Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V posledních dnech, v souvislosti s odtajněním dalších svazků StB, opět vyplula na povrch estébácká minulost písničkáře Jarka Nohavicy. A ukazuje se, že někteří lidé poněkud nemají soudnost.
Být estébákem je svinstvo. Stejné svinstvo, jako být členem nebo spolupracovníkem jiné tajné služby, která je součástí aparátu nedemokratického režimu. Lidé, kteří v řadách StB působili, ať už naplno nebo "pouze" jako udavači, spáchali těžkou zradu vůči českém národu a často přímo na lidech, kteří jim důvěřovali. Něco takového se odpouští těžko a provinilci si právem nesou cejch i po tolika letech.
Nemůžeme dopustit, aby bývalí estébáci působili v politice nebo ve veřejné správě. Těžce selhali, mohou snadno selhat i nyní - třeba vzít úplatek, pomoci kamarádům z StB nebo nějak jinak poškozovat lidi. Spolupráci často podepisovali kvůli chabé psychické odolnosti, a právě z tohoto důvodu by mohli snadno podlehnout nějakému pokušení nebo tlaku. Prostě zavřené dveře, tečka. Ale nevidím žádný důvod, proč pošpiňovat i to dobré, co tito hříšníci vytvořili.
Spolupráci Jarka Nohavicy s StB jsem již od začátku 90. let bral jako jasnou věc. Sice nebyla zřejmá její intenzita, ale z textů některých písní vyplývalo, že to Nohavicu trápí, takže to asi nebylo jen tak symbolické. Nyní, když se dostaly na veřejnost další informace, se od něj někteří lidé odvracejí a říkají, že nechtějí poslouchat jeho písně (nyní nemyslím "estébákobijce" Petra Cibulku a jemu podobné, kteří by Nohavicu nejraději přibili na kříž - aspoň soudím-li podle Cibulkova projevu na jednom předvolebním mítinku, kam jsem se náhodou nachomýtl). Proč? Měly se snad nechat zbourat všechny stavby navržené Albertem Speerem, jehož servilita vůči Hitlerovi byla přímo pověstná? Případně odmítat auta, která navrhl Ferdinand Porsche, též docela věrně sloužící vůdci? Vždyť je to nesmysl.
Podobných lidí znám víc, a u některých je to s jejich estébáckou minulostí ještě mnohem horší, než v případě známého písničkáře. Přesto nevidím důvod zavrhovat to, co tito lidé nyní tvoří. Jejich díla mají význam sama o sobě, nikoli ve vztahu k jejich tvůrci. Navíc se to dá brát i jako jisté odčinění hříchů.
Proto budu Nohavicovy písně rád poslouchat i nadále, nevidím důvod nic měnit. A těm, kteří takové věci posuzují příliš osobně, mohu jen vzkázat, že jsou sami proti sobě - svým postojem nic nezmění (možná tak ukojí nějaké vnitřní pnutí), a jen se připravují o užitek ze současné tvorby. Ať už se jedná o Nohavicu nebo o někoho jiného.
Tiskni
Sdílej:
Jsi krupobití v žitném lánu jsi vodní kalamita v Pákistánu divoké víno vprostřed lesní cesty ženská co přivede mě do neštěstíBaníčku, my jsme s tebou... Ne, opravdu nepotřebuju vědět, jestli donášel stb, abych ho neposlouchal...
Termím "Estébák" je proklatě široký. Od šéfů, přes snaživé udavače až k těm, kdo souhlasili se schůzkami a nechávali se "vytěžit". Nehodnotím, ani nevím kolik bylo i naivních, kteří si říkali jak pěkně tahají fízly za nos.
Nějak mne až tak nevzrušuje že Nohavica souhlasil se schůzkou, kde řekl stb tak úžasná odhalení jako že Kryl je malého vzrůstu a Kohout má velký byt ve Vídni, případně že ten pán co je na plakátě koncertu uveden jako organizátor je organizátor a rádio SE se podle všeho nadále hodlá věnovat politickým tématům (viz obsah spisu).
Spíš mi zajímá, co dělá dnes ta "řídící složka". Ti důstojníci stb. O některých velkých zvířatech se i ví. Nikdo je netahá novinami, jsou to úspěšní manažéééři a nebo milí důchodci s tučným důchodem, ve společnosti oblíbení pro svoji laskavou povahu. Tohle mi příjde zajímavější nežli občánek, který to v nějaké situaci neurejdoval.
Ti, co jeli ven je zajímali. Hlavně pokud byla pravděpodobnost, že se setká s emigranty a podobně. Ti co podepsali pak většinou oznámili stb nějaké kraviny. Třeba jim řekli, že tenhle má špatnou náladu a tenhle že má firmu. Často věci, které si mohi zjistit pohledem do telefoního seznamu nebo jiných, veřejně přístupných dokumentů a nebo se prostě zeptat klidně i jeho.
Občas na někoho dělali nátlak malý, občas větší. Pokud někdo 48 hodin výslechu prokládanýho mlácením a vyhrožováním jemu a rodině vydržel a nepodepsal, sláva mu a poklona. Pokud jim něco podepsal... já nevím, co bych já, já měl kliku, na mne šli mírně a brzo toho nechali. Nikoliv že bych byl hrdina, byl jsem vyvalenej a hloupej, ale zbabělým švejkováním jsem je přesvědčil, že jsem nepoužitelnej cvok.
Taky to člověku nemuselo dojít. Jednou jsme se chechtali, kámoš vyprávěl, jak u výslechu se s ním začal najednou ten co ho vyslýchal bavit o deskách (muzice, CD jeste nebylo, byly desky) a že by s ním někdy pokecal mimo službu a půjčil mu desky. On, ani já, ani ostatná u stolu jsme nepochopili o co jde. Že ho chce takhle získat. On z toho měl srandu a kdyby ze srandy na tu schůzku šel (mám půjčenou desku Zappy od majora stb, chachá), tak je dneska evidovanej minimálně jako kandidát.
Na jednu holku sehráli únos jejího malýho dítěte. Ptali se jí, jestli ho chce ještě viděl živý a podepsat (nebyla to ani žádná divoká disidentka, prostě jí chtěli). Mám se divit a pohoršovat, že řekla ano? Utéct neměla kam, žádnej právník jí nemohl pomoct a tím, že byla neznámá jí nemohla v první fázi, nežli by někoh sehnala, pomoct ani medializace v zahraničí)
Někdo ale také podepsal i dobrovolně a nebo rád a pak donášel -- budoval si karieru.
Některé z šarží stb jsem potkal. Jeden je milý důchodce s osobním důchodem (dělá to tak trojnásobek běžného. Další jsou obchodní zástupci firem, podnikatelé (měli spoustu kontaktů, které využili. Tihle velcí, měli po 89 nárok na bohaté odstupné, dřívější a velký důchod, byli vyhození s tím, že stále dostávali plat...