Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Rozmýšľam nad Intel Little Valley based domácim multiboxom - mal by slúžiť ako router (s wifi) + file server (ssh, nfs, samba) + download/upload server + print server + monitorovacie rozhranie pre 2 - 3x USB kamery s pristupom cez http + monitorovanie teploty v interiéri a exterieri cez USB + monitorovanie stavu siete (stav dostupnosti internetu - testovanie pingov). Zostava by mala vyzerať asi takto.
MD&CPU: Intel Little Valley & Cel. 215 RAM: 1G DDR2 HDD: 1x200G ATA HDD Wifi: USB based LAN: 1 x onboard, 1x PCI LPT: pripoj. LJ 1100 USB: - 2x usb WEBcam - cez 10m akt. predlzovaci kábel - 2x monitorovače teploty ZDROJ: small form 180W CASE: nejaka cierna nano case
Neviem ale či Celeron 215 potiahne všetko spolu s monitorovanim web kamier (nie celodenne nahravanie iba analyza a nahravanie iba v prípade pohybu). Ďalej neviem ako je to s Linuxom a meračmi teplôt pripojenými cez USB (kde sa dajú také vôbec pozhánať?). Ako OS by som chcel použiť asi Archlinux alebo Debian. Námety , rady a skúsenosti s prevádzkov takéhoto HOME multiboxu su vítané...
Tiskni
Sdílej:
Což mi připomíná... že bych měl dojet konečně reklamovat ten Mikrotik, co jsem si pořídil. To má být dobrá krabička :D, pokud teda člověk nemá tu smůlu a nedostane jedinej vadnej kus v okolí.Což mi připomíná... že bych měl dojet konečně reklamovat ten Intel Little Valley 2, co jsem si pořídil. To má být dobrá krabička :D, pokud teda člověk nemá tu smůlu a nedostane jedinej vadnej kus v okolí.
Ta EEpromka v FTDIčku (tedy to VENDOR ID a ID) se dá editovat. Je na to soft.
A nebo, když ji uplně vytáhneš, použije to FTDIčko defaultní hodnoty ...
Taky uz dlouho shanim neco na domaci server. Uvazoval jsem Intel Little Valley, VIA EPIA a EFIKA. Porad se ale nemuzu rozhodnout. :(
Jde mi hlavne o nizkou spotrebu elektriny. Vykon je na druhem miste. Taky bych rad pokud mozno nizkou porizovaci cenu. 3kKc za epiu se mi davat nechce; Intel Little Valley ma dobrou cenu ale mam strach o spotrebu (vsechny pc s intelem co mam maji velkou spotrebu). U efiky je spotreba pouze 6W. Pak je jeste moznost predelat hardwarovy router, ale to uz mi prijde lepsi efika.U efiky je spotreba pouze 6W.Tych 6W zavaňa slabým resp. nedostatočným výkonom na požiadavky ktoré na domáci multibox mám. Navyše mi tam chýba LPT port a VGA konektor + jedno voľné PCI na druhú sieťovku.