Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Vzhledem k tomu, že zažíváme boom OpenSUSE, které díky své nové verzi 10.3 opět potvrdilo, že patří mezi špičku mezi Linuxovými desktopy (a možná ji í je), rozhodl jsem se popsat, jak si nainstalovat toto populární distro na notebook ASUS A6KM.
Samotnou instalaci moc popisovat nebudu. Hádám, že prokliklat se přívětivým instalátorem zvládne každý sám. Kdyby opravdu ne, je zde článek od ElCondora, který vám s tím zajisté pomůže.
Osobně instaluji offline, protože on-line instalace měla tendenci mi stahovat věci navíc, které jsem nechtěl, navíc je to tak nějak můj zvyk.
Jenom poznámku: Instalujte v anglickém jazyce a při instalaci češtinu vůbec nezaškrtávejte. Ušetříte si tím později drobnou nepříjemnost (CD verze neobsahuje kompletní lokalizaci).
Takže nyní již máme po instalaci a kouká na nás KDE v anglickém jazyce. Díky dobré detekci hardware je rozlišení monitoru nastaveno správně, což u tohoto notebooku není pravidlem.
První věc, která je bezpodmíněčně nutná k dalšímu postupu je rozchození internetu. Vzhledem k tomu, že na mé wifi Broadcom 4318 opensourcový ovladač nikdy neběžel kvalitně, používám ndiswrapper. To ale znamená, že první krok instalace je potřeba provést na ethernernetovém kabelu. Což v mém případě znamenalo že jsem musel sundat notebook z nabíječky a jít "nahoru k routeru". Po zasunutí kabelu se internet sám nastaví přes DHCP (pokud jej máte).
nspluginwrapper -a
a potvrďte jej klávesou Enter. Pokud se neobjeví žádná chybová hláška, okno zase uzavřete. A.. konečně nastal čas restartovat počítač. Klikněte na ikonu chameleona, vyberte záložku "Leave" a "Restart Computer". V tuto chvíli jsem jej já vypl a odebral se zpět do svého kutlochu, jelikož už ethernetový kabel nebudu potřebovat.
root
[Enter]sax2 -r
[Enter].reboot
[Enter]. Počítač se restartuje.
su -
. Zadejte administrátorské heslo.kwrite /etc/modprobe.d/blacklist
. Na konec souboru připište samostatný řádek blacklist bcm43xx
a odřádkujte. Kliknutím na ikonku disketky soubor uložte a okno zavřete (ne konzoli). Nyní jste zakázali použití opensource ovladače pro wifi.ndiswrapper -i /media/VašeMédium/AdresářSovladači/bcmwl5.inf
. Uzavřete konsoli.ndiswrapper
. Pokračujte kliknutím na tlačítko [Další] a zbytek nastavte dle potřeby. Restartujte počítač.
A to je vše přátelé. Jediné co chybí je webkamera a Compiz Fusion, ale o tom zas kdyžtak někdy příště
Tiskni
Sdílej:
init [číslo]
tellinit
ale telinit
.
Dakujem vojak, pohov, mozete sa zaradit... :)
Náběh se do jedné minuty zmesti.
Hybernacia netestována.
Nainstaloval jsem si 64bitovou DVD verzi openSUSE 10.3 na svůj přenosný počítač Fujitsu-Siemens Amilo Pro V3505. Od zavedení systému po zobrazení panelů, hodin a ikon na ploše se spouští asi 50 vteřin, 64bitové Ubuntu 7.10 RC se spouští minimálně o 5 vteřin déle. Uspání na disk i do RAM funguje bezproblémů a je provázeno i pěkným grafickým zpracováním.Tak schvalne si ho vyskusam na svojom novom notebooku, ako pojde uspavanie, wifi, flash (youtube a pod.), card reader, predny port na sluchatka, grafika, dvdrw a pod. (pouzijem CD s KDE 64b) a som zvedavy ci sa zmeni podpora pod linusom z "castecnej" na "kompletni"
Flash i Java bezproblémů chodí. Na to z Ubuntu nejste zvyklý, že? =)Popravde na 64b systeme nie.
Flash i Java bezproblémů chodí. Na to z Ubuntu nejste zvyklý, že? =)Popravde na 64b systeme nie.
<rejp>Podtrhávání se na webu používá jen pro hypertextové odkazy. Podtrhávání se na webu používá jen pro hypertextové odkazy. Podtrhávání se na webu používá jen pro hypertextové odkazy.</rejp>Podtrhavanie je zlozvyk prenasany z otcov na synov z cias pisacich strojov kedy nebolo mozne pouzivat ine zvyraznovanie ako podtrhavanie (v dnesnej dobe tu mame bold alebo kurziva) Ja by som podtrhavanie zakazal
Ja by som podtrhavanie zakazalDal jsem do bugzilly návrh na zákaz. Třeba Leoš toto přání vyslyší a opravdu tuto značku zakáže, protože tu skutečně nemá co pohledávat.
Ještě děsivější je, že ještě dnes existuje spousta lidí, kteří i na počítači tvrdošíjně používají lomítka místo závorek (na starších psacích strojích občas nebyly) a mám podezření, že snad i malé "el" místo jedničky a velké "O" místo nuly.
Kromě podtrhávání je také příšerný zlozvyk zdůrazňovat prostrkáváním (to mají vyhledávače moc rády). O základní zásadě značkovat kontextově a ne vizuálně asi řada lidí nikdy neslyšela.
O základní zásadě značkovat kontextově a ne vizuálně asi řada lidí nikdy neslyšela.Možná bych měl ten bugreport napsat v tom smyslu, aby byly zcela eliminovány prezentační HTML značky.
Nadpis se podtrhává taky a je zvýrazněn.Proč by se měl nadpis podtrhávat? Web není Consul, aby to byla ta správná cesta. A hlavně - vzhled nadpisu se neurčuje vkládáním HTML značek. Od toho tu máme CSS.
Podtrhávání a jiné relikty z psacích strojů (např. prokládání mezerami) nemají na webu co pohledávat.
Nejen na webu…
Nebo možná topologii, ne? Lukeše na něKaždý, kdo kdy slyšel a něco četl o topografiiMožná asi spíš o typografii, ne?Olšáka na ně
![]()
4318 - PCI/Cardbus - Unstable (transmission power issues, work in progress)Převzato z oficiálních stránek.