Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Já ten čas do GNU/Linuxu investuju rád. Protože "hraní si" s GNU/Linuxem považuju za produktivní.
A co teda na tebe funguje? Panáčka něčeho tvrdšího?
Z toho mi vyplývá, že jsem si docela dost vylepšil pasivní znalost "počítačové angličtiny". Dále mi pomáhá v tom, aby můj mozek nezakrněl.Podobně mi kdysi posloužil borlandí Turbo Pascal a jeho skvělá nápověda.
>>> Pokud ten čas strávíš pod kapotou auta, jsi podle většiny lidí frajer co se vyzná v autech a má vytuněnou mašinu. Pokud ho strávíš zavrtaný v man stránkách, jsi blázen...
To je celkem logicke pac s vytunenym autem clovek pouta pozornost verejnosti kudy jede tudy "machruje".
Pokud naprogramujete i cely operacni system v rozsahu dnesniho desktopoveho OS a stravite na tom hafo tisicu hodin tak si toho verejnost (ta stejna, ktera by si vsimla vytuneneho auta) ani nevsimne.
Stejne muzete napsat co vam dal sex, turistika, piti piva, cigarety, pervitin, sbirani znamek, dloubani se v nose .....
Vzdy se najde hafo tech co reknou ze dotycny je nadsenec, magor, blb, borec ......
Nevidim duvod to jakkoli resit a hanit ci vyzvedavat jedno ci druhe.
Je to vec potreb a nazoru. Ovsem lide typu OVCE (bohuzel naprosta vetsina) tezko lze prevedcit ze vas to proste bavi a at se treba pos***u.
Pokud se nad tím hluboce zamyslím, tak GNU/Linux mě neustále "nutí" číst anglicky psané manuálové stránky, info stránky, různé HOWTO dokumenty... Z toho mi vyplývá, že jsem si docela dost vylepšil pasivní znalost "počítačové angličtiny". Dále mi pomáhá v tom, aby můj mozek nezakrněl.LOL!
Tiskni
Sdílej: