Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
V minulém blogu jsem slíbil, že popíšu, jak nahodit Compiz Fusion s nVidia ovladačem. Nuže, zde je.
su -) zadejte tyto příkazy. Předtím si ale zazálohujte /etc/X11/xorg.confOn se ten soubor sice zazálohuje automaticky, ale čék nikdy neví
. Nyní ty příkazy:
nvidia-xconfig --composite
nvidia-xconfig --allow-glx-with-composite
nvidia-xconfig --render-accel
nvidia-xconfig --add-argb-glx-visuals
Tiskni
Sdílej:
nechte si přidat jen první repozitorář, ostatní ignorujte....děti, nepijte kiselinu, rozežere vám vnitřnosti...
nemam sise Suse, ale už mi vrtá hlavou jaké tajemno se skrývá pod "ostatní"
ale celkovitě, už jenom zpnutí CF bez všech těch volovin (průhledností, zaoblování hran, atd.) zbrzdí slabší mašinu až na hranici přívětivé použitelnosti, třeba rolování textem v mozzile, to bylo první čeho jsem si všimnul. Engine kostky se netrhal za to ten text se choval jak auto na ledě, rozjezd s prokluzem, brzdná dráha... Při zaputých efektech pokulhává i psaní textu a mazání více než jednoho písmena je záležitostí prakticky naslepo...zajímala by mně vaše konfigurace a takovéhle drobné postřehy. Mohl bych si udělat obrázek o "optimu" které tak asi CF potřebuje.
).
Ani mně nenapadlo to zkontrolovat, bral jsem to jako samozřejmost! Měl jsem zafixovaný že jsem to nastavil snad ještě z Berylu, musel jsem to při nastavování CF nějak opomenout... Rychlost je okamžitě o něčem jiném, ovšem na Beryl to pořád nemá.
) praktickych dovodov (ziadne dovody ako "je to pekne" a pod. neberiem) pre pouzivanie akcelerovaneho dekstopu.
Predpokladam ale ze ich nebude ani 5 ...
Nejdřív napiš deset důvodů, proč by ti někdo měl vypisovat svoje důvody. A žádné "chci to vědět".Tak fajn. Ja len ze kazdym sa tym ohana tak som len chcel vidiet prakticke dovody tych ktori tomu prisli na chut, lebo ja medzi nich nepatrim. Urcite by som vedel vymenovat aj 20 dovodov preco nie, lebo cely ten 3D desktop je len o tom "ze sa mi to paci" a ziadne ulahcenie osobne na tom nevidim. Inak zapisok je OK.
. A teď vážně. Je to pro 2007, ale ... tady a tady.
jj, fidorka, když ji miluješ, tak neni co řešit. Málem bych zapoměl, dneska nám přivezli automat co na ní běží, musim to hodit do zpráviček...
To že jsou Beryl a Compiz okenní manažery vím také.A proto když nasadím např. Beryl, tak původní WM (např. kwin) musí pryč. Proto nechápu vaši větu
je funkční snad ve všech WM..
7.) Přetahování okna pomocí Alt + kliknutí kamkoliv do okna (to jde možná i bez akcelerace). Existuje jiný způsob jak posunout okno tak, aby nebyl vidět titulek? - při rozlišení 800x600 nutnost u některých programů.Upozornil jsem na to že jde ve všech WM které znám, tudíž to jako výhodu compizu/berylu považovat nelze. A DE s tím opravdu nemá nic společného. Už si rozumíme?
Některé z dalších bodů jsou možné i mimo kompozitní manažery.
Stačí několik otevřených oken a to další už bude černéJakto? S tím měla problém jen nVidie, pokud vím a již jej opravila.

Mne by uplne stacilo mit tu obdobu Expose z Maca (a nemuset se trapit s nejakym Compiz-Fusion).Existuje a volá sa Komposé. http://kompose.berlios.de/
, vyzkouším.
)
A teď vážně. Pusttě si konsoli (Systém - Terminál). Objevíte se u sebe v domovském adresáři. Příkazem: cd .kde/Autostart se přesuňtě do již zmíněného adresáře. Pak už jen spusttě příkaz ln -s /usr/bin/fusion-icon fusion-iconPokud máte KDE, máte hotovo. Pokud Gnome :-/ Tak vám musí poradit někdo jiný