Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Tento zápisek byl redakcí smazán.
Tiskni
Sdílej:
Ikdyž vzhledem ke zvolené formě článků a s jejich množstvím čuju, že kdybych věděl všechno, tak by se mi tvé počínání nejspíš nelíbilo.Co vadí na formě?
Je bezva, že máme v Gnome tolik na výběrHmm, mně se zdá, že až moc. Neměl bych nic proti tomu, kdyby vznikaly nové typy aplikací, ale třeba přehrávačů jako-iTunes je až moc a neumí nic, co by ty druhé neuměly... Každopádně jsem rád, že sis vybral.
No, kdybych neviděl tvé screenshoty, také bych si na Lifereu vzpomínal už jen matně
PS: myslel jsem, že používáš Gnome od počátku. Docela se divím, žes přešel. Také jsem se dlouho držel Gnome, protože se mi více líbilo, prostředí mi přišlo tak nějak ergonomičtěji navržené, ale nakonec jsem se zaťatými zuby přešel na KDE (nejen kvůli file dialogu a rychlosti Qt, ale i kvůli dalším věcem, přičemž se mi ale nelíbilo), a zvyknul jsem si rychle a už bych se asi nevracel. (Tohle nemá být pokus o flame, ale jen osobní pocity)
ftp.gnome.org
(jako veřejné FTP), můžeš zadat i konkrétní adresář, zadej tam název dle libosti a ono se ti to zobrazí na ploše (příp. nikde nebo jinde) jako vzdálený adresář...
gqview ftp://ftp.nejaky-server.cz/obrazek.jpgtak si mohu tak akorát něco. Pokud zadám
gwenview ftp://ftp.nejaky-server.cz/obrazek.jpgvyskočí na mne autorizační dialog, a po zadání správných údajů tam mám kýžený soubor. S http se to samozřejmě obejde bez autorizace. A občas je fakt pohoda, když se v Krusaderu jednoduše připojím k ftp, a pak stačí jen stisknout F4 nad souborem, který potřebuji upravit. Tady ty blbinky občas hodně usnadní život.
$ eog http://feannatar.hostuju.cz/fedora/images/listen-preview.png
. Výsledek: obrázek se otevře. Zkusím gimp na ftp s autorizací. Nefunguje. Http? Funguje. Co z toho plyne? Aplikace dostatečně integrované do gnome s tím nemají problémy, ty ostatní jsou na tohle defacto nepoužitelné (zkusil jsem to otevřít i z nautila, příkazem otevřít v programu GIMP se stejným neúspěchem). Takže, aplikace od aplikace...
Pokud jde o Krusader a F4... Osobně jsem dlouho hledal náhradu za windowsího Servant Salamandra (po přechodu na linux) a jediná jakžtakž použitelná v GUI byl krusader, ale i ten mi v lecčems nevyhovoval. Když jsem začal koketovat s CLi zamiloval jsem si mc a na správu souborů už nic jiného nepoužívám... Tam se taky připojím na ftp a zmáčku F4 pro editaci a navíc vypadá všude stejně, ať už v GNOME nebo v KDE nebo v čistém terminálu Když jsem začal koketovat s CLi zamiloval jsem si mc a na správu souborů už nic jiného nepoužívám... Tam se taky připojím na ftp a zmáčku F4 pro editaci a navíc vypadá všude stejně, ať už v GNOME nebo v KDE nebo v čistém termináluNo jo, ale co kódování? (Něco v ISO, něco v UTF.) Pokud to mcedit umí, docela by mne zajímalo, jak to přepínat.
Ja osobne by som asi mal nutkanie na akykolvek Mac hodit Ubuntu s GNOME. Chvilu som Mac pouzival a nejak mi to "nesadlo". Napriklad menu aplikacie v hornej liste sa mi moc nepozdavalo..
Celkovo mi ten system ucaroval a jednotlive aplikacie su naozaj dobre navrhnute, ale z niekolkych dovodov mi interface GNOME pripada lepsi. Mozno az sa k nemu dostanem na dlhsiu chvilu (par tyzdnov), zmenim nazor.. Len pls no flame - len sa snazim reagovat na tvoju otazku.