Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Takže je hezké, že tu máme svobodu projevu, svobodu šířit informace atd.My tu máme… é? Obé lze omezit zákonem, takže je to celkem k ničemu.
Hlavní problém vidím v tom, že mezinárodní smlouvy jsou nadřazeny Ústavě ČR a tedy i LZPSEhm, hlavní problém byste měl vidět v tom, že i kdyby byla ústava supernadřazená všemu, byl by tuzemský stav ještě horší. Děláte, jako by se to tu mezi našimi zástupci a úředníky jen hemžilo statečnými odpůrci ACTA, kteří bojují proti zákeřné euronadvládě... a přitom je to naopak, slavné "suverénní národní vlády" jsou v prvé řadě aktivisti ACTA, protože klasicky zlobbované, a nebýt evropských orgánů jako je třeba parlament, tak byste se nic nedozvěděl. Zdá se totiž, že nejsvatějším úkolem národní vlády je boj proti zájmům vlastního obyvatelstva... A co se týče listiny práv... tak na to speciálně my českoovčani budeme ústy professorissima Ó nejvyššího nárokovat beztak výjimku, aby se speciálně na nás a na naše byrokratické výmysly nevztahovala. Takto je to zařízeno. Tak si zvykejte. ACTA je jen slabý odvar toho, co postupně přijde. Kapitalismus si rozvracet nedáme!
Co ten výkřik s tím kapitalismem? Stýská se vám po starých časech, kdy si člověk bez souhlasu vrchního soudruha nemohl ani uprdnout?Asi jste si nevšiml, kdo za ACTA stojí a o čí zájem v první řadě jde. Současná volnost totiž pošplapává základní kapitalistické právo vydělávat na všem, na čem potenciálně vydělávat lze. Všechna ostatní práva jsou až daleko za tímhle. Proto je třeba přitáhnout obojky a nějakou podivnou náhodou se na tom shodnou téměř všichni "mocní". Nevím, co sem pletete "vrchního soudruha". ACTA a podobné snahy už vás dávno měly vyléčit z iluze, že na omezování svobody mají patent nějaké "soudružské ideologie", protože moci na ideologii v podstatě vůbec nezáleží, hlavně když se dá použít.
ruděa nebo
modřea zarputile se drží hesla
kdo nesmrdí s námi, smrdí proti nám, což mi přijde víc než smutné. O nějaké protikaptitalistické nálady bych se tady ani nepokoušel, pokud nechceš skončit v plamenech rudého pekla. (Jinak jsem ale dosti podobného názoru)
Nevím, co sem pletete "vrchního soudruha". ACTA a podobné snahy už vás dávno měly vyléčit z iluze, že na omezování svobody mají patent nějaké "soudružské ideologie"Pletu ho sem z jednoho prostého důvodu - sebevětší nesmysl typu ACTA zatím nikdy nebyl tak hrozný, jako komunistické režimy - Čína, Sovětský svaz, nebo i ČSSR. Navíc, něco se vám nelíbí? Máte možnost to změnit. To dřív nebývalo. Ach jo. Abychom si rozuměli - jsem toho názoru, že současné zřízení má spoustu nedostatků - ale stále je to zřízení, které od doby městských států dává jednotlivcům největší svobody.
Jaký je důvod, abychom měli větší svobodu než třeba občané Číny, když nám vládnou podobní vládci jako jimNo, před nějakými 60 lety to tu s tou svobodou také nebylo tak žhavé. Holt jsme měli štěstí, že jsme jakousi svobodu získali. A doufám, že si ji ani nenecháme vzít. Sakra, to zní dost vzletně. Ale bohužel to skoro vypadá, že to je většině lidí úplně ukradené
Já jsem se narodil v ČR a zajímají mě naše problémy, i když jsou menší než někde v Číně.Nacisto! Rasisto! Homofobe! Fuj! Fuj! Fuj! Ale vážně... +1
Ona ani ta obrana vždycky nepomůže. Maďarské povstání nebo Masakr na náměstí Nebeského klidu.Nebo '68... Víme. Kdo nic nedělá, nic nezkazí - ale ani nic nezíská.
abychom měli větší svobodu než třeba občané ČínyNechci být zase rýpavý, ale jen aby nás v té
svobodějednou Čínský komunistický drak nepředehnal. No, však svoje obavy už jsem jemně jednou vyjádřil…
Náš čím dál zkorumpovanější režim nevypadá, že by se chystal prodělat změnu, na rozdíl od toho čínskéhoJá říkávám, že rozdíl mezi námi a Číňany je ten, že oni aspoň vědí v jakých sr****ch žijí. A skoro se bojím toho, že je to pravda.
Aspoň že asi víme proč.To já mám zas na podobné téma rozkoukané The Corporation.
Ale hlavně, že máme pořád demokracii, co?IMHO máme republiku, případně demokratickou republiku (i když to „demokratickou“ už poslední dobou tak nějak… no nic), ale určitě ne demokracii. V čisté demokracii je možné uspořádat referendum, zda chceme Frantovi Omáčkovi sebrat hospodu, a pokud většina bude hlasovat, že ano, tak v tomto jednom konkrétním případě sebereme Frantovi Omáčkovi hospodu. V republice na začátku dohodneme, že soukromý majetek je nedotknutelný a že hospodu lze [komukoliv] sebrat pouze v případě, že tam vaří ze zeleného masa [trest propadnutí majetku]. Pak už nebude možné, aby se většina shodla na tom, že sebere panu Vomáčkovi hospodu, tj. nelze, že v tomto jednom konkrétním případě uděláme výjimku. Demokratická republika je upřesněním republiky v tom smyslu, že na těch [obecných] pravidlech na začátku se dohodneme všichni třeba hlasováním.
Nic ti ale v demokratické republice nebrání si odhlasovat cokoliv jiného... Tedy to sebráí tý hospody docílíš tak jako tak...Jde především o to, že v republice platí všechny zákony pro všechny, kdežto v demokracii lze odhlasovat výjimku v konkrétním případě.
Bohuzel, vas pohled mi pripada ponekud naivniV pohodě, nejsem politolog
Jiny mozny pristup krasne popsal Zajdej v knize Edenie ...Hezká knížka... Ale v planetárním rozsahu je ten systém se současnou v planetárním (nebo i státním) rozsahu neproveditelný. Teda doufám.
Uvazme treba system, kde cernosi a zeny nemaji volebni pravo. [...] (A myslim, ze pohled do historie by mi dal za pravdu, ze republiky bez demokracii v praxi neexistovaly.)Pohled do historie, např. do švýcarské do roku 1971, by vás akorát tak vytahal za uši. Nehledě na zde již zmíněné USA. Demokracie není nikdy absolutní, vždycky je nějak definován ten "lid", který tu vládu může vykonávat. Takto masově jako dnes je to chápáno a praktikováno nepříliš dlouho. Asi se to stalo omylem... proto je taky třeba sjednat nápravu.
Tiskni
Sdílej: