Na stránkách Evropské komise, na portálu Podělte se o svůj názor, se lze do 3. února podělit o názor k iniciativě Evropské otevřené digitální ekosystémy řešící přístup EU k otevřenému softwaru.
Společnost Kagi stojící za stejnojmenným placeným vyhledávačem vydala (𝕏) alfa verzi linuxové verze (flatpak) svého proprietárního webového prohlížeče Orion.
Firma Bose se po tlaku uživatelů rozhodla, že otevře API svých chytrých reproduktorů SoundTouch, což umožní pokračovat v jejich používání i po plánovaném ukončení podpory v letošním roce. Pro ovládání také bude stále možné využívat oficiální aplikaci, ale už pouze lokálně bez cloudových služeb. Dokumentace API dostupná zde (soubor PDF).
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o open source AdGuard Home jako domácí ochraně nejen před reklamou. Adguard Home není plnohodnotným DNS resolverem, funguje jako DNS forwarder s možností filtrování. To znamená, že když přijme DNS dotaz, sám na něj neodpoví, ale přepošle ho na vybraný DNS server a odpovědi zpracovává a filtruje dle nastavených pravidel a následně posílá zpět klientům. Dá se tedy používat k blokování reklamy a škodlivých stránek a k rodičovské kontrole na úrovni DNS.
AI Claude Code od Anthropicu lépe rozumí frameworku Nette, tj. open source frameworku pro tvorbu webových aplikací v PHP. David Grudl napsal plugin Nette pro Claude Code.
Byla vydána prosincová aktualizace aneb nová verze 1.108 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.108 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na lasvegaském veletrhu elektroniky CES byl předveden prototyp notebooku chlazeného pomocí plazmových aktuátorů (DBD). Ačkoliv se nejedná o první nápad svého druhu, nepochybně to je první ukázka praktického použití tohoto způsobu chlazení v běžné elektronice. Co činí plazmové chladící akční členy technologickou výzvou je především vysoká produkce jedovatého ozonu, tu se prý podařilo firmě YPlasma zredukovat dielektrickou
… více »Patchouli je open source implementace EMR grafického tabletu (polohovací zařízení). Projekt je hostován na GitLabu.
Český Nejvyšší soud potvrdil, že česká právní úprava plošného uchování dat o elektronické komunikaci porušuje právo Evropské unie. Pravomocným rozsudkem zamítl dovolání ministerstva průmyslu a obchodu. To se teď musí omluvit novináři Českého rozhlasu Janu Cibulkovi za zásah do práv na ochranu soukromí a osobních údajů. Ve sporu jde o povinnost provozovatelů sítí uchovávat údaje, ze kterých lze odvodit, kdo, s kým a odkud komunikoval.
Google bude vydávat zdrojové kódy Androidu pouze dvakrát ročně. Ve 2. a 4. čtvrtletí.
As a fresh ADSL subscriber I became the owner of Asus AM200g ADSL modem/wireless router. The box is quite powerful - it is run by a 256 MHz processor, has 16 MB of RAM and is running Linux, so I'd like to use it for some other useful tasks. Since Asus has not yet released the source code it's not going to be that easy.
I want to touch the original firmware the least possible, so I'm going to add everything to an attached flash drive. But the firmware only supports vfat and squashfs! Because of vfat filesystem limitations I decided to use a squashfs partition to store program files and a vfat one to store data that need to be modified, let's see how it works out. Note that all is done using Mandriva Linux 2008.1.
# urpmi squashfs-tools
$ mksquashfs /tmp/directory /tmp/dir.sqsh
Parallel mksquashfs: Using 1 processor
Creating little endian 3.1 filesystem on /tmp/dir.sqsh, block size 131072.
[==============================================================] 6136/6136 100%
Exportable Little endian filesystem, data block size 131072, compressed data, compressed metadata, compressed fragments, duplicates are removed
Filesystem size 4586.44 Kbytes (4.48 Mbytes)
8.61% of uncompressed filesystem size (53255.07 Kbytes)
Inode table size 53222 bytes (51.97 Kbytes)
23.13% of uncompressed inode table size (230058 bytes)
Directory table size 73178 bytes (71.46 Kbytes)
31.71% of uncompressed directory table size (230774 bytes)
Number of duplicate files found 3581
Number of inodes 7327
Number of files 6092
Number of fragments 224
Number of symbolic links 0
Number of device nodes 0
Number of fifo nodes 0
Number of socket nodes 0
Number of directories 1235
Number of uids 1
hajma (500)
Number of gids 0
Now I wrote the created image to the flash drive's first partition:
# dd if=/tmp/dir.sqsh of=/dev/sdb1Rather surprisingly, the firmware only supports squashfs v2.0, so after plugging the flash to the router, it shows in the logs
kernel: SQUASHFS error: Major/Minor mismatch, filesystem is (3:1), I support (1 : x) or (2 : <= 0)and in addition squashfs v3 does not support creating v2 images. Oh fsck. So I downloaded squashfs2.0-r2.tar.gz and
# urpmi make # urpmi zlib1-devel $ tar -xvf squashfs2.0-r2.tar.gz # note that tar now automatically gunzips the file too! $ cd squashfs2.0-r2/squashfs-tools/ $ make cc -I. -D_FILE_OFFSET_BITS=64 -D_LARGEFILE_SOURCE -O2 -c -o mksquashfs.o mksquashfs.c mksquashfs.c: In function ‘create_inode’: mksquashfs.c:476: warning: integer constant is too large for ‘long’ type mksquashfs.c:489: error: lvalue required as left operand of assignment mksquashfs.c:541: warning: integer constant is too large for ‘long’ type mksquashfs.c:546: warning: integer constant is too large for ‘long’ type mksquashfs.c:549: error: lvalue required as left operand of assignment mksquashfs.c:568: warning: integer constant is too large for ‘long’ type mksquashfs.c: In function ‘write_file’: mksquashfs.c:1030: warning: integer constant is too large for ‘long’ type mksquashfs.c:1096: warning: integer constant is too large for ‘long’ type mksquashfs.c: In function ‘dir_scan’: mksquashfs.c:1275: warning: integer constant is too large for ‘long’ type mksquashfs.c:1352: warning: integer constant is too large for ‘long’ type make: *** [mksquashfs.o] Error 1 $hmm, okay, the old crap does not want to be compiled with gcc 4 ...
# urpmi gcc3.3 $ CC=gcc-3.3.6 make $ ./mksquashfs /tmp/directory /tmp/dir.sqsh # dd if=/tmp/dir.sqsh of=/dev/sdb1After plugging it into the router,
kernel: SQUASHFS: Mounting a different endian SQUASHFS filesystem on sda1shows up in the logs. Okay, time to try
$ ./mksquashfs /tmp/directory /tmp/dir.sqsh -be # dd if=/tmp/dir.sqsh of=/dev/sdb1and I am getting one error message less! But I still see an ugly
kernel: SQUASHFS error: lzma_fs error while decompressing! kernel: SQUASHFS error: Unable to read cache block [4bea97:7ae] kernel: SQUASHFS error: Unable to read inode [4bea97:7ae] kernel: SQUASHFS error: Root inode create failed" and it does not get mounted.Googling reveals three links that do not help much. But since decompression is mentioned ... let's try to turn off compression ... :
$ ./mksquashfs /tmp/opends/src /tmp/dir.sqsh -be -noI -noD -noF # dd if=/tmp/dir.sqsh of=/dev/sdb1and voila, it gets mounted!
kernel: usb 1-1: new high speed USB device using address 7 kernel: scsi5 : SCSI emulation for USB Mass Storage devices kernel: Vendor: USB 2.0 Model: Flash Disk Rev: 0.00 kernel: Type: Direct-Access ANSI SCSI revision: 02 kernel: SCSI device sda: 2047999 512-byte hdwr sectors (1049 MB) kernel: sda: assuming Write Enabled kernel: sda: assuming drive cache: write through kernel: sda1 sda2 kernel: Attached scsi removable disk sda at scsi5, channel 0, id 0, lun 0 kernel: Attached scsi generic sg0 at scsi5, channel 0, id 0, lun 0, type 0 kernel: USB Mass Storage device found at 7 syslog: mkdir -p /var/usb/usb_1 syslog: mount /dev/sda1 /var/usb/usb_1
Next time I'll try to get a jabber server running, time to go sleep now.
Tiskni
Sdílej:
jak nastavit na tomto modemu port forwardingto je v manuálu
a staticke pridelovani adres urcitym strojum.nelze. firmware obsahuje starou verzi udhcp, která to neumí. Mám v plánu dát do fw novou verzi, ale zas tak mě to netíží, tak to pořád odsouvám