Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
O některých paragrafech z návrhu nového trestního zákoníku už se (nejen tady) hodně diskutovalo. Mám na mysli ty, které by mohly být zneužity proti IT odborníkům, ale i dalším lidem pracujícím s počítači. Návrh má ale celou řadu dalších gumových paragrafů, které mohou poslat za mříže lidi, kteří se ničeho zlého nedopustili.
Současný trestní zákon platí skoro 45 let, vznikl v dobách budování socialismu, a i přes spoustu novelizací je pro dnešní dobu málo použitelný. Než ho dále upravovat, je lepší přijmout zákon úplně nový. Ve vládě vznikl návrh zákoníku, který by měl nahradit dosavadní trestní zákon a některé další související zákony.
V návrhu je mnoho pozitivních věcí. Znovu se objevuje rozdělení trestných činů na přečiny a zločiny (se speciální skupinou zvlášť závažných zločinů), při nutné obraně bude lépe chráněn napadený, přibývá nový trest domácího vězení, u těžkých zločinů se zvyšují trestní sazby, vypouští se trestnost pomluvy, snižuje se trestnost euthanasie atd. Na druhé straně, se v zákoně objevují věci, ze kterých běhá mráz po zádech. Gumovost příslušných paragrafů umožní použít je i v případech, které by rozhodně trestány být neměly.
O oněch případech "informační kriminality" hovořit nebudu, to už se diskutovalo dostatečně. Zaměřím se na některé další.
Podobných případů je tam ještě víc, zájemci nechť do návrhu zákona nahlédnou. Doufejme, že budou příslušné zrůdnosti během schvalovacího procesu odstraněny (i když se obávám, že tyto nezmizí a nové přibydou).
Tiskni
Sdílej: