Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Právě tohle přání vyslovuje tiše i nahlas nemalá část našich spoluobčanů. Dokud jde jen o slova, jsem klidný. Když se toho ale někdo chopí, aby to přeměnil v činy, začíná mi běhat mráz po zádech.
Uvedený výrok samozřejmě obvykle neslýcháme přímo v této podobě, ale v mnoha jiných, které jsou ještě horší, protože někdy velmi dovedně skrývají podstatu věci.
Nyní pár příkladů, se kterými se často setkáváme:
Všechny uvedené příklady mají společné to, že na sebe člověk nechce vzít (i vůči sobě) odpovědnost za něco nepříjemného. Ať to udělá někdo jiný, nejlépe "tatíček" stát. Přitom se skoro vždy jedná o případy, se kterými by si měl člověk, který si osobuje volební právo (já vím, někdy by se ho třeba i vzdal), sám hravě poradit.
Tiskni
Sdílej:
Placeni remeslnikum na ruku je super vec, jinak bych na tu koupelnu nemel vubec... Kdyby ty dane sli aspon nekam kde vidiz ze z toho je neco uzitecnyho, ale tem zlodejum a podvodnikum bych dobrovolne nedal ani korunu.To je fakt super vec. Ale to, ze tym remeselnikom budes neskor prispievat na ich dochodky, na zdravotne osetrenie, na skolne pre ich deti ta uz asi velmi nezaujima. Mam pocit, ze sa ta kupelna casom predrazi...
Takže za chvíli bude ve Windows úplně všechno, budou stát milion, a všichni ostatní výrobci software budou spát ve věčných lovištích.K ničemu takovému samozřejmě nikdy nedojde. To je vize stejně nesmyslná, jako že soukromý dodavatel plynu bude donekonečna šroubovat cenu. Neměli by protestovat třeba výrobci autorádií? Vždyť (ve vyspělém světě, kam se z tohoto pohledu zatím neřadíme) v každém novém autě už je rádio namontováno od výrobce vozu (a je často dokonce provázáno s palubním počítačem) - a výrobci rádií tak nemohou uspět proti takové "nekalé konkurenci". Ten případ s programy přibalovanými k Windows je úplně totéž.
Microsoft samozřejmě v oblasti OS monopol nemá.
On dnes v podstatě neexistuje monopol v žádné oblastiTohle nevidím poprvé. Pokaždé mě to vytočí. Proč mají lidé tak velkou snahu vyjadřovat se k věcem, kterým nerozumí? Já když nevím, tak většinou mlčím. Víte co je to monopol? Nemusíte odpovídat, protože z vašeho příspěvku je odpověď známa. NEVÍTE. Doporučuji znalosti doplnit z nějaké relevantní literatury. Pro začátek. Monopol je definován podílem na trhnu. Fakt, že existuje jiný produkt (např. GNU/Linux) na existenci monopolu nic nemění. Microsoft MÁ monopol v oblasti (minimálně desktopových) OS. Stejně tak EXISTUJÍ monopoly v mnoha další oblastech.
...kde jedna firma má prakticky monopol...Omlouvám se - "prakticky monopol" a "monopol" není totéž
Ad cizinci - velice mne potěšila jedna Slovenka, která mne naučila dávat přednost českému zboží, konkrétně šlo o to, že se vyhýbala čínským jídelnám. Od té doby to v širším měřítku praktikuji také, pokouším se tak posilňovat "náš", český kapitál. (Mám na mysli hlavně zemědělské plodiny, tam je to nejvýraznější)