Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Jestliže chcete na abclinuxu vložit do příspěvku text, který obsahuje většítka nebo menšítka (neboli zobáčky), nesmíte je zapsat přímo, nýbrž pomocí těchto sekvencí:
menšítko: < většítko: >Sekvenci lze vložit do textu i kliknutím na "<" nebo ">", ale pro delší texty je to nepraktické. Osvědčil se mi tento prográmek:
#!/usr/bin/env python import sys, cgi transformed = [cgi.escape(line, quote=True) for line in sys.stdin] print '-' * 50 sys.stdout.writelines(transformed)Když se spustí, očekává na standardním vstupu text, který se má přeformátovat. Například toto:
#include <stdio.h> #include <sys/mman.h> #include <sys/types.h> #include <sys/stat.h> #include <fcntl.h> #include <unistd.h> #include <malloc.h>Ten stačí pejstnout myší a poté zmáčknout "Ctrl+d" (nevím proč, ale musí se to zmáčknout dvakrát). No a pak to vyhodí výsledek, který už abclinuxu sežere:
#include <stdio.h> #include <sys/mman.h> #include <sys/types.h> #include <sys/stat.h> #include <fcntl.h> #include <unistd.h> #include <malloc.h>Prográmek pro jistotu transformuje i ampérsandy.
Tiskni
Sdílej:
„
(„) a “
(“), výpustku …
(…) a pomlčku –
(–).
”
(”). Dvojitá levá horní uvozovka “
(“) se v češtině příliš neužívá. Příklady: „slovo”, “slovo”.
“
.
”
vypadají jako 99, takže to jsou nejspíš levé horní uvozovky (ty nepříliš využívané).
gucharmap
a najdu si třeba ×
= × a –
= – sed 's/</\</g;s/>/\>/g'
tohle nesmí vidět johny, jinak pukne :)Hehe, tak to fakt nepuknu, protože velmi podobně vypadala varianta, kterou jsem používal než jsem to přepsal.
sed
u napsat neuměl ...
xsel | sed 's/</\</g;s/>/\>/g' | xselStačí text označit, spustit tuhle věc a pastnout přechroupaný text. A když se to nastaví na nějakou globální klávesovou zkratku....
>
na >
, když se to nemusí? "
a ampersand na "
<
a &
. Nahrazováno může být >
a kvůli zpětné kompatibilitě musí být >
nahrazeno v ]]>, pokud to není konec sekce CDATA. Viz specifikace.
quote=True
(bůhvíproč jsem ho tam nedal, když v originálním zdrojáku ho mám).sed
u jistě dají přednost tomuto:
sed 's/\&/\&/g;s/\"/\"/g;s/</\</g;s/>/\>/g'Výše uvedený řetězec jsem použil jako testovací. Vypadá to, že oba přístupy dávají stejné výsledky:
jm:12:22:58 ~$ ./abc_html.py sed 's/\&/\&/g;s/\"/\"/g;s/</\</g;s/>/\>/g' -------------------------------------------------- sed 's/\&/\&amp;/g;s/\"/\&quot;/g;s/</\&lt;/g;s/>/\&gt;/g' jm:12:23:04 ~$ sed 's/\&/\&/g;s/\"/\"/g;s/</\</g;s/>/\>/g' sed 's/\&/\&/g;s/\"/\"/g;s/</\</g;s/>/\>/g' sed 's/\&/\&amp;/g;s/\"/\&quot;/g;s/</\&lt;/g;s/>/\&gt;/g'Dlužno konstatovat, že zdroják tohoto příspěvku vypadá opravdu úchvatně.