Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Právě tohle přání vyslovuje tiše i nahlas nemalá část našich spoluobčanů. Dokud jde jen o slova, jsem klidný. Když se toho ale někdo chopí, aby to přeměnil v činy, začíná mi běhat mráz po zádech.
Uvedený výrok samozřejmě obvykle neslýcháme přímo v této podobě, ale v mnoha jiných, které jsou ještě horší, protože někdy velmi dovedně skrývají podstatu věci.
Nyní pár příkladů, se kterými se často setkáváme:
Všechny uvedené příklady mají společné to, že na sebe člověk nechce vzít (i vůči sobě) odpovědnost za něco nepříjemného. Ať to udělá někdo jiný, nejlépe "tatíček" stát. Přitom se skoro vždy jedná o případy, se kterými by si měl člověk, který si osobuje volební právo (já vím, někdy by se ho třeba i vzdal), sám hravě poradit.
Tiskni
Sdílej:
Placeni remeslnikum na ruku je super vec, jinak bych na tu koupelnu nemel vubec... Kdyby ty dane sli aspon nekam kde vidiz ze z toho je neco uzitecnyho, ale tem zlodejum a podvodnikum bych dobrovolne nedal ani korunu.To je fakt super vec. Ale to, ze tym remeselnikom budes neskor prispievat na ich dochodky, na zdravotne osetrenie, na skolne pre ich deti ta uz asi velmi nezaujima. Mam pocit, ze sa ta kupelna casom predrazi...
Takže za chvíli bude ve Windows úplně všechno, budou stát milion, a všichni ostatní výrobci software budou spát ve věčných lovištích.K ničemu takovému samozřejmě nikdy nedojde. To je vize stejně nesmyslná, jako že soukromý dodavatel plynu bude donekonečna šroubovat cenu. Neměli by protestovat třeba výrobci autorádií? Vždyť (ve vyspělém světě, kam se z tohoto pohledu zatím neřadíme) v každém novém autě už je rádio namontováno od výrobce vozu (a je často dokonce provázáno s palubním počítačem) - a výrobci rádií tak nemohou uspět proti takové "nekalé konkurenci". Ten případ s programy přibalovanými k Windows je úplně totéž.
Microsoft samozřejmě v oblasti OS monopol nemá.
On dnes v podstatě neexistuje monopol v žádné oblastiTohle nevidím poprvé. Pokaždé mě to vytočí. Proč mají lidé tak velkou snahu vyjadřovat se k věcem, kterým nerozumí? Já když nevím, tak většinou mlčím. Víte co je to monopol? Nemusíte odpovídat, protože z vašeho příspěvku je odpověď známa. NEVÍTE. Doporučuji znalosti doplnit z nějaké relevantní literatury. Pro začátek. Monopol je definován podílem na trhnu. Fakt, že existuje jiný produkt (např. GNU/Linux) na existenci monopolu nic nemění. Microsoft MÁ monopol v oblasti (minimálně desktopových) OS. Stejně tak EXISTUJÍ monopoly v mnoha další oblastech.
...kde jedna firma má prakticky monopol...Omlouvám se - "prakticky monopol" a "monopol" není totéž
Ad cizinci - velice mne potěšila jedna Slovenka, která mne naučila dávat přednost českému zboží, konkrétně šlo o to, že se vyhýbala čínským jídelnám. Od té doby to v širším měřítku praktikuji také, pokouším se tak posilňovat "náš", český kapitál. (Mám na mysli hlavně zemědělské plodiny, tam je to nejvýraznější)