Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Některé webové služby nejsou příliš známé. Patří mezi ně také GeoURL. Jedná se o geografickou databázi webových stránek, umožňující mj. zjistit, jaké weby jsou k tomu vašemu (nebo nějakému jinému) na zemském povrchu nejblíže.
O některých webových službách se stále mluví a také je mnoho lidí používá. Jsou ale i takové, které stojí kdesi v pozadí a příliš se o nich neví. Není proto od věci občas na některou z nich upozornit, neboť se určitě najde někdo, komu by mohly posloužit.
Jednou z takových služeb je i GeoURL, v současné době ve verzi 2 beta. Je to geografická databáze, do níž může každý přidat svoji webovou stránku a dosáhnout tak toho, aby figurovala ve výsledcích "průzkumu".
Základním využitím databáze je jednak možnost zjistit, jaké weby se nachází v určitém místě a jeho (různé velkém) okolí, a dále také hledání blízkých sousedů těchto webů. Databáze zatím bohužel není příliš rozsáhlá, takže v ČR mimo Prahu moc sousedů nenajdete, ale i tak to má smysl. Zajímavý je také pohled na mapu obsažených webů, dobře znázorňující hustotu. Pro sledování vývoje v databázi lze používat též RSS.
Nyní pár technických poznámek. Web do databáze přidáte jednoduše tak, že zjistíte jeho polohu na Zemi (ve stupních, s přesností na 5 desetinných míst) - můžete využít např. různé mapové servery, nebo ještě lépe nějakou přesnou mapu (vojenskou apod.). Do HTML hlavičky pak přidáte dva tagy - jeden bude obsahovat zmíněnou polohu, druhý pak titulek, pod nímž bude web v databázi figurovat. Poloha by se měla týkat "logického umístění" webu (tedy např. bydliště, sídla firmy, polohy místa s ním web souvisí), nikoli fyzického umístění serveru. Pak už stačí jen vložit URL webu do formuláře na stránkách GeoURL a odeslat.
Služba GeoURL je založena na open-source programu napsaném v Perlu. Program je šířen pod licencí Creative Commons s volbou Share-Alike. Kdo by měl zájem, může si (pomocí Subversion) stáhnout zdrojové kódy.
Ještě pár slov k souvislostem. Kdo nahlédne na web GeoURL, brzy narazí na zkratku ICBM. Znamená to InterContinental Ballistic Missile, tedy mezikontinentální balistická střela. Neděste se, nejde v žádném případě o to, aby si nějaká raketa našla cíl ve vašem domě. Je to z historických důvodů, protože použitý souřadnicový formát (s udáváním desetinných hodnot stupňů) se pro podobné účely používal a byl převzat (s tímto názvem) už kdysi do Usenet mapping projectu. Tedy nemusíte mít obavy, že by se třeba na raketové základně v Libanonu někdo rozhodl využít databázi GeoURL k cílení svých raket.
Tiskni
Sdílej:
traceroute
po zadání adresy serveru. Jednou z takových služeb je i GeoURL, v současné době ve verzi 2 beta.Tak to jde stoprocentně o ten slavný web2.0 od O'Reily
<!DOCTYPE html PUBLIC '-//100% validni XML ***** ******//verze 2.0//CZ' 'http://*****.cz/styles/doctype/****.****.dtd'>
DOCTYPE
, které používají masy. Na tohle se přece loví mladé kusy