Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tento zápisek byl redakcí smazán.
Tiskni
Sdílej:
Jinak perfektní knížka je taky (původní česká!) Co programátory ve škole neučí aneb Softwarové inženýrství v reálné praxi, ale ta už se zabývá komerčním vývojem v týmu a jeho úskalími, takže co se čerstvé Myši týče, je na ni možná ještě brzo :)Já taky myslím, že je ještě brzy, ale doufám, že ten den D, kdy se to zlomí, přijde co nejdřív.
Ochutnávka:
Manuálové stránky byly původně napsány vývojáři Unixu pro další vývojáře a stále jsou psány spíše programátory, což implikuje, že jsou psány zase pro programátory. (Kolik znáte programátorů, kteří mohou mluvit s normálními lidmi? Tento počet se blíží počtu programátorů schopných psát pro normální lidi.) Navíc protože psaní dokumentace je nudné a časově náročné (a mnohem méně zábavné než programování, pakliže jste programátor), dokumentace se tvoří až nakonec, pokud vůbec.
marek@mantisha:~> df -h Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/sda6 29G 11G 17G 41% / udev 696M 88K 696M 1% /dev /dev/sda5 51G 3,8G 45G 8% /home /dev/sda1 30G 5,4G 24G 19% /home/marek/Files
Vždycky jsem slintal po něčem s tématem sázení písma, ve škole jsem se k tomu nedostal, až Typografický manuál mi docela spravil chuť.
Jinak kdybych programoval, tak by mne lákaly nějaký algoritmy, kdysi ji měl v Plzni kamarád ze školy půjčenou, v angličtině, snad 10 cm tlustá ... už nevim.
A kolik utratim? Minimum, něco dostanu v práci, zbytek je na webu, takže jen takové ty knížky pro fajnšměkry ... TCP a DNS, TCP a bezpečnost atd.