Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Občas mám doma pracovní notebook a hraju si na něm s linuxem. Asi nejvíc používám live distribuci Slax (upravená 4.2, pětka má bohužel mouchy). Teď se mi navíc povedlo rozchodit bootování ze sítě, a tak už nejsem omezený na live distra. Zkouším si novinky v Cookeru, zatímco na hlavním stroji brouzdá žena po netu v MDK 10.1 (a na harddisku notebooku nebyl změněn jediný bit).
Tlustý klient bootuje ze serveru a data má na serveru uskladněná, ale výpočetní sílu používá svoji. Narozdíl od tenkého klienta, který v podstatě jen zobrazuje to, co mu server posílá. Jelikož oba stroje mají srovnatelný výkon (Athlon 1800, 512 RAM x Celeron 1700, 256 RAM), připadlo mi použití tenkého klienta jako plýtvání zdroji.
Nejprve jsem zkoušel použít průvodce drakTermServ od Mandraku, ale ten předpokládá, že se nasdílí celý / serveru, kam se pomocí ClusterNFS dá i zapisovat. To se mi podařilo celkem bez problémů zprovoznit, ale jen do chvíle, kdy jsem chtěl i na klientovi zprovoznit 3D akceleraci grafiky a totálně se v tom zamotal (nVidia server x ATI klient). Navíc jsem chtěl vyzkoušet i jinou distribuci. Proto jsem drakTermServ spolu s ClusterNFS zavrhl a zkoušel to jinak.
Na opuštěný oddíl hda6 (který se od nějaké doby mountuje jako /mnt/gentoo ) jsem nainstaloval Mandriva Cooker. V něm jsem nainstaloval drakTermServ a nechal jsem vytvořit obraz pro bootování ze sítě. V adresáři /var/lib/tftpboot se tedy vytvořily soubory boot-3c59x.2.6.11-6mdk.nbi a initrd-3c59x.2.6.11-6mdk.img. Ale nefungovaly - z několika důvodů.
Protože síťová karta v notebooku je od firmy 3COM a poněkud nekompatibilní, bylo potřeba upravit zaváděcí obraz utilitou imggen:
cd /var/lib/tftpboot/
mv boot-3c59x.2.6.11-6mdk.nbi boot-3c59x.2.6.11-6mdk.nbi.new
./imggen -a boot-3c59x.2.6.11-6mdk.nbi.new boot-3c59x.2.6.11-6mdk.nbi
rm -f boot-3c59x.2.6.11-6mdk.nbi.new
Další problém byl s initrd. Předně neobsahoval modul mii, na kterém je závislý modul 3c59x a potom předpokládá, že NFS server poskytuje adresář /. Určitě by bylo lepší upravit jen initrd, každopádně já jsem postupoval cestou poněkud jinou. Věděl jsem, že drakTermServ volá příkaz
mknbi-set -v -k /boot/vmlinuz-2.6.11-6mdk -r 3c59x
mknbi-set jsem našel v /usr/bin a zjistil, že je to ve skutečnosti skript, který zase v jednom místě volá další skript mkinitrd-net. A ten jsem upravil k obrazu svému - přidal modul mii:
# seems we've moved nfs into the kernel now
if [ -d "/lib/modules/$kernel_ver/kernel/fs/nfs" ]; then
modules="mii $modules sunrpc lockd nfs" # Always require nfs for nfs mount
fi
Potom jsem ještě zašel do /usr/lib/mkinitrd-net/initrd-skel/, kde se nachází vzorové soubory pro tvorbu initrd a změnil v souboru udhcpc-post natvrdo adresář pro mount NFS na /mnt/gentoo. Teď jsem tedy znovu spustil příkaz
mknbi-set -v -k /boot/vmlinuz-2.6.11-6mdk -r 3c59x
a Cookera vypnul a nabootoval zpět do Official. Tam jsem překopíroval boot a initrd z /mnt/mdk/var/lib/tftpboot do /var/lib/tftpboot.
Od předchozího pokusu mi v systému zůstal nakonfigurovaný tftp, dhcp a NFS server, v jejichž konfigurácích stačilo udělat drobné změny, aby si odpovídaly verze kernelu a tak podobně. Jako poslední jsem upravil soubor /etc/fstab u klienta (ve skutečnosti tedy /mnt/gentoo/etc/fstab):
192.168.1.1:/mnt/gentoo / nfs rsize=1024,wsize=1024,noac,nolock,intr 0 0
Teď už jen připojit notebook kabelem, v biosu upřednostnit boot ze sítě et voila! Mandriva sice při detekci nového hardwaru chvilku přemýšlela, ale všechno si bez problému našla a za chvilku jsem byl v KDE.
Jediné, co mi ještě chybělo byl swap, protože 256 MB RAM opravdu není mnoho. Swapovat přes NFS je prý nebezpečná záležitost, takže jsem použil NBD (Network Block Device) od Pavla Machka. Vytvořil jsem soubor do kterého bude klient swapovat:
dd if=/dev/zero of=ntbswapfile bs=1048576 count=512
su
mkswap ntbswapfile
Stáhnul jsem a zkompiloval zdrojáky a na serveru spustil server:
nbd-server 9000 /home/hajma/ntbswapfile
(zvláštní je, že dokumentace uvádí volbu -l soubor, kde v souboru je seznam IP, ze kterých lze přistupovat na server, ale při použití této volby program zdechne) a na klientovi klienta:
modprobe nbd
nbd-client 192.168.1.1 9000 /dev/nbd0
(klient má ještě volbu -swap, která je vyloženě dělaná na swapování, ovšem vyžaduje úpravu jádra. S tím si budu hrát jindy, zatím se mi to nehryže) A zapnul swapování:
swapon /dev/nbd0
Teď jenom nastavit, aby se síťovka odpojovala až po odpojení fs a nastavit přístup na web a je to.
Update: Stačilo z /etc/rc.d/rc0.d (potažmo rc6.d) vyhodit linky K..nfslock, K..netfs a K..network
Tiskni
Sdílej: