Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Vzhledem k tomu, že zažíváme boom OpenSUSE, které díky své nové verzi 10.3 opět potvrdilo, že patří mezi špičku mezi Linuxovými desktopy (a možná ji í je), rozhodl jsem se popsat, jak si nainstalovat toto populární distro na notebook ASUS A6KM.
Samotnou instalaci moc popisovat nebudu. Hádám, že prokliklat se přívětivým instalátorem zvládne každý sám. Kdyby opravdu ne, je zde článek od ElCondora, který vám s tím zajisté pomůže.
Osobně instaluji offline, protože on-line instalace měla tendenci mi stahovat věci navíc, které jsem nechtěl, navíc je to tak nějak můj zvyk.
Jenom poznámku: Instalujte v anglickém jazyce a při instalaci češtinu vůbec nezaškrtávejte. Ušetříte si tím později drobnou nepříjemnost (CD verze neobsahuje kompletní lokalizaci).
Takže nyní již máme po instalaci a kouká na nás KDE v anglickém jazyce. Díky dobré detekci hardware je rozlišení monitoru nastaveno správně, což u tohoto notebooku není pravidlem.
První věc, která je bezpodmíněčně nutná k dalšímu postupu je rozchození internetu. Vzhledem k tomu, že na mé wifi Broadcom 4318 opensourcový ovladač nikdy neběžel kvalitně, používám ndiswrapper. To ale znamená, že první krok instalace je potřeba provést na ethernernetovém kabelu. Což v mém případě znamenalo že jsem musel sundat notebook z nabíječky a jít "nahoru k routeru". Po zasunutí kabelu se internet sám nastaví přes DHCP (pokud jej máte).
nspluginwrapper -a
a potvrďte jej klávesou Enter. Pokud se neobjeví žádná chybová hláška, okno zase uzavřete. A.. konečně nastal čas restartovat počítač. Klikněte na ikonu chameleona, vyberte záložku "Leave" a "Restart Computer". V tuto chvíli jsem jej já vypl a odebral se zpět do svého kutlochu, jelikož už ethernetový kabel nebudu potřebovat.
root
[Enter]sax2 -r
[Enter].reboot
[Enter]. Počítač se restartuje.
su -
. Zadejte administrátorské heslo.kwrite /etc/modprobe.d/blacklist
. Na konec souboru připište samostatný řádek blacklist bcm43xx
a odřádkujte. Kliknutím na ikonku disketky soubor uložte a okno zavřete (ne konzoli). Nyní jste zakázali použití opensource ovladače pro wifi.ndiswrapper -i /media/VašeMédium/AdresářSovladači/bcmwl5.inf
. Uzavřete konsoli.ndiswrapper
. Pokračujte kliknutím na tlačítko [Další] a zbytek nastavte dle potřeby. Restartujte počítač.
A to je vše přátelé. Jediné co chybí je webkamera a Compiz Fusion, ale o tom zas kdyžtak někdy příště
Tiskni
Sdílej:
init [číslo]
tellinit
ale telinit
.
Dakujem vojak, pohov, mozete sa zaradit... :)
Náběh se do jedné minuty zmesti.
Hybernacia netestována.
Nainstaloval jsem si 64bitovou DVD verzi openSUSE 10.3 na svůj přenosný počítač Fujitsu-Siemens Amilo Pro V3505. Od zavedení systému po zobrazení panelů, hodin a ikon na ploše se spouští asi 50 vteřin, 64bitové Ubuntu 7.10 RC se spouští minimálně o 5 vteřin déle. Uspání na disk i do RAM funguje bezproblémů a je provázeno i pěkným grafickým zpracováním.Tak schvalne si ho vyskusam na svojom novom notebooku, ako pojde uspavanie, wifi, flash (youtube a pod.), card reader, predny port na sluchatka, grafika, dvdrw a pod. (pouzijem CD s KDE 64b) a som zvedavy ci sa zmeni podpora pod linusom z "castecnej" na "kompletni"
Flash i Java bezproblémů chodí. Na to z Ubuntu nejste zvyklý, že? =)Popravde na 64b systeme nie.
Flash i Java bezproblémů chodí. Na to z Ubuntu nejste zvyklý, že? =)Popravde na 64b systeme nie.
<rejp>Podtrhávání se na webu používá jen pro hypertextové odkazy. Podtrhávání se na webu používá jen pro hypertextové odkazy. Podtrhávání se na webu používá jen pro hypertextové odkazy.</rejp>Podtrhavanie je zlozvyk prenasany z otcov na synov z cias pisacich strojov kedy nebolo mozne pouzivat ine zvyraznovanie ako podtrhavanie (v dnesnej dobe tu mame bold alebo kurziva) Ja by som podtrhavanie zakazal
Ja by som podtrhavanie zakazalDal jsem do bugzilly návrh na zákaz. Třeba Leoš toto přání vyslyší a opravdu tuto značku zakáže, protože tu skutečně nemá co pohledávat.
Ještě děsivější je, že ještě dnes existuje spousta lidí, kteří i na počítači tvrdošíjně používají lomítka místo závorek (na starších psacích strojích občas nebyly) a mám podezření, že snad i malé "el" místo jedničky a velké "O" místo nuly.
Kromě podtrhávání je také příšerný zlozvyk zdůrazňovat prostrkáváním (to mají vyhledávače moc rády). O základní zásadě značkovat kontextově a ne vizuálně asi řada lidí nikdy neslyšela.
O základní zásadě značkovat kontextově a ne vizuálně asi řada lidí nikdy neslyšela.Možná bych měl ten bugreport napsat v tom smyslu, aby byly zcela eliminovány prezentační HTML značky.
Nadpis se podtrhává taky a je zvýrazněn.Proč by se měl nadpis podtrhávat? Web není Consul, aby to byla ta správná cesta. A hlavně - vzhled nadpisu se neurčuje vkládáním HTML značek. Od toho tu máme CSS.
Podtrhávání a jiné relikty z psacích strojů (např. prokládání mezerami) nemají na webu co pohledávat.
Nejen na webu…
Nebo možná topologii, ne? Lukeše na něKaždý, kdo kdy slyšel a něco četl o topografiiMožná asi spíš o typografii, ne?Olšáka na ně
![]()
4318 - PCI/Cardbus - Unstable (transmission power issues, work in progress)Převzato z oficiálních stránek.