozorneni na zacatku i na konci, ze jde "jen" o soupis nekterych nazoru). Uz staci jen pockat, az se tvrzeni z tohoto clanku zacnou objevovat jinde jako "objektivni pravdy" s odkazem na publikaci v odbornem mediu ROOT.CZ.
"Jaké jsou příčiny toho, že GNU/Linux svůj boj o operační systém ve firmách a vůbec v centrálně spravovaném prostředí častěji prohrává? Jaké jsou důvody těch, kteří jej odmítli – správců IT?" (tedy ne napr. "Jake priciny uvadeji spravci IT jako duvody...")Jo jo, mas pravdu, tady by to mohlo byt lepe napsane. Dokonce mozna bych nepsal spravci IT, protoze do toho casto prosazuji sve "jednoznacne spravne"
Uz staci jen pockat, az se tvrzeni z tohoto clanku zacnou objevovat jinde jako "objektivni pravdy" s odkazem na publikaci v odbornem mediu ROOT.CZ.Zase mas pravdu, ale s tim moc nenadelas... Pouziti citatu vytrzenych z kontextu, pripadne spravne priohnutych, patri prece k bezne praxi (urcite v nasi zemi, ale v nadnarodnich kruzich jakbysmet - zvlaste, jde-li o moc, ci penize).
- zmena designu k horsimu - zmena temat k horsimu - zmena obsahu k horsimudalsi clanek by mohl mit titulek, "nasazeni windows 3006 v praxi" triktrat tfuj, je to hnuj
...Mozna je uverejnovani techto FUD soucasti reklamni kampane, kterou "kdosi" plati...Samozřejmě, že to "kdosi" platí. Když půjdeme do důsledků, platí si to sám Microsoft: Microsoft --$$$--> InternetInfo (reklama) --$$$--> autor FUDu