Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Jak jste si možná všimli, Jakub Vrána (jeden z autorů dokumentace PHP) nyní prostřednictvím svého svého skriptu prolézá český Internet a sbírá informace o verzích serverů - jak samotného HTTP serveru, tak hlavně PHP. Docela se těším na výsledky, protože minulý průzkum dopadl poměrně překvapivě.
Minulý průzkum (ze dní 5.-6.1.2006) ukázal zajímavé věci. Asi nepřekvapí, že Apache byl na celých 68 % českých domén. Co je ale překvapivější, přítomnost PHP byla deklarována na pouhých 25 % všech domén (a těžko říct, na jak velké části šlo o pouhé skrytí, ale zřejmě to nebude zanedbatelné).
Úplně nejzajímavější ale bylo pouhé 8% zastoupení PHP 5.x, oproti 91 % pro verze 4.x. Právě proto se tak těším na nové výsledky, protože by mě hodně zajímalo, jak se situace za ty 4 měsíce změnila.
Ještě pro informaci přidám pár světových čísel (z Netcraftu). Na světě je nyní zaregistrováno 82 mil. domén, z nich je ale jen polovina aktivních. Apache drží cca 65 %, vrcholu dosáhl loni (nejvíce ztratil letošním přechodem firmy GoDaddy na Windows - IIS má okolo 25 %), nicméně v absolutních číslech pořád roste.
Tiskni
Sdílej:
ibase_timefmt()
). Sice ji lze snadno nahradit, ale pokud projekt provede něco podobného ve stádiu, kdy by se měly pouze ladit chyby, je to pro mne signálem, že jeho "ostrou" verzi mohu klást nanejvýš někam na úroveň bety projektů s normálním vývojovým modelem. Pod dojmem této akce jsem řadu 5.0 vynechal úplně a přešel až velmi nedávno rovnou na 5.1. A to ještě pouze na serverech, které sám spravuji a zároveň na nich vyvíjím aplikace, vůči někomu jinému bych si to nedovolil.
autoři PHP jsou bohužel značně nekritičtí a jako stable klidně vydávají verze, které spadnou po pár minutáchTohle mi docela dost vadí (nejen u PHP; dělá to hodně autorů, bohužel včetně některých autorů linuxového jádra). Ale verze 5.0.4 se rozhodně za stabilní prohlásit dá (s verzemi 5.1 nemám moc zkušeností, takže je nemohu hodnotit).
Zpětná kompatibilita je slovo, které by někdo měl autorům PHP vysvětlil a nejlépe baseballovou pálkou a partou ostrých hochů.Nač ta ostrá slova? Jak už jsem řekl, podobnými neduhy trpí i samotný Linux. Jak dlouho se v něm ohřál devfs? Jak dlouho trvalo, než se hotplug stal deprecated? Proč je API 2.6 tak nekompatibilní s API 2.4? Proč se syscally množí jak houby po dešti? Těch proč je zatraceně hodně, odpověď je sice často jednoduchá, ale vývojářské problémy neřeší. A to se jedná o operační systém, ne o hračku jménem PHP.