Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Přestože jsem dlouholetým uživatelem distribucí Fedora a Red Hat Linux (jak původní RH, tak i RHEL), nyní to vypadá na konverzi. Fedora 8 je podle mým krátkodobých zkušeností s finální verzí nejslabším vydáním za celou dobu existence. Na druhou stranu musím pochválit distribuci OpenSUSE, konkrétně ve verzi 10.3, protože ta se naopak posunula výrazně dopředu a je dnes již velice dobře použitelná.
Vyšla nová verze distribuce Fedora - konkrétně s číslem 8. Od předchozích verzí jsem byl v trochu jiné situaci, protože jsem zkušebně používal na notebooku již testovací verze této distribuce. Nyní jsem nainstaloval verzi finální. Šlo o čistou instalaci, tedy nikoli upgrade.
Po třech dnech používání Fedora letěla z počítače. Důvod? Nedalo se to používat. Narozdíl od předchozích verzí, které byly podařené, se to nedá označit jinak, než jako zklamání.
Důvodů, proč považuji Fedoru 8 za špatnou, je více. Tady jsou ty nejvýznamnější z nich:
Prostě to vypovídá o šití horkou jehlou (zřejmě kvůli snaze dodržet termín, tak jako tak již posunutý). Pak je ale otázka, co se toho půl roku dělalo, protože kromě aktuálnějších verzí všeho se tam až tolik nezměnilo (já vím - IcedTea, PolicyKit, PulseAudio, Codec Buddy...). V každém případě se mělo vydání raději ještě třeba o měsíc posunout než vydat toto.
Po těchto špatných zkušenostech jsem se rozhodl vyzkoušet distribuci OpenSUSE 10.3. Před časem jsem zkoušel 10.2, bylo to skoro dobré, jen nějaké detaily mi vadily. Proto jsem si řekl, že v 10.3 by to mohlo být už lepší.
Takže od včerejška je na notebooku OpenSUSE 10.3 a zatím jsem vcelku spokojen. Funguje WiFi, funguje BT, funguje aktualizace programů, celé to běhá spolehlivě. Jediným detailem je to, že to nechce jít uspat na disk, končí to s nějakou chybou 12 (že by ENOMEM
?). Uspání do paměti funguje. Distribuci OpenSUSE 10.3 tedy nyní mohu doporučit všem, kdo chtějí mít (přinejmenším na notebooku ThinkPad R51) stabilní a dobře fungující GNU/Linux.
Tiskni
Sdílej:
S BT je to líp než třeba v Ubuntu 7.10., což mě překvapilo ještě víc, protože tam to při pokusu připojit se už k spárovánému telefonu, hlásilo chybu v OBEX.
A zkoušel jsi takhle na tom Ubuntu nainstalovat balík gnome-vfs-obexftp
?