Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Některé webové služby nejsou příliš známé. Patří mezi ně také GeoURL. Jedná se o geografickou databázi webových stránek, umožňující mj. zjistit, jaké weby jsou k tomu vašemu (nebo nějakému jinému) na zemském povrchu nejblíže.
O některých webových službách se stále mluví a také je mnoho lidí používá. Jsou ale i takové, které stojí kdesi v pozadí a příliš se o nich neví. Není proto od věci občas na některou z nich upozornit, neboť se určitě najde někdo, komu by mohly posloužit.
Jednou z takových služeb je i GeoURL, v současné době ve verzi 2 beta. Je to geografická databáze, do níž může každý přidat svoji webovou stránku a dosáhnout tak toho, aby figurovala ve výsledcích "průzkumu".
Základním využitím databáze je jednak možnost zjistit, jaké weby se nachází v určitém místě a jeho (různé velkém) okolí, a dále také hledání blízkých sousedů těchto webů. Databáze zatím bohužel není příliš rozsáhlá, takže v ČR mimo Prahu moc sousedů nenajdete, ale i tak to má smysl. Zajímavý je také pohled na mapu obsažených webů, dobře znázorňující hustotu. Pro sledování vývoje v databázi lze používat též RSS.
Nyní pár technických poznámek. Web do databáze přidáte jednoduše tak, že zjistíte jeho polohu na Zemi (ve stupních, s přesností na 5 desetinných míst) - můžete využít např. různé mapové servery, nebo ještě lépe nějakou přesnou mapu (vojenskou apod.). Do HTML hlavičky pak přidáte dva tagy - jeden bude obsahovat zmíněnou polohu, druhý pak titulek, pod nímž bude web v databázi figurovat. Poloha by se měla týkat "logického umístění" webu (tedy např. bydliště, sídla firmy, polohy místa s ním web souvisí), nikoli fyzického umístění serveru. Pak už stačí jen vložit URL webu do formuláře na stránkách GeoURL a odeslat.
Služba GeoURL je založena na open-source programu napsaném v Perlu. Program je šířen pod licencí Creative Commons s volbou Share-Alike. Kdo by měl zájem, může si (pomocí Subversion) stáhnout zdrojové kódy.
Ještě pár slov k souvislostem. Kdo nahlédne na web GeoURL, brzy narazí na zkratku ICBM. Znamená to InterContinental Ballistic Missile, tedy mezikontinentální balistická střela. Neděste se, nejde v žádném případě o to, aby si nějaká raketa našla cíl ve vašem domě. Je to z historických důvodů, protože použitý souřadnicový formát (s udáváním desetinných hodnot stupňů) se pro podobné účely používal a byl převzat (s tímto názvem) už kdysi do Usenet mapping projectu. Tedy nemusíte mít obavy, že by se třeba na raketové základně v Libanonu někdo rozhodl využít databázi GeoURL k cílení svých raket.
Tiskni
Sdílej:
traceroute
po zadání adresy serveru. Jednou z takových služeb je i GeoURL, v současné době ve verzi 2 beta.Tak to jde stoprocentně o ten slavný web2.0 od O'Reily
<!DOCTYPE html PUBLIC '-//100% validni XML ***** ******//verze 2.0//CZ' 'http://*****.cz/styles/doctype/****.****.dtd'>
DOCTYPE
, které používají masy. Na tohle se přece loví mladé kusy