abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    včera 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 496 hlasů
     Komentářů: 19, poslední včera 11:32
    Rozcestník

    Cooker@official - Tlustý klient hautů

    19.4.2005 23:18 | Přečteno: 1726× | Linux | poslední úprava: 20.4.2005 00:36

    Občas mám doma pracovní notebook a hraju si na něm s linuxem. Asi nejvíc používám live distribuci Slax (upravená 4.2, pětka má bohužel mouchy). Teď se mi navíc povedlo rozchodit bootování ze sítě, a tak už nejsem omezený na live distra. Zkouším si novinky v Cookeru, zatímco na hlavním stroji brouzdá žena po netu v MDK 10.1 (a na harddisku notebooku nebyl změněn jediný bit).


    Tlustý klient?

    Tlustý klient bootuje ze serveru a data má na serveru uskladněná, ale výpočetní sílu používá svoji. Narozdíl od tenkého klienta, který v podstatě jen zobrazuje to, co mu server posílá. Jelikož oba stroje mají srovnatelný výkon (Athlon 1800, 512 RAM x Celeron 1700, 256 RAM), připadlo mi použití tenkého klienta jako plýtvání zdroji.


    Jak na to?

    Nejprve jsem zkoušel použít průvodce drakTermServ od Mandraku, ale ten předpokládá, že se nasdílí celý / serveru, kam se pomocí ClusterNFS dá i zapisovat. To se mi podařilo celkem bez problémů zprovoznit, ale jen do chvíle, kdy jsem chtěl i na klientovi zprovoznit 3D akceleraci grafiky a totálně se v tom zamotal (nVidia server x ATI klient). Navíc jsem chtěl vyzkoušet i jinou distribuci. Proto jsem drakTermServ spolu s ClusterNFS zavrhl a zkoušel to jinak.

    Na opuštěný oddíl hda6 (který se od nějaké doby mountuje jako /mnt/gentoo ;-)) jsem nainstaloval Mandriva Cooker. V něm jsem nainstaloval drakTermServ a nechal jsem vytvořit obraz pro bootování ze sítě. V adresáři /var/lib/tftpboot se tedy vytvořily soubory boot-3c59x.2.6.11-6mdk.nbi a initrd-3c59x.2.6.11-6mdk.img. Ale nefungovaly - z několika důvodů.

    Protože síťová karta v notebooku je od firmy 3COM a poněkud nekompatibilní, bylo potřeba upravit zaváděcí obraz utilitou imggen:


    cd /var/lib/tftpboot/
    mv boot-3c59x.2.6.11-6mdk.nbi boot-3c59x.2.6.11-6mdk.nbi.new
    ./imggen -a boot-3c59x.2.6.11-6mdk.nbi.new boot-3c59x.2.6.11-6mdk.nbi
    rm -f boot-3c59x.2.6.11-6mdk.nbi.new

    Další problém byl s initrd. Předně neobsahoval modul mii, na kterém je závislý modul 3c59x a potom předpokládá, že NFS server poskytuje adresář /. Určitě by bylo lepší upravit jen initrd, každopádně já jsem postupoval cestou poněkud jinou. Věděl jsem, že drakTermServ volá příkaz


    mknbi-set -v -k /boot/vmlinuz-2.6.11-6mdk -r 3c59x

    mknbi-set jsem našel v /usr/bin a zjistil, že je to ve skutečnosti skript, který zase v jednom místě volá další skript mkinitrd-net. A ten jsem upravil k obrazu svému - přidal modul mii:


    # seems we've moved nfs into the kernel now
    if [ -d "/lib/modules/$kernel_ver/kernel/fs/nfs" ]; then
    modules="mii $modules sunrpc lockd nfs" # Always require nfs for nfs mount
    fi

    Potom jsem ještě zašel do /usr/lib/mkinitrd-net/initrd-skel/, kde se nachází vzorové soubory pro tvorbu initrd a změnil v souboru udhcpc-post natvrdo adresář pro mount NFS na /mnt/gentoo. Teď jsem tedy znovu spustil příkaz


    mknbi-set -v -k /boot/vmlinuz-2.6.11-6mdk -r 3c59x

    a Cookera vypnul a nabootoval zpět do Official. Tam jsem překopíroval boot a initrd z /mnt/mdk/var/lib/tftpboot do /var/lib/tftpboot.

    Od předchozího pokusu mi v systému zůstal nakonfigurovaný tftp, dhcp a NFS server, v jejichž konfigurácích stačilo udělat drobné změny, aby si odpovídaly verze kernelu a tak podobně. Jako poslední jsem upravil soubor /etc/fstab u klienta (ve skutečnosti tedy /mnt/gentoo/etc/fstab):


    192.168.1.1:/mnt/gentoo / nfs rsize=1024,wsize=1024,noac,nolock,intr 0 0

    Teď už jen připojit notebook kabelem, v biosu upřednostnit boot ze sítě et voila! Mandriva sice při detekci nového hardwaru chvilku přemýšlela, ale všechno si bez problému našla a za chvilku jsem byl v KDE.

    Jediné, co mi ještě chybělo byl swap, protože 256 MB RAM opravdu není mnoho. Swapovat přes NFS je prý nebezpečná záležitost, takže jsem použil NBD (Network Block Device) od Pavla Machka. Vytvořil jsem soubor do kterého bude klient swapovat:


    dd if=/dev/zero of=ntbswapfile bs=1048576 count=512
    su
    mkswap ntbswapfile

    Stáhnul jsem a zkompiloval zdrojáky a na serveru spustil server:


    nbd-server 9000 /home/hajma/ntbswapfile

    (zvláštní je, že dokumentace uvádí volbu -l soubor, kde v souboru je seznam IP, ze kterých lze přistupovat na server, ale při použití této volby program zdechne) a na klientovi klienta:


    modprobe nbd
    nbd-client 192.168.1.1 9000 /dev/nbd0

    (klient má ještě volbu -swap, která je vyloženě dělaná na swapování, ovšem vyžaduje úpravu jádra. S tím si budu hrát jindy, zatím se mi to nehryže) A zapnul swapování:


    swapon /dev/nbd0

    Teď jenom nastavit, aby se síťovka odpojovala až po odpojení fs a nastavit přístup na web a je to.

    Update: Stačilo z /etc/rc.d/rc0.d (potažmo rc6.d) vyhodit linky K..nfslock, K..netfs a K..network

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.