UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.2 a 20.04 OTA-12.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.0 otevřeného operačního systému pro chytré hodinky AsteroidOS (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
WoWee je open-source klient pro MMORPG hru World of Warcraft, kompatibilní se základní verzí a rozšířeními The Burning Crusade a Wrath of the Lich King. Klient je napsaný v C++ a využívá vlastní OpenGL renderer, pro provoz vyžaduje modely, grafiku, hudbu, zvuky a další assety z originální kopie hry od Blizzardu. Zdrojový kód je na GitHubu, dostupný pod licencí MIT.
Byl představen ICT Supply Chain Security Toolbox, společný nezávazný rámec EU pro posuzování a snižování kybernetických bezpečnostních rizik v ICT dodavatelských řetězcích. Toolbox identifikuje možné rizikové scénáře ovlivňující ICT dodavatelské řetězce a na jejich podkladě nabízí koordinovaná doporučení k hodnocení a mitigaci rizik. Doporučení se dotýkají mj. podpory multi-vendor strategií a snižování závislostí na vysoce
… více »Nizozemský ministr obrany Gijs Tuinman prohlásil, že je možné stíhací letouny F-35 'jailbreaknout stejně jako iPhony', tedy upravit jejich software bez souhlasu USA nebo spolupráce s výrobcem Lockheed Martin. Tento výrok zazněl v rozhovoru na BNR Nieuwsradio, kde Tuinman naznačil, že evropské země by mohly potřebovat větší nezávislost na americké technologii. Jak by bylo jailbreak možné technicky provést pan ministr nijak nespecifikoval, nicméně je známé, že izraelské letectvo ve svých modifikovaných stíhačkách F-35 používá vlastní software.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně
… více »Google představil telefon Pixel 10a. S funkci Satelitní SOS, která vás spojí se záchrannými složkami i v místech bez signálu Wi-Fi nebo mobilní sítě. Cena telefonu je od 13 290 Kč.
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Fedora 43 Asahi Remix s KDE Plasma už funguje na M3. Zatím ale bez GPU akcelerace. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Red Hat představil nový nástroj Digital Sovereignty Readiness Assessment (GitHub), který organizacím umožní vyhodnotit jejich aktuální schopnosti v oblasti digitální suverenity a nastavit strategii pro nezávislé a bezpečné řízení IT prostředí.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Mám obrovskou chuť si pořídit detektor policejních radarů. Nikoli proto, abych si mohl bez obav dopřávat rychlost, na kterou u nás mají právo jen vyvolení. Důvod je úplně jiný - aby se představitelé státní moci odnaučili vykládat si zákony po svém.
UPDATE 23.8.2006 - čtěte na konci textu.
Zákon 361/2000 Sb., novelizovaný dobře známým zákonem 411/2005 Sb., obsahuje mimo jiné i následující pasáž (§ 3, odst. 4):
Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, které znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných policií nebo Vojenskou policií při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen "antiradar").
Tento odstavec má dva různé výklady. První, odpovídající selskému rozumu (a až dosud poskytovaný též ministerstvem dopravy), považuje za zakázané používání takových zařízení, která způsobují, že policejní radar (nebo lidar, příp. nějaké jiné zařízení) nemůže provést měření nebo ho provede chybně. Do této kategorie by tedy spadaly různé rušičky (zakázané v podstatě též zákonem 127/2005 o elektronických komunikacích) a případě také úprava karoserie vozidla ve stylu stealth (tj. omezení "viditelnosti" pro radar nebo jiné zařízení).
Pak tu máme druhý výklad, připomínající dobu před rokem 1989 (prvně prosazovaný ředitelem dopravní policie Zdeňkem Bambasem, nyní vydaný též jako nové stanovisko ministerstva dopravy a rovněž i ministerstva vnitra), který za zakázané považuje i taková zařízení, která pouze informují o nějakém příznaku přítomnosti radaru (typicky přítomnost elektromagnetického pole s určitými parametry - kmitočtem, případně modulací apod.). Výklad se opírá o tvrzení, že je v zákoně myšlena (!) kontrolní funkce radaru, nikoli funkce technická.
Je jasné, že něco není v pořádku. Vzhledem k tomu, že zákon v žádném případě neříká, jaká že funkce je ve skutečnosti myšlena, není zde absolutně místo pro takové výklady. Platí zásada, že v případě pochybností se vždy rozhoduje ve prospěch obviněného. Je více než trestuhodné, že někdo (tedy policejní ředitel, a následně i náměstkyně ministra dopravy) nabádají k pravému opaku. Dokonce by se to dalo považovat za trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele, protože by to měl být závazný výklad pro všechny policisty (kteří by tak měli postihovat bez zákonné opory). Lze to přirovnat k tomu, kdyby vysoce postavený policejní činitel nabádal zatýkat pro pokus vraždy každého, kdo drží v ruce nůž.
Právě proto by bylo ideální, aby byl co nejdříve někdo nespravedlivě pokutován a celá věc se dostala až k soudu. Po rozhodnutí ve prospěch nespravedlivě postiženého (o takovém výsledku nepochybuji) by pak bylo záhodno podat i trestní oznámení s podezřením na výše uvedený trestný čin.
Možná si teď někdo myslí, že chci obhajovat silniční piráty (PrasiŘidiče) a jinou verbež. Není to tak, pouze nechci, aby tu bujely zárodky policejního státu, kde si policie může za pomoci ohýbání zákona dělat co chce. Proto žádám každého, pokud se stane obětí nějaké takové libovůle (přímo zvůle), aby se bránil maximálními dostupnými prostředky. Máme soudy různých stupňů, máme ústavní soud, ombudsmana, evropský soud pro lidská práva. Využívejme jich co nejdůkladněji a nenechme si přerůst přes hlavu ty, kteří by nám měli sloužit.
UPDATE 23.8.2006: Dnes vyšel v MF DNES článek Oldřicha Kužílka o samé podstatě zmíněného problému. S názorem autora velice souhlasím a článek doporučuji k přečtení.
Odkazy:
Tiskni
Sdílej:
a medzi zvyskom lidi sa nic lepsie ako co je tam teraz nenajde.
Nebyl bych zase tak skeptický. Problém je, že spousta lidí šla k policii jen z důvodu relativně vysokého výdělku, bez nutnosti nějakého vyššího vzdělání (zkrátka lidi typu: velké svaly žádný mozek -- policisté dokonce mají kursy na učňáku, kde potom dostanou, a co si budeme nalhávat prakticky zadarmo, maturitu). To lze pozorovat i teď, kdy spousta policajtů odchází z důvodu velkého výslužného (než to další novela zákona změní).
soud pro lidska prava je nam v tomhle pripade ponekud na nicNení pravda. Pokud by český soudní proces neproběhl podle pravidel, k nimž se ČR zavázala, pak by soud pro lidská práva pomohl. Už se tak stalo mockrát.
Problemom su ale dnesne laserove radary, stale castejsie sa vyskytujuce v okoli ciest. Tam antiradar nepomoze.Tam pomůže právě ona zakázaná rušička
Jinak o (nejen) laserových měřičích a jejich neduzích je mj. tento článek.
podle znameho ceskoslovenskeho stupnovani Dlouhy - delsi - nejdelsi - docasnyJednotka dočasnosti = jeden furt (nazváno podle příkladu přítomnosti sovětských vojáků)