Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Dobre dopoledne,
mam problem, ktery bych potreboval resit, a protoze, jak znamo, linuxaci rozumi(me) vsemu a nejlepe, zeptam se i tady v blogu (jelikoz problem neni vazan primo s tuxem).
Mam pracovni notebook Prestigio N157, ktery za beznych okolnosti vzdy slapal jak hodinky. S nastupem veder se vsak zacal projevovat mensi problem. Kazdou chvili chyba pri cteni z hdd (HITACHI HTS726060M9AT00 60GB/7200rpm). Kdyz jsem testoval v linuxu, obcas nasel chybu a opravil, jindy nic a pak zase. To same ve Windows. Nakonec jsem si poridil diagnosticky nastroj od Hitachi, ktery mi po chvilce oznamil:
Samozrejme potrebuju funkcni stroj, takze udalost musim nejak resit. Vec se ma tak, ze po prichodu do prace a zapnuti testu v chladnem prostredi (jeste tu nemame vedro) test probehl bez potizi (od HITACHI) a hdd nejevi znamky zadnych problemu.
Jak byste resili problem s hdd? Mate podobne zkusenosti s podobnym hardware? Koupili byste jiny disk nebo myslite, ze novy by se pravdepodobne choval stejne? Modlili byste se, aby u zakaznika nebylo vedro?
Anketu neprikladam, protoze nemam chut studovat, jak se to dela a potrebuji konstruktivne poradit. Dik za ochotu.
Tiskni
Sdílej:
hddtemp
.
Každopádně by mě zajímalo, jakou to má teplotu při chybě, protože jsem disky (WesternDigital a Seagate) provozoval i na 57˚C a nic.
# hddtemp /dev/hda /dev/hda: Maxtor 6L250R0: 37 CTeplota v místnosti: 27°C Normální teplota HDD při pokojové teplotě kolem 20°C je 31°C...