Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Placeni remeslnikum na ruku je super vec, jinak bych na tu koupelnu nemel vubec... Kdyby ty dane sli aspon nekam kde vidiz ze z toho je neco uzitecnyho, ale tem zlodejum a podvodnikum bych dobrovolne nedal ani korunu.To je fakt super vec. Ale to, ze tym remeselnikom budes neskor prispievat na ich dochodky, na zdravotne osetrenie, na skolne pre ich deti ta uz asi velmi nezaujima. Mam pocit, ze sa ta kupelna casom predrazi...
Takže za chvíli bude ve Windows úplně všechno, budou stát milion, a všichni ostatní výrobci software budou spát ve věčných lovištích.K ničemu takovému samozřejmě nikdy nedojde. To je vize stejně nesmyslná, jako že soukromý dodavatel plynu bude donekonečna šroubovat cenu. Neměli by protestovat třeba výrobci autorádií? Vždyť (ve vyspělém světě, kam se z tohoto pohledu zatím neřadíme) v každém novém autě už je rádio namontováno od výrobce vozu (a je často dokonce provázáno s palubním počítačem) - a výrobci rádií tak nemohou uspět proti takové "nekalé konkurenci". Ten případ s programy přibalovanými k Windows je úplně totéž.
Microsoft samozřejmě v oblasti OS monopol nemá.
On dnes v podstatě neexistuje monopol v žádné oblastiTohle nevidím poprvé. Pokaždé mě to vytočí. Proč mají lidé tak velkou snahu vyjadřovat se k věcem, kterým nerozumí? Já když nevím, tak většinou mlčím. Víte co je to monopol? Nemusíte odpovídat, protože z vašeho příspěvku je odpověď známa. NEVÍTE. Doporučuji znalosti doplnit z nějaké relevantní literatury. Pro začátek. Monopol je definován podílem na trhnu. Fakt, že existuje jiný produkt (např. GNU/Linux) na existenci monopolu nic nemění. Microsoft MÁ monopol v oblasti (minimálně desktopových) OS. Stejně tak EXISTUJÍ monopoly v mnoha další oblastech.
...kde jedna firma má prakticky monopol...Omlouvám se - "prakticky monopol" a "monopol" není totéž
Ad cizinci - velice mne potěšila jedna Slovenka, která mne naučila dávat přednost českému zboží, konkrétně šlo o to, že se vyhýbala čínským jídelnám. Od té doby to v širším měřítku praktikuji také, pokouším se tak posilňovat "náš", český kapitál. (Mám na mysli hlavně zemědělské plodiny, tam je to nejvýraznější)
Tiskni
Sdílej: