V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Rád bych nahlásil bug, jenže když zavítám na bugzilla.kernel.org/, tak bug nemůžu nahlásit. Chce to registraci. Už pár let se držím pravidla nikde neregistrovat a porušovat ho nebudu.Pokud je nekdo linej obetovat 5 minut a udelat si nekde ucet na spam, ma pravo ocekavat akorat "h*vno se vyresi", takze fakticky ocekavani splnena
Radeoní drivery jsou na tohle neskutečně špatné.
Tradiční logika "já jsem narazil na problém, takže to nefunguje skoro nikomu". Dvojici monitorů na jedné grafické kartě s radeon driverem používám už několik let, kombinace monitorů jsem vystřídal čtyři, kombinace rozlišení tři. Všechny fungovaly hladce.
+1 ,zvlast kdyz je problem spise v QT ( skoda ze autor prispevku nezminujejeho verzi .. v 5.5 rade je zanmy bug delajici problemy s vice moniotory)
On to není problém prostředí, ale ovladačů.Nevěřim, že se to dá všechno hodit na ovldače, kór když xrandr příkazy fungují bez problémů. Podpora externích displejů v KDE je prostě příšerně rozbitá. Mám stroje s Nvidia a Intel GPU, ale připojení externího monitoru je často následováno pádem plasmy na obou. Konfigurace se chová dost náhodně, občas z nepochopitelných důvodů vypne LVDS display a nechá externí jako primární nebo přesouvá displeje na náhodné pozice. Například nemůžu mít externí displej vlevo nebo nad primárním, protože KDE to prostě z nějakého důvodu nevydejchá. Takže jsem postupně našel konkrétní konfiguraci s kterou to víceméně funguje a do té nešahám, jinak by se podělala Plasma nebo celé KDE. Taky mě vytáčelo, že s externím displejem mám najednou jakoby dvojnásobek virtuálních ploch, což je moc. Je pro mě mnohem snažší a šikovnější brát externí monitor jen jako jednu další plochu. Takže jsem napsal kwin script, který tohle efektivně realizuje tím, že okna na externím displeji nastavuje automaticky jako sticky.
V KDE se nekoná nic jako "pointer barriers", takže mi dělá problém trefit se na posuvníky u maximalizovaných oken, klikat na zavírátka oken, ...To chce používat klávesnici, příp. kolečko.
Bugy na drm se nereportuji na kernel bugzillu, ale na freedesktop: https://bugs.freedesktop.org/buglist.cgi?component=DRM%2FRadeon&product=DRI
A pokud nereaguje xrandr, tezko muze reagovat desktopove prostredi.Mě benzín nikdy nedošel.Tak holt asi chodíš rychleji než benzín. Není divu, benzín nemá nohy.
Ja to nejak nechapu. Multimonitorovy setup pouzivan cca 8let. Jedu na awesomewm, mel jsem setup s nvidiou, ted provozuji amd+intel na notasu(funguje to jak s radeonem tak s fglrx). Nikdy jsem nemel problem s multimonitorovym setupem a pritom stejny rozliseni(px) nemeli ty monitory nikdy.
Jo je fakt, ze autodetekci neresim a po pripojeni/opojeni reloaduju (awesome.restart) wm. Ale to jen proto, ze sem linej si napsat obsluhu detekce.
Tak tak, intel. Mel jsem ted moznost primo porovnat radeon, fglrx a intel a byly tam opravdu obrovske rozdily ve 2D akceleraci. DRI3 a Present delaji divy.
Je pravda, že vůbec nevim, jestli v Linuxu funguje/nefunguje GPU switching; pokud ne, byl by možná nejlepší laptop bez dedikované GPU.IMO to funguje docela dobre, ale je treba shodit a nahodit xka, teda aspon pro moji kombinaci intel+amd
No tady to vychazi pekne, ale v praxi to nemuzu potvrdit. Napr. ace combat horiznt. S radeon driverem vypada jak z dob win98 a dava 20-25fps a s fglrx 65 - 80fps a vypada moc tak pekne, ze mi ani nevadi ze hra stoji z prd : )
Ale, kazdopadne vyzkousim to jadro zminovane v clanku, at jen neremcam.
Budu rád za výsledky… Radeon mohu testovat jen na Dell E6540 s 8790M , kde porovnávám Windows 10 a momentální Manjaro. Výkon je trochu nižší, ale hry jsou docela hratelné. Největší brzda tu ovšem nejsou drivery, ale naprosto nezvládlý design laptopu (i7 a relativné „výkonný“ radeon, oboje chlazené jedním větráčkem. Než to dosáhne plného výkonu, začne to brutálně podtaktovávat aby se to nepropálilo deskou stolu v obou OS) Ovšem na „přepinání“ grafických karet si nelze stěžovat.Rad poslouzim, jen si rekni co te zajima: ), mam ted dost casu, takze muzu testovat habadej. BTW muj hw je podobnej hp zbook g2 - i7-4710MQ + AMD Radeon R9 M200X Series (01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Venus XT [Radeon HD 8870M / R9 M270X/M370X]), sw mam fedoru 22
ale je treba shodit a nahodit xkaCož efektivně znamená, že to nefunguje.
Tiskni
Sdílej: