Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Mnozí lidé si nedokáží představit, že by za e-mailovou schránku, webový prostor nebo jiné podobné služby měli platit. Někteří z nich na tyto bezplatné služby často nadávají, jiní jsou spokojeni (často ale jen proto, že nevědí, že mohou mít mnohem víc). Pokud chce člověk něco pro vážné účely (tedy nikoli jen na hraní), služby "zdarma" prostě nemohou vyhovět.
Služby zdarma (ať už e-mail, webhosting, úložný prostor atd.) mají obecně jedinou výhodu - a to právě tu, že člověk nemusí zmenšit svoje peněžní zásoby. Jinak už lze najít jen samé nevýhody. Mezi tyto služby samozřejmě nepočítám takové, které jsou součástí nějaké jiné služby (tedy např. e-mailová schránka od ISP) nebo které nějaká komunita, spolek apod. poskytuje svým členům.
Pokud někdo poskytuje nějaké služby, většinou tak nečiní pro svoji zábavu (i když někdy třeba také), nýbrž proto, aby na tom vydělal. To nemusí být v rozporu s tím, že uživatel služby za ni přímo neplatí (ostatně, za komerční televize nebo rádia se také často přímo neplatí). To samozřejmě přináší uživatelům různé komplikace. Neříkám, že je hloupost bezplatné služby využívat (v mnoha případech plně vyhoví). Čemu ale nerozumím, je poměrně běžný jev, že na tyto služby spoléhají i solidní, dlouhodobě prosperující firmy.
Co tedy vidím jako největší překážky v používání "free" služeb pro vážnější účely:
ejakulejs.cz
sice může vypadat vtipně, ale když pak chce dotyčný dát někomu svou adresu např. kvůli pohovoru u potenciálního zaměstnavatele, už to tak vtipně nevypadá.
Shrnu-li to, dnes rozhodně není důvod používat služby typu free(něco). Jsou dobré na hraní, ale k použití v normálním životě je lepší sáhnout do kapsy a ten malý obnos za placené služby utratit - bude to stát mnohem méně, než většina lidí provolá z mobilního telefonu.
Tiskni
Sdílej: